Direktor Biciklističke trke "Beograd-Banjaluka" Vladimir Kuvalja rekao je da je ova trka u prethodnom periodu položila najteže ispite.
"Prošli smo sve, od sankcija EU i Međunarodne sportske unije zbog promocije Republike Srpske i njenih simbola. Ona je danas slobodna, kao što je slobodna Republika Srpska", rekao je Kuvalja novinarima iz Srpske u Srbiji.
On je naveo da je od velikog značaja bilo to što su trku podržale takmičarske ekipe koje godinama učestvuju, kao i podrška predsjednika Republike Srpske, Srbije i vlada.
"Trka traje 17 godina, a kada u ovakvim vremenima nešto traje toliko onda možemo biti svjesni da iza toga stoji naporan rad, ali i velika podrška. Možemo sigurno reći da je to jedan od najvećih događaja u Republici Srpskoj i Srbiji", rekao je Kuvalja.
On je naveo da u trci učestvuju takmičari sa svih kontinenata, da svako od njih može biti favorit, a da je Republika Srpska ta koja je uvijek favorit.
Iz Beograda sutra kreće tradicionalna biciklistička trka "Beograd-Banjaluka" u kojoj će učestvovati takmičari iz 30 zemalja koji će proći kroz 15 gradova u Srbiji i Republici Srpskoj trasom dugom oko 600 kilometara.
Trka startuje sa Trga Republike iz centra Beograda u 12.00 časova, a veliko finale se očekuje u subotu, 22. aprila, u Banjaluci oko 15.00 časova. Trka se vozi u četiri etape.
Biciklistička trka "Beograd-Banjaluka" već niz godina je u kalendaru Svjetske biciklističke unije i predstavlja jedan od najvećih sportskih događaja koji zajednički organizuju Srbija i Republika Srpska.
Održavanje ovog sportskog događaja podržali su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, Ministarstvo porodice, omladine i sporta Srpske, Ministarstvo omladine i sporta Srbije i Predstavništvo Republike Srpske u Beogradu.
Višestruk značaj trke "Beograd - Banjaluka" i turnira "Srpska open"
Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Selma Čabrić izjavila je da su za Srpsku višestruko značajni veliki sportski događaji kao što su sutrašnja biciklistička trka "Beograd - Banjaluka" i teniski turnir "Srpska open" koji se igra u Banjaluci.
Ona je naglasila da to nisu samo značajni sportski događaji, već promovišu i sve ono što ide uz sport, a značajni su i za turizam i za ekonomiju.
"Ovi događaji su i poruka našim mladima da smo one najbolje uspjeli dovesti u Srpsku. Oni su tu kod nas. Uspjeli smo ih dovesti i ovom trkom i turnirom `Srpska open`. U trci će učestvovati više od 170 učesnika iz više od 30 zemalja. Da nije dobra priča ne bi trajala 17 godina. Svaku godinu pravimo još jedan korak unaprijed i bolji smo nego prethodne, tako da za punoljetstvo trke očekujem još jedan veliki korak naprijed", rekla je Čabrićeva, koja je prisustvovala zvaničnom predstavljanju trke i takmičara u beogradskom hotelu "Jugoslavija".
Ona je naglasila da se na ovaj način učvršćuju specijalne paralelne veze Srbije i Srpske.
"Mi radimo godinama na tome. To je u stvari cilj - da se ljudi povežu, jer jedan narod je. Ta granica, ona postoji, ali da se to što jače poveže, da bude što jača kohezija. Mi radimo na tome i nastavićemo da radimo", rekla je Čabrićeva novinarima u Beogradu.