U okviru lokalne građanske inicijative "Dobro jelo - dobro djelo", petnaest mladih volontera okupilo se u utorak u prostorijama Udružnja građana "Mozaik prijateljstva" sa ciljem da pomognu u pripremi hrane za više stotina sugrađana, korisnika javne kuhinje "Obrok ljubavi".
U nastavku dana, volonteri su učestvovali i u podjeli obroka, uručivši gotovo 800 porcija onima kojima je ta vrsta podrške najpotrebnija.
Pored pružanja konkretne pomoći, ova humanitarna akcija imala je za cilj i podizanje svijesti o značaju volontiranja u javnim kuhinjama širom BiH. Jedna od učesnica ove humane misije Mia Selena Lerh istakla je za Glas Srpske da je čitav tim osjetio veliku zahvalnost što mogu bar na jedan dan doprinijeti nečemu što korisnicima javne kuhinje znači mnogo.
"Bilo je veoma emotivno, naročito kada shvatite koliko malo treba da nekome uljepšate dan i vratite nadu. Bili smo direktno suočeni sa stvarnošću onih kojima je pomoć zaista potrebna, te istovremeno osjetili koliko vrijedi jedan njihov osmijeh. U vremenu kada često govorimo o problemima, lijepo je biti dio rješenja", poručila je Lerhova.
Kako je pojasnila, akcija je realizovana kao dio lokalne građanske inicijative "Dobro jelo - dobro djelo", koja je sprovedena u okviru obuke "Uči, misli i djeluj - UMiD19" u organizaciji Instituta za razvoj mladih KULT.
"Riječ je o tromjesečnom programu neformalne edukacije mladih koji je počeo u drugoj polovini juna. Sastoji se od tri modula i obuhvata teme koje su ključne za razvoj mladih kao aktivnih članova društva i omladinskih lidera",rekla je Lerhova.
Akciji je, kako kaže, prethodila radionica humanitarnog karaktera u Domu omladine, na kojoj su učesnici imali priliku razgovarati o važnim temama poput zdravih životnih stilova, mentalnog zdravlja mladih, volontiranja i humanitarnog rada, s posebnim fokusom na izazove sa kojima se suočavaju javne kuhinje u BiH.
"Sredstva za pripremu obroka obezbijedili smo kroz učešće na UMiD obuci. Uz pomoć partnerske organizacije "Perpetuum Mobile" - Institut za razvoj mladih i zajednice, ta sredstva su iskorištena za nabavku namirnica koje smo koristili u pripremi obroka u javnoj kuhinji",istakla je Lerhova.
Prema njenim riječima, ova inicijativa teži da kroz konkretne akcije i edukaciju mladih doprinese humanijem društvu, te istakne važnost solidarnosti, empatije i zajedništva.
Planovi
Mia Selena Lerh je istakla da su volonteri koji su učestvovali u ovoj akciji izrazili želju da i ubuduće budu dio humanitarnih aktivnosti, što im, kako kaže, daje dodatnu snagu i motivaciju da nastave ovu priču.
"Iako je priprema obroka za javnu kuhinju bila srž naše inicijative, vjerujem da je ovo tek početak šireg angažmana mladih u Banjaluci",zaključila je Lerhova.
Dodala je da ih obuka UMiD sve podstiče da budu proaktivni i nastave slične inicijative i nakon njenog završetka.