Italijanska bokserka Anđela Karini usred borbe predala je meč Iman Helif iz Alžira u osmini finala Olimpijskih igara u Parizu.
Iman Helif diskvalifikovana je prošle godine sa Svjetskog prvenstva u Nju Delhiju, jer nije prošla test podobnosti. Ustanovljeno je da je rođena kao muškarac i nije joj dozvoljeno da se takmiči sa ženama.
Međunarodna bokserska asocijacija (IBA), organizator Svjetskog prvenstva, saopštila je tada da se Imane "pretvarala da je žena". Na osnovu odrađenih testova ustanovili su da ima XY hromozome (žene obično imaju XX parove hromozoma, a muškarci XY), piše "Tajms".
Međutim, dobila je zeleno svjetlo da se takmiči na Olimpijskim igrama u Parizu u kategoriji do 66 kilograma, što je izazvalo bijes ostalih takmičarki.
Ali, Iman nije usamljena u takvoj situaciji.
Tu je i Lin Ju-Ting, bokserka s Tajvana koja se takmiči u kategoriji do 57 kilograma.
Odluka da se njima dozvoli učešće na OI je dočekana kao kontroverzna, a nekadašnji irski bokser i svjetski šampion Bari Mekgigan zapitao se javno na društvenoj mreži Iks (nekadašnjem Tviteru) kako je moguće "da im je zapravo dozvoljeno da stignu ovako daleko" i ocijenio to "šokantnim".
Kako piše britanski Gardijan, sve je počelo prošle godine, kada je Umar Kremljov, predsjednik Međunarodne bokserske asocijacije, za vrijeme Svjetskog prvenstva u boksu rekao za Tass da su DNK testovi "dokazali da one imaju XY hromozome i zato su isključene iz sportskih događaja".
Ova organizacija istakla je za Gardijan da je odluku donijela poslije "sveobuhvatnog pregleda i da je cilj da se podrže pravičnost i integritet takmičenja".
Nakon toga je, međutim, Međunarodnoj bokserskoj asocijaciji zabranjeno da vodi boks turnir na Olimpijskim igrama, zbog brojnih pitanja u vezi s upravljanjem i niza skandala u vezi sa suđenjem. To znači da se sada takmičenje u boksu na OI u Parizu održava pod okriljem Odjeljenja za boks Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK), koji ima blaža pravila.
Međutim, MyInfo, sajt MOK-a, priznaje da su obje bokserke prošle godine pala na testovima za rodnu podobnost.
U svom internom sistemu, koji je obezbijeđen za novinare koji prate Oi u Parizu, MOK navodi da je Iman Helif bila "diskvalifikovana nekoliko sati prije meča protiv Jang Liju na Svjetskom prvenstvu 2024. u Nju Delhiju, u Indiji, nakon što njen povišeni testosteron nije uspio da ispuni kriterijume podobnosti".
Takođe, MOK priznaje da je Lin "oduzeta bronzana medalja pošto nije ispunila uslove za kvalifikovanje na osnovu rezultata biohemijskog teksta".
Pravila o tome ko treba da se takmiči u ženskoj kategoriji su bila često tema u javnosti proteklih godina, a najviše se pričalo o američkoj transrodnoj plivačici Liji Tomas. Kako piše Gardijan, manje je debate bilo o borilačkim sportovima, gdje je rizik od ozbiljnih povreda daleko veći.
Naučna istraživanja su otkrila da je prosječna snaga udarca 162% veća kod osoba koje su prošle muški pubertet u odnosu na žene.