Svake zime ista priča - povećan broj pacijenata sa respiratornim infekcijama. Nije ni čudno, jer se u Banjaluci jedva diše zbog vazduha koji je već odavno okarakterisan kao opasan, najviše zbog individualnih ložišta. Najčešći pacijenti su djeca školskog uzrasta, a često i kompletne porodice.
"Simptomi su suzenje očiju, svrbuckanje nosa, bolovi u nosu, peckanje grla, mučnina, povišena temperatura, nakašljavanje, oslabljen apetit. To su sve simptomi infekcije gornjih respiratornih puteva", kaže specijalista porodične medicine Brankica Miljanović.
Vazduh koji se udiše dodatno pogoršava stanje svih bolesti, posebno bolesti respiratornih puteva. Stručnjaci kažu da je razlog tome i velika frekvencija automobila u kombinaciji s gustom maglom.
"Imamo veliku frekvenciju saobraćaja, odnosno veliki broj motornih vozila u urbanim sredinama, a u Banjaluci mislim da već broj prelazi 80.000, a znamo da veliki broj vozila gravitira Banjaluci i dolazi u Banjaluku, tu možemo vidjeti kako su ove saobraćajne gužve, to sve dovodi do doprinosa, odnosno izaziva zagađenje vazduha", poručuje načelnik Odjeljenja za zaštitu životne sredine u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Ranka Radić.
Doktori savjetuju samo jedno - provjetravanje prostorija uz dodatni oprez.
"Ne bi se trebale provjetravati prostorije u tom periodu kada je vazduh baš jako zagađen. Međutim, sad dolazimo u jednu suprotnost, jer upravo kod virusnih infekcija gornjih respiratornih puteva, jedan od osnovnih načina prevencije je provjetravanje prostorija da vazduh bude čist", kaže specijalista porodične medicine Brankica Miljanović.
A pitanje je koliko bi i provjetravanje pomoglo. Vazduh u Banjaluci jutros je bio gori nego u Sarajevu, koji je juče, na primjer, bio najzagađeniji grad na svijetu. Ne smeta to mnogo, čini se gradonačelniku najvećeg grada Srpske. A i zašto bi, kada nije u Banjaluci. Sudeći po fotografijama koje je objavio na društvenim mrežama, uživa u planinskom snijegu - njegovom, kako je u opisu napisao, omiljenom godišnjem dobu. Da, to je napisao.