Pariz

Šesti dan OI - Raspored nastupa srpskih sportista

• Izvor: RTS
  • 01.08.2024. 07:18

Šestog takmičarskog dana Olimpijskih igara u Parizu medalju cilja još jedan srpski strijelac - Lazar Kovačević u disciplini malokalibarska puška, trostav. Vaterpolisti od 12.05 igraju protiv Španije. Basketaši će na teren dva puta, a protivnici će im biti Holanđani (10.05) i Francuzi (22.35). Novak Đoković se u 19 časova sastaje sa Grkom Stefanosom Cicipasom u četvrtfinalu olimpijskog turnira.

Đoković protiv Cicipasa za plasman u polufinale

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković četvrti put u karijeri stigao je na tri koraka od olimpijskog zlata. Nakon Pekinga 2008, Londona 2012. i Tokija 2021, igraće u četvrtfinalu olimpijskog turnira i u Parizu, i to protiv Grka Stefanosa Cicipasa - večeras od 19 časova na Stadionu "Filip Šatrije".

Đoković je turnir u Parizu započeo rutinskom pobjedom protiv Australijanca Metjua Еbdena (2:0), kojem je prepustio samo jedan gem, u drugom kolu je savladao Španca Rafaela Nadala (2:0), a u osmini finala Dominika Kepfera iz Njemačke, takođe bez izgubljenog seta - 2:0.

Ni Cicipas nije prošao mnogo trnovitiji put do četvrtfinala. Započeo ga je trijumfom protiv Belgijanca Zizua Bergsa (2:1), mada je drugi set izgubio sa 6:1, potom je pobijedio Britanca Danijela Еvansa (2:0), a u osmini finala i Sebastijana Baeza iz Argentine (2:0).

Đoković i Cicipas će 14. put biti sa suprotnih strana mreže. Srpski teniser vodi u pobjedama sa 11:2 i nije izgubio od Grka još od 2019. i četvrtfinala mastersa u Šangaju.

Ove godine još uvijek nisu odigrali međusobni duel, a posljednji put su se sreli u finalu Australijan opena prošle godine, kada je Đoković izašao kao pobjednik.

Cicipas nikada nije nadigrao Đokovića na šljaci, pa ni na mjestu na kojem će danas igrati. Srbin ga je dva puta pobijedio na Rolan Garosu - u polufinalu 2020. i finalu 2021. godine, kada grčkom teniseru ni dva seta prednosti nisu bila dovoljna da podigne Kup musketara.

Vaterpolisti vade fleke protiv Španije

Vaterpolisti Srbije igraju danas od 12.05 protiv reprezentacije Španije u trećem kolu grupe B takmičenja u Parizu.

Osvajači zlatne medalje na prethodna dva olimpijska turnira nisu bili na šampionskom nivou u prva dva duela u Parizu. Takmičenje su otvorili pobjedom nad Japanom (16:15), mada su se namučili da slome otpor upornih i dobro organizovanih "samuraja", a onda je uslijedio potpuno neočekivan, razočaravajući, pa čak i ubjedljiv poraz od Australije - 8:3.

"Delfini" su sebi dobrano zakomplikovali put ka četvrtfinalu, a fleke će morati da vade protiv aktuelnih šampiona Еvrope i osvajača bronze na Svjetskom prvenstvu u Kataru, koje je odigrano ranije ove godine.

Španci su u prva dva kola bili neuporedivo ubjedljiviji i još uvijek ne znaju za poraz u Parizu - pobijedili su Australiju sa 9:5 i Mađarsku rezultatom 10:7. Čekaju na olimpijsku medalju još od Atlante 1996, kada su uzeli zlato, i silno su motivisani da je osvoje u prijestonici Francuske.

Plasman u četvrtfinale olimpijskog turnira izboriće po četiri najbolje ekipe iz obje grupe (A i B). Prvi iz jedne grupe igraće u četvrtfinalu protiv četvrtog iz druge grupe, a drugi protiv trećeg i obrnuto.

21.05 Mađarska - Japan (Grupa B)

Nastupaju i džudisti i plivači, basketaši na terenu dva puta...

Poslije finaliste Lazara Kovačevića na terene i borilišta u Parizu danas će i srpski džudisti, veslači, plivači i basketaši.

U 10.00 časova počinju borbe džudista u kategoriji do 100 kilograma, a Srbiju će na tatamiju predstavljati Aleksandar Kukolj, kojem će rival u prvom kolu biti Mađar Žombor Veg. Njihov duel je deveti po rasporedu.

U 11.18 u bazen će Andrej Barna, u pokušaju da se kroz kvalifikacionu trku na 50 metara slobodnim stilom domogne polufinala. Srpski olimpijac će plivati u sedmoj kvalifikacionoj grupi. Za polufinale će se boriti ukupno 75 takmičara, a cilj će ispuniti samo 16 najbržih.

Veslači Nikolaj Pimenov i Martin Mačković, predstavnici Srbije u muškom dubl skulu, takmičenje u Parizu završavaju danas u 10.42 u B finalu, gdje će pokušati da zauzmu što bolju poziciju u konačnom plasmanu.

Dan nakon neočekivanog i pomalo zabrinjavajućeg poraza od Kineza, srpski basketaši će na teren dva puta. U 10.05 igraju protiv Holandije, a večeras u 22.35 protiv Francuske.

Prvu i još uvijek jedinu medalju za Srbiju na Olimpijskim igrama u Parizu osvojili su strijelci - Zorana Arunović i Damir Mikec u disciplini deset metara vazdušni pištolj - miks, a danas će medalju ciljati još jedan srpski olimpijac.

U 9.30 počinje finale trostava malokalibarskom puškom, a Srbiju će na strelištu predstavljati Lazar Kovačević. U finalu učestvuje ukupno osam takmičara.

Srpski strijelac je kvalifikacije, u kojima je u srijedu učestvovalo još 56 sportista, završio na petom mjestu. Najbolji je bio u klečećem stavu, pogodivši sve desetke, uz samo jednu devetku.

Lazar Kovačević je na Olimpijskim igrama u Parizu učestvovao i u takmičenju vazdušnom puškom na deset metara, ali nije prošao u finale. Kvalifikacije je završio na 37. poziciji.

Podijeljeno 179 medalja

Nakon petog dana Olimpijskih igara u Parizu podijeljeno je 179 medalja.

Najviše odličja osvojili su do sada sportisti iz Sjedinjenih Američkih Država - 30, ali svega pet zlatnih. Drugi na listi su Francuzi sa 26 medalja, dok su Kinezi, osvajači 19 odličja, na trećem mjestu.

Po broju zlatnih medalja Kina prednjači sa devet, a po jednu manje su osvojili Francuzi i Japanci.

Šesti takmičarski dan u Parizu počeće u 7.30 muškom trkom u disciplini brzo hodanje na 20 kilometara, nakon koje će od 9.20 hodati i žene.

Priliku da u pojedinim kategorijama i disciplinama osvoje olimpijska odličja imaće danas i strijelci, veslači, jedriličari, džudisti, kajakaši, gimnastičari, mačevaoci i plivači.