Pariz

Kralj je krunisan! Đoković osvojio olimpijsko zlato i postao besmrtan!

• Izvor: ATV
  • 04.08.2024. 17:05

Novak Đoković osvojio je zlato na Olimpijskim igrama u Parizu, nakon što je u finalu savladao mladog Španca Karlosa Alkaraza.

Do svog prvog olimpijskog zlata u nevjerovatnoj karijeri, Novak je došao danas u spektakularnom finalu u Parizu protiv španskog tenisera Karlosa Alkaraza, poslije nepuna tri sata borbe!

Nole je slavio sa 2:0, po setovima 7:6 (7:3) i 7:6 (7:2) i tako u poznim igračkim godinama osvojio olimpijsko zlato koje mu je na prethodna četiri olimpijska turnira iz različitih razloga izmicalo.

Ovo je ujedno i druga zlatna medalja za Srbiju na aktuelnim Olimpijskim igrama u Parizu, posle naših strelaca Zorane Arunović i Damira Mikeca u miks-dublu.

Prvi set

Drama u prvom setu koji je trajao više od 90 minuta pripala je srpskom teniseru koji je bio najbolji u momentima kada se lomio rezulat.

Odigrani su dugi i iscrpljujući gemovi, ređale su se brejk prilike na obje strane, ali je na kraju taj-brejk odlučio pobjednika prvog seta.

Novak je imao i set loptu u 12. gemu, ali nije uspio da je iskoristi pa je set odlučen u taj-brejku.

Srpski teniser imao je bolje živce i uspio da osvoji set.

Drugi set

U istom ritmu počeo je i drugi set. Nastavila se iscrpljujuća borba i igra nerava, a Španca nije mnogo poremetio izgubljeni prvi set. Alkaraz je u prvom gemu imao 40:0, Novak je spasao tri vezane gem-lopte, ali nije imao snage za preokret, pa je španski teniser poveo sa 1:0.

Nole je uzvratio bez problema, a zatim je u trećem gemu propustio prvu priliku za brejk u drugom setu. Španac je ponovo sačuvao svoj servis, ali ono što je bilo veoma važno, Novak je još jednom svoj servis-gem dobio bez izgubljenog poena i izjednačio na 2:2.

U naredna tri gema nije bilo novih prilika za brejk, pa je Alkaraz stigao do vođstva od 4:3 i ponovo prebacio pritisak na Novaka. Pritisak je bio utoliko veći jer se u osmom gemu igralo na razliku, ali je Đoković i to prebrodio i izjednačio na 4:4.

Naredni gem je počeo spektakularnim poenom koji je pripao Alkarazu, što mu je podiglo samopouzdanje, pa je ubrzo stigao do 40:0. Nije se Novak predavao, dobio je tri naredna poena, a onda - maratonski poen, do posljednjih atoma snage se igralo, ali je Španac uspio da prekine Novakovu seriju i zatim dobio još jedan poen za vođstvo od 5:4.

Predah je bio neophodan Novaku poslije ovakvog finiša prethodnog gema, iskoristio je taj nepun minut odmora, stigao do 40:15, Španac uzvraća bekhend-vinerom, ali ne da se Nole - odličan servis i savršeno izgrađen poen za izjednačenje na 5:5!

Ipak, Alkaraz nije imao problema u svom servis-gemu i vrlo brzo je ponovo prebacio pritisak na srpskog tenisera, ali Novak je po ko zna koji put impresionirao svojom mirnoćom i mentalnom snagom, pa je bez problema izborio ulazak u novi taj-brejk.

Počeo ga je fenomenalnim poenom za mini-brejk odmah na startu, zatim poveo sa 2:0, ali je Alkaraz uspeo brzo da tu prednost anulira. Ni to nije poremetilo nevjerovatno fokusiranog i motivisanog Novaka koji ponovo vezuje dva svoja poena, od kojih je prvi bio jedan od najboljih u meču i pred promenu strana poveo je sa 4:2.

Poslije toga više nije bilo povratka za Alkaraza, Nole je stigao do četiri vezane meč-lopte, prvu je iskoristio za istorijski trijumf!