Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić uručio je danas ugovore ukupne vrijednosti 155 hiljada KM predstavnicima 26 ustanova i udruženja iz oblasti kulture čiji su projekti podržani na javnom konkursu za sufinansiranje projekata kulturnog i umjetničkog stvaralaštva.
Radojičić je novinarima rekao da je za dodatno finansiranje u kulturi iz budžeta za 2018. godinu obezbijeđeno 155 hiljada KM, te da je krajem godine objavljen javni poziv na koji je prijavljen 41 projekat, od čega je 26 vrednovano i prihvaćeno.
"Ovo su dodatna sredstva u odnosu na ranije standardne, godišnje programe, kalendare kulturnih događanja i redovne finansirane aktivnosti, jer nam je cilj da svake godine povećavamo sredstva za kulturu", rekao je Radojičić.
On je naveo da je 26 ustanova ili udruženja građana ispunilo uslove i danas dobilo ugovore, te da se već nalaze u realizaciji različitih projekata od muzičke, scenske, pozorišne, filmske umjetnosti, pa i nekoliko projekata za lica sa invaliditetom.
Radojičić je rekao da je i u budžetu za ovu godinu predviđeno izdvajanje sredstava za kulturu. "Imaćemo ponovo javni poziv i sufinansirati najbolje projekte iz oblasti kulture", rekao je Radojičić.
On je istakao da Gradska uprava izrađuje "blokove događanja", te naveo da je naredni "Proljeće u Banjaluci", orijentaciono od 10. aprila do 10. juna i obuhvata Dan grada i slavu grada.
Vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za kulturu, turizam i socijalnu politiku Neven Stanić rekao je da je potrebno širiti ponudu kulturno-umjetničkog amaterizma, dati priliku novim ljudima i udruženjima građana koji svojim idejama i inovativnim projektima mogu da doprinesu razvoju kulture.
On je naveo da su odobrene projekte ocjenjivala stručna lica iz kulture i da su vrednovani na javan, transparentan i objektivan način.
Stanić je rekao da Banjaluku u ovoj godini očekuje više od 50 kulturno-turističkih manifestacija.
Saša Berendika iz Udruženja građana "Rez" rekao je da se projekat ovog udruženja odnosi na džez muziku i podržava umjetničko stvaralaštvo i produkciju, te da će pokušati obogatiti džez ponudu na opšte zadovoljstvo, kako je rekao, malobrojnih džez autora, bendova i publike.
Nebojša Kuruzović iz Udruženja građana "Dobri med" istakao je da je izdvajanje dodatnih sredstava za kulturu potrebno na svim nivoima vlasti, da je potrebno značajno ulagati u produkciju i stvaranje novih kulturnih proizvoda u Banjaluci, ali i da je važno razmišljati o modelima kako da se domaći kulturni proizvodi uz pomoć grada i Republike Srpske plasiraju u region i Evropu.