Učesnice Olimpijskih igara iz Saudijske Arabije strahuju od odmazde kada se vrate kući

  • 02.07.2012. 17:42

Žene sportisti iz Saudijske Arabije strahuju od odmazde kada se nakon Olimpijskih igara u Londonu vrate kući. 

 

Pod pritiskom Međunarodnog olimpijskog komiteta na Rijad da prekine sa tradicijom slanja samo muških timova na Olimpijske igre, Saudijska Arabija saopštila je danas da će dozvoliti ženama da se takmiče u Londonu.

Ipak, sportiskinje strahuju za bezbjednost dok su zvaničnici Igara i aktivisti za ljudska prava ohrabreni ovom odlukom Rijada.

Saopštenje je uslijedilo nakno što je omiljena kandidatkinja iranskog rukovodstva jahačica Damla Rušdi Malhas, izbačena iz konkurencije i neće učestvovati na Olimpijadi, nakon čega su se zvaničnici bacili u potragu za ženama sportistima koje mogu da ubace u tim i izbjegnu sankcije MOK-a, mjesec dana prije početka Igara.

Žene koje igraju fudbal i košarku u drugim ligama u zemlji podržavaju ove napore, ali strahuju od odmazde muslimanskih vođa koji će se još više obrušiti na njih po povratku sa Igara u Londonu.

"Moramo da čekamo. Bojim se njihove reakcije, ako previše insistiramo. Rizikujemo da nas potpuno zabrane i ne želim da zbog nestrpljenja dođemo u ćor-sokak", rekla je Rauh Abdulah, kapiten ženskog fudbalskog tima u Rijadu.

Ona je dodala da njen tim nije psreman da se takmiči na takvom sportskom događaju, jer se ne mogu normalno pripremati.

Žene strahuju da iako odu u London, pošto nisu dobro pripremljene, to može nanijeti samo štetu njihovoj borbi da se promijeni stil života za milione žena, čiji je javno kretanje veomaograničeno.

"Ako postignu nešto onda je u redu, ali ako se pokažu loše oni će se okrenuti na nas i reći da su nas poslali, da smo insistirali i na kraju smo izgubili, odnosno mi smo ih osramotili", rekla je Abdulah.

Ona je dodala da ako zemlja želi da ih pošalje, bar za četiri godine, treba da im omogući da treniraju, prostorije i trenere.
Nema pisanih zakona kojima se zabranjuje ženama da učestvuju u sportu, ali ženama nije dozvoljen ulaz na stadione i ne mogu da iznajme sportske prostore i terene.

Ne postoji fizičko vaspitanje za djevojčice u školama i ne postoji termin na bazenima rezervisan samo za žene. Malobrojni fitnes centri i sale koji primaju žene previše su skupi.

Žene ne mogu da registruju sportske klubove, takmičenja liga kao ni druge turnire u kojima učestvuju samo žene.

One ne mogu da učestvuju nacionalnim takmičenjima zbog čega je nemoguće da se kvalifikuju za međunarodna takmičenja, uključujući Olimpijske igre.

U Saudijskoj Arabiji nalaze se neka od najvećih svetilišta islama, ali žene podnose najveći teret dubokih konzervativnih vrijednosti zemlje.

One su često meta neželjene pažnje agresivne vjerske policije koja se stara o primjeni strogih islamskih zakona i da se ne vide u javnosti zajedno muškarci i žene.

Osim što im je zabranjeno da voze, žene ne smiju da glasaju i ne mogi biti članice Vlade.

One ne mogu da putuju, ne mogu biti primljene u bolnice niti prihvatiti posao bez dozvole muškog staraoca.