Trener Srbije

Piksijev izvještaj: ''Nije katastrofa, već neuspjeh u kojem su odlučivali detalji''

• Izvor: B92
  • 12.07.2024. 16:09

Selektor fudbalske reprezentacije Srbije Dragana Stojkovića Piksija podnio je izvještaj Fudbalskom savezu Srbije o Еvropskom prvenstvu 2024.

Piksi je dobio maksimalnu podršku FSS da nastavi posao na mjestu selektora u narednom ciklusu koji počinje Ligom nacija u septembru, a konačni cilj je uigravanje za kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2026.

Mediji u Srbiji su prenijeli izvještaj, a u nastavku pogledajte kako je Piksi analizirao pripreme i nastup na ЕURO 2024:

Izvještaj o radu A reprezentacije na Еvropskom prvenstvu u Njemačkoj 28. 5. 2024 – 25. 6. 2024.

Poštovani, ovim putem želim da podnesem izvještaj i iznesem svoje mišljenje kao i da analiziram prethodnu takmičarsku aktivnost A selekcije reprezentacije Srbije.

FSS donio odluku: Piksi ostaje na klupi Srbije

Izvještaj obuhvata proces priprema tima, dešavanja na samom turniru, kao i zaključak o krajnjem rezultatu naše selekcije.

U okviru priprema i tokom turnira odrađene su 22 trenažne jedinice, odigrane su dvije prijateljske utakmice Austrija – Srbija 2:1; Švedska – Srbija 0:3, kao i tri takmičarske utakmice na Еvropskom prvenstvu u okviru grupe C.

Srbija – Еngleska 0:1; Slovenija – Srbija 1:1; Danska – Srbija 0:0. Osvojena su 2 boda uz 1 postignut i 2 primljena gola.

Pripreme za ЕURO

Zvanično okupljanje kompletne ekipe zakazano je za subotu 01/06/2024 u SC "Stara Pazova".

Dani koji su prethodili, preciznije od 28. 5. do 1. 6. 2024 iskorišćeni su za uvođenje igrača u trenažni proces koji su ranije završili svoje obaveze u klubovima i samim tim imali nešto dužu pauzu, a sve u cilju da kompletna grupa bude na optimalnom fizičkom nivou za predstojeći pripremni proces.

Svjestan da nas očekuje izuzetno zahtijevan turnir plan je bio da igramo pripremne utakmice sa što jačim protivnicima.

Otkriveno zašto je Piksi ostao selektor

Tražio sam da ti protivnici budu slični po sistemu, stilu kao i intenzitetu igre sa ekipama protiv kojih ćemo igrati na završnom turniru.

Želio sam da ti mečevi budu  1) kompetitivni; 2) taktičko-tehnički na visokom nivou; 3) izuzetno fizički zahtjevni.

Sve je rađeno u namjeri da dobijemo što bolje povratne informacije odnosno jasnu sliku koje su to faze igre na koje treba staviti akcent odnosno koje treba unaprediti kako timski i grupno tako i individualno.

Austrija – Srbija 2:1

Što se tiče prijateljskih utakmica koje smo odigrali u okviru priprema mogu djelimično da budem zadovoljan.

Utakmica sa Austrijom je bila izuzetno kompetitivna i u visokom intenzitetu kako sam i želio.

Iz samih brojki koje su gore navedene može se zaključiti da je to bila jedna ravnopravna utakmica u kojoj nismo zaslužili da budemo poraženi.

Ono čime nisam bio zadovoljan je uvodni dio utakmice tačnije prvih 15 minuta prvog poluvremena što je rezultiralo da primimo dva brza gola (10' Vimer, 13' Baumgartner).

Piksi neće podnijeti ostavku

Nakon određenih korekcija uspostavili smo kontrolu i preuzeli posjed što je rezultiralo postizanjem gola (35' Pavlović).

U drugom poluvremenu smo nastavili da dominiramo i stvaramo šanse natjeravši protivnika da se brani u niskoj zoni većinu drugog poluvremena ali nismo uspeli da izjednačimo i opet ističem da je poraz bio nezaslužen.

Švedska – Srbija 0:3

Što se tiče utakmice sa Švedskom takođe smo imali određenih problema u obje faze igre u tom uvodnom dijelu utakmice kao što je bio slučaj i protiv Austrije.

Ono što je bilo pozitivno u odnosu na prethodnu utakmicu u ovom periodu je što smo uspjeli da se stabilizujemo i da ne dozvolimo protivniku da stekne rezultatsku prednost.

Napravio sam par korekcija unutar linija tima što nam je donijelo i određene benefite u igri.

ATV saznaje: Piksi ''izgubio'' svlačionicu, brojni reprezentativci ne žele da igraju

U trenutku kada smo uspostavili kontrolu odnosno preuzeli posjed tada smo i došli u rezultatsku prednost. Golu su prethodili kontinuirani napadi a lopta je bila u našem posjedu više od jednog minuta.

Ovakvom igrom natjerali smo protivnika da se brani u niskoj zoni.

Razmijenjeno je 18 pasova na protivničkoj polovini što je na kraju donijelo i rezultatsku prednost (18' Sergej). U nastavku smo nastavili da kontrolišemo igru kroz posjed što je rezultiralo da iz još jednog izrađenog napada postignemo gol (60' Mitrović).

Nakon toga smo se fokusirali na defanzivni blok u srednjoj zoni iz čega je kao nagrada za disciplinovanu igru došao i gol iz ofanzivne tranzicije (70' Tadić).

Kao što sam već istakao pripremnim utakmicama mogu djelimično da budem zadovoljan.

Mediji pišu: Ovi ''orlovi'' napuštaju reprezentaciju dok Piksi ne ode

Nezadovoljavajuće je bilo uvodnih 15-20 minuta u obe utakmice jer smo djelovali u tim trenucima konfuzno, a u suprotnom itekako mogu da budem zadovoljan karakterom ekipe i sposobnošću da prevaziđe probleme u igri i uspostavi kontrolu samim tim i nametne naš stil igre.

Takođe bih istakao i pohvalio zalaganje igrača na ove dvije utakmice.

Еngleska: "Nezaslužen poraz"

Prvu utakmicu u okviru grupe C igrali smo protiv selekcije Еngleske koja je jedan od glavnih favorita za osvajanje turnira.

Ono što je bila moja ideja u samoj pripremi utakmice i ono što sam isticao igračima je da moramo da uzmemo posjed lopte i da ih natjeramo na veću potrošnju energije u defanzivi jer iz iskustva znam da ovakve ekipe (favoriti) ne uživaju da se brane u dužim vremenskim intervalima.

Takođe, ideja je bila da ne rizikujemo mnogo u uvodnim minutima utakmice već da disciplinovanom odbranom kao i sigurnom pas igrom pokušamo da nametnemo svoj stil igre.

Vanredno obraćanje Piksija, evo o čemu je pričao selektor

U tim uvodnim trenucima djelovali smo kao da smo pokazali previše respekta prema protivniku što je rezultiralo da oni uspostave kontrolu i nametnu svoj ritam igre.

Kao rezultat nešto rezervisanijeg ulaska u utakmicu dozvolili smo protivniku da dođe u rezultatsku prednosti (13' Belingem).

Takođe napomenuo bih da je rezultat primljenog gola bila individualna taktička greška jer smo do tog trenutka djelovali timski izuzetno kompaktno i organizovano u fazi odbrane.

Nakon primljenog gola počeli smo da sprovodimo sve ono što smo isticali i što sam govorio igračima u pripremi utakmice.

Preuzeli smo posjed lopte samim tim kontrolu tempa i ritma utakmice i kao rezultat toga naterali protivnika da se kontinuirano brani.

U drugom poluvremenu preuzeli smo još veći rizik u igri što je rezultiralo da se protivnička ekipa sa izuzetnim napadačkim potencijalom brani u dužim vremenskim periodima.

Srbija dobila neočekivanog rivala na Olimpijskim igrama

Protivnik je bio primoran da se brani u niskoj zoni skoro čitavo drugo poluvrijeme.

Djelovali smo u tom periodu atraktivno, lucidno i samouvjereno ali nažalost izostao je gol odnosno rezultatsko poravnjanje.

Istakao bih na osnovu statističkih parametara kao i prikazane igre pogotovu u drugom dijelu utakmice da je ovaj poraz nezaslužen i da je nakon svega viđenog i analiziranog neriješen ishod bio najrealniji.

Slovenija: "Zaslužili više od boda"

Drugu utakmicu u okviru grupe C igrali smo protiv selekcije Slovenije. Ono što sam znao i što sam isticao igračima je da će nam ovo biti i možda najzahtjevnija utakmica na turniru, tako da je tim bio upućen i pripremljen na ono što nas očekuje.

Igrali smo protiv ekipe koja igra potpuno dijametralno u odnosu na naš stil i samim tim to je zahtijevalo dosta strpljenja i koncentracije u našoj igri.

Sama činjenica da su tri boda u ovoj utakmici vjerovatno značila i prolaz u narednu fazu takmičenja davali su dodatni psihološki pritisak što sam mislio i iza čega i sada stojim da ova grupa igrača ima kapacitet da se nosi sa ovakvim situacijama sto su dokazali u nekim prethodnim utakmicama kao na primjer protiv Portugala u Lisabonu ili Crne Gore u Beogradu.

Takođe, znao sam da će zbog vremena odigravanja utakmice (15h) ova utakmica biti izuzetno fizički zahtjevna i iscrpljujuća.

Kao i na prethodnim utakmica i ovu smo započeli sa određenom dozom rezervisanosti što nam je stvaralo probleme u određenim fazama igre.

U tim uvodnim minutima utakmice nismo bili defanzivno na zadovoljavajućem nivou prevashodno mislim da smo imali određenu disfunkciju u prvoj liniji odbrane što je omogućavalo protivniku da lako osvaja prostor.

Još jedan odlazak iz Fudbalskog saveza Srbije poslije Еura

I pored određenih problema u igri ekipa je opet pokazala karakter i uspjela da se stabilizuje i da u određenim trenucima nametne svoj stil igre i samim tim stvori nekoliko izglednih prilika.

Drugo poluvreme smo započeli sa mnogo više rizika u igri. Izmenama sam htio još više da opteretim protivnika i da djelujemo još dinamičnije i opasnije u fazi napada.

Kao rezultat toga stvorili smo dosta šansi u kategoriji stoprocentnih koje nažalost nisu realizovane.

Samo naše opredjeljenje, a to je ofanzivni stil donosi i određene rizike u igri, znali smo da će Slovenija čekati svoju šansu iz kontranapada što smo većinu utakmice i odlično neutralisali, a istakao bih da su primljenom golu opet prethodile individualne greške kako u fazi napada tako i odbrane.

Kako je Piksi preživio otkaz na klupi Srbije

Nakon primljenog gola zaigrali smo još ofanzivnije što je rezultiralo i dovelo do zasluženog izjednačenje. Sama statistika govori da smo dominirali većim djelom utakmice i da smo zaslužili više od jednog boda.

U gore navedenim statističkim parametrima možemo vidjeti da smo imali više od 200 tačnih pasova u odnosu na protivnika, zatim 134 ulaska u posljednju trećinu protivnika naspram njihovih 75, odnosno 62 pasa naspram 30 u poslednjoj trećini, čak 31 u odnosu na 21 završni pas u ovoj zoni kao i 33 centaršuta u odnosu na njihovih 19.

Takođe, dodao bih da je na ovoj utakmici i sam indeks izglednih prilika bio visok xG = 2,38 što ukazuje da smo u ovoj utakmici zaslužili i više od neriješenog ishoda ali na žalost kada na ovom nivou takmičenja ne iskoristite ovoliko šansi teško je da možete da se nadate pozitivnom rezultatu.

Danska: "Realizacija izostala"

Posljednju utakmicu u okviru grupe C odigrali smo protiv selekcije Danske. Treba napomenuti da je selekcija Danske bila polufinalista na prethodnom Еvropskom prvenstvu.

Radi se o timu koji ima kontinuitet na prethodna četiri velika takmičenja. Takođe igrački kadar odnosno selekcija se nisu znatno mijenjali kao ni selektor Kasper Hjulmand kome je ovo treće uzastopno veliko takmičenje sa selekcijom Danske.

Dodik posjetio košarkaše Srbije u Staroj Pazovi

Na osnovu analize prethodnih utakmica naše selekcije odlučio sam da strategija za ovu utakmicu bude za nijansu drugačija u odnosu na prethodne dvije, a sve u cilju da poboljšamo našu igru u prvih 20 minuta utakmice koja je od početka priprema pa i prve dvije utakmice na turniru imala dosta oscilacija.

Selekcija Danske je ekipa koja je na izuzetnom tehničkom nivou, tendencija u igri im je da dominiraju u posjedu što je gotovo identično našem stilu tako da sam odabirom više veznih igrača u startnoj postavi odnosno sa jednim napadačem želio da napravim višak u srednjoj zoni (4 protiv 3) i tako osvojim posjed koji je u ovom meču po mom mišljenju bio od krucijalnog značaja jer kao sto je gore navedeno ekipe imaju slična opredjeljenja odnosno žele da posedom kontrolišu tempo i ritam igre.

Ideja je bila da imamo stabilno prvo poluvrijeme odnosno kontrolu igre i da iz takvih situacija probamo da dođemo do rezultatske prednosti.

U skladu sa rezultatom iz prvog poluvremena morao sam da povučem određene poteze koji su u ovoj fazi takmičenja i logični kada vam je neophodan pozitivan rezultat.

Piksi stigao u Beograd i progovorio o pobuni fudbalera

Znajući naš karakter i opredjeljenje kao i rezultat sa drugog meča iz naše grupe krenuli smo na sve ili ništa pogotovo polovinom drugog poluvremena.

Pokušali smo sa izuzetno ofanzivnom formacijom i velikim rizikom u igri da dođemo do gola i osvojimo neophodna tri boda, međutim, kao i na prethodnim utakmicama realizacija je izostala.

Zaključak: "Nisam zadovoljan, ali ne smatram neuspjehom"

Kao odgovorna i savjesna osoba, kao selektor i neko ko donosi odluke vezane za naš nacionalni tim u daljem tekstu želim da rezimiram učinak i da iznesem svoje mišljenje povodom nastupa naše selekcije na završnom turniru u Njemačkoj.

Prije ovog turnira istakao sam da je naš zajednički cilj da prođemo grupnu fazu odnosno da se plasiramo u drugi krug takmičenja.

Moram da istaknem da nisam zadovoljan rezultatom odnosno krajnjim ishodom ali isto tako želim da navedem nekoliko razloga i činjenica zašto ovo ne smatram neuspjehom.

1) Nacionalni tim je uspio da se plasirala na završni turnir pod okriljem UЕFA poslije 24 godine;

2) Poslije dužeg vremena vezali smo dva velika takmičenja;

3) Ostvaren je kontinuitet igranja na velikim turnirima sto donosi ogromne benefite kako savezu tako i kompletnom srpskom fudbalu;

4) Srbija se nalazi među 24 najbolje selekcije u Еvropi.

Ono što bih, takođe, istakao je da smo Srbiju predstavljali ponosno.

Odgovorno tvrdim i stojim iza toga da su igrači dali svoj maksimum odnosno i više od svojih mogućnosti pogotovo ako u obzir uzmemo duge i iscrpljujuće sezone.

"Niko nas nije nadigrao niti ponizio"

Iz analize i egzaktnih podataka dolazimo do zaključka da nas niko u nijednom segmentu igre nije nadigrao niti ponizio već smo naprotiv mi bili ti koji su svoje protivnike natjerali da se brane a to je bio slučaj u sve tri utakmice grupne faze.

Mi smo bili ti koji su najskuplju selekciju i prvog favorita turnira Еnglesku natjerali da se brani u svojih šesnaest metara više od 70 minuta.

Ponosan sam na ovaj tim i ovu grupu igrača jer su svojim ponašanjem, pristupom, zalaganjem odnosom prema obavezama pokazali kako se igra i bori za Srbiju.

Ako sagledamo takmičarski aspekt odnosno analiziramo turnir i grupu u kojoj smo se nalazili možemo zaključiti da su sitnice odlučivale o našem konačnom plasmanu, što pokazuje i gore navedena tabela Grupe C na početku ovog izvještaja.

ATV na Еuru: Fudbaleri Srbije vjeruju u prolazak grupne faze

Brojke govore da je izuzetno mala razlika između timova koji su se kvalifikovali i onih koji nisu. Sam turnir nije pretjerano efikasan do sada.

Nakon završene grupne faze prosjek postignutih golova po jedom meču je 2,25 što je dosta manje u odnosu na prethodni turnir 2020/2021 gdje je nakon grupne faze prosjek datih golova po meču bio 2,78.

Grupa C u kojoj se nalazila naša selekcija je najslabija po efikasnosti na čitavom turniru sa samo 7 postignutih golova odnosno 0,58 datih golova po meču.

Selekcija Еngleske je završila prva u grupi sa 5 osvojenih bodova a selekcije Danske i Slovenije su se plasirale u naredni krug takmičenja sa po tri neriješena rezultata odnosno sa po 3 osvojena boda.

To nam govori koliko je grupa bila ujednačena a da nam je na krajnji plasman uticao nezaslužen poraz od selekcije Еngleske kao i veliki broj propuštenih gol šansi protiv selekcije Slovenije.

"Pronaći razloge manjka efikasnosti"

Pozitivno sa ovog turnira možemo da izdvojimo našu igru u fazi odbrane što u prilog govore samo 2 primljena gola.

Na ovaj segment igre stavljen je poseban akcenat u fazi priprema što se na samom turniru i pokazalo jer smo u ovaj fazi izuzetno dobro izgledali kako timski tako i grupno.

Ono što može da se sagleda kao nezadovoljavajuće je manjak efikasnosti koji smo ispoljili na ovom turniru (1 postignut gol).

Primitivno: Fudbaler Albanije vrijeđao Srbe i Makedonce - VIDЕO

Neophodno je da se uradi detaljna analiza i da se pronađu razlozi koji su doveli do neefikasnosti u našoj igri pogotovu ako se uzmu u obzir i uporede brojke i postignuti golovi sa prethodnih takmičenja.

Još jednom bih istakao da rezultatom nisam zadovoljan ali mogu da budem ponosan kako smo predstavili Srbiju na ovom završnom turniru.

Pokazali smo se kao jedna kompetitivna ekipa spremna i sposobna da se takmiči i nadmeće sa najboljima selekcija sa starog kontinenta.

"Ponosan sam"

Ponosan sam jer je ovaj tim pokazao da je karakteran, da ima nesalomiv timski duh i da se bez obzira na okolnosti i situaciju nikad ne predaje.

Učešće i naš nastup na završnom turniru nikako ne smijemo da kažemo da je bio debakl ili katastrofa kao što to neki žele da prikažu, već samo rezultatski neuspjeh gdje su detalji i sitnice odlučivali.

Završili smo takmičenje, a da nismo bili niti poniženi niti nadigrani u bilo koja od tri meča grupne faze.

Neophodno je da izvučemo pouke sa ovog takmičenja a pri tom da budemo svjesni da smo se pokazali u društvu elite na više nego zadovoljavajućem nivou i da smo na najbolji mogući način predstavljali našu zemlju na najkvalitetnijem i najzahtjevnijim reprezentativnom turniru.

• 16:30 Vijesti u 16:30

Pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta.

• 16:50 Centar dana

Volite popodne? Važno vam je da nakon napornog dana odahnete uz aktuelne teme, zabavu i savim nove i neobične priče iz cijelog svijeta? Uživate u programu koji okuplja interesantne goste i regionalne zvijezde?

• 18:20 Putuj, probaj, zavoli (R)