Republika Srpska je uspjeh, pobjeda svih Srba gdje god oni živjeli, rekao je senator Republike Srpske Aleksandar Vulin u podkastu Srne i dodao da je Srpska dokaz slobode i dokaz da Srbi mogu da se odupru mnogo moćnijim od sebe.
"Nema Srbije bez Republike Srpske, ali nema ni Republike Srpske bez Srbije, zato smo mi toliko ponosni na Republiku Srpsku. Republika Srpska je nastala kao otpor jasenovačkom genocidu, ali ne kao želja da se bilo ko uništi, već da mi ne budemo uništeni i povrijeđeni", rekao je Vulin, koji je potpredsjednik Vlade Srbije.
Govoreći o 9. januaru, Danu Republike Srpske, Vulin je naglasio da je 9. januar prije 33 godine bio vapaj Srba za mirom, vapaj da ne bi došlo do prelivanja građanskog rata, koji je počeo u Hrvatskoj, na prostor BiH, za mirom kojeg Srbi traže i danas, kao što traže da budu slobodni i odlučuju o sebi.
On je podsjetio da su Srbi tražili da ostanu u zajedničkoj državi, SFR Jugoslaviji, i to se stalno zaboravlja.
"Mi smo tražili da ostanemo u Jugoslaviji ne zato što smo bili oduševljeni životom sa Hrvatima, Bošnjacima i bilo kim drugim, već zato što smo smatrali da je to kakav-takav državni okvir u kojem neće doći do ponavljanja jasenovačkog genocida, u kome se neće desiti ono što se desilo poslije. Srpski poslanici da nisu bili preglasavani, da se razgovaralo sa njima opstala bi zajednička država u kojoj ne bi bilo Kravica, Bratunca, u kojoj ne bi bilo Kazana", naglasio je Vulin u podkastu Srne.
On je istakao da u multietničkoj zemlji koja počiva na tri konstitutivna naroda, dakle, ne na građanskom pravu, jedan čovjek-jedan glas, ne može biti preglasavan jedan narod.
"Ajde probajte u Belgiji to da uradite - tamo gdje je sve ustanovljeno na osnovu nacija, gdje imate sporazum nacija. Ajde probajte da Flamanci nadglasaju Valonce. Nećete uspjeti, jer to ne može da se radi", rekao je Vulin.
On je naveo da su Srbi uvijek tražili mir, te da je Republika Srpska uspjeh, pobjeda svih Srba, ne Srba koji žive ili su rođeni zapadno od matice Srbije već svih Srba gdje god oni živjeli.
Republika Srpska je, dodaje Vulin, srpski svijet.
Komentarišući odluku američkog predsjednika Džozefa Bajdena kojom se proširuju sankcije i mjere protiv određenih lica, Vulin je rekao da je tu riječ o namjeri i jasnoj poruci s obzirom da je odluka donesena na Dan Republike Srpske i drugi dan Božića.
"Kao što su nas bombardovali na pravoslavni Vaskrs tako nam šalju snažne poruke i na pravoslavni Božić, naravno da nije slučajno naravno da je ovo pokušaj odlazeće administracije da u najvećoj mogućoj mjeri oteža novoj administraciji bilo kakvu promjenu ili makar omekšavanje politike", istakao je Vulin.
On je naveo da je ovo sada zakon koji proizvodi posljedice, a da li će se neko baviti njime ili neće i koliko će vremena proći to se trenutno ne zna, jer, kako kaže, "realno nismo mi baš njihov prioritet, ali da je ovo urađeno da oteža položaj Srbima na prvom mjestu i samo Srbima, jeste".
Vulin smatra da će prioriteti Amerike dolaskom novoizabranog predsjednika Donalda Trampa biti odnosi sa Kinom i Rusijom, te da će zapadni Balkan kao i Srbija i Srpska biti posmatrane kroz tu prizmu. On ne očekuje brzu promjenu politike, ali očekuje veći prostor i priliku da Srbi kažu šta misle, osjećaju i priliku da iznesu svoje argumente.
On je podsjetio da je i sam pod sankcijama, koje su, kako kaže, osmišljene da bi osamile onog protiv kojeg su uperene, ali i kaznili sve one koji su uz sankcionisanog.
Vulin je naveo da je kroz istoriju bilo sličnih kazni, kada su sinovi bili tjerani da se odriču očeva i javno ih proglašavaju izdajnicima.
"Da budem pošten, mene su upozoravali na sankcije, i rekli su prestani da podržavaš Rusiju, nemoj da si toliko Srbin, smanji to malo, skloni se, ali u čemu je suština mene kao političara, u čemu je suština mene kao Srbina ako pod silom prihvatam da menjam sebe i svoju politiku", rekao je Vulin.
Prema njegovim riječima, svjestan je šta sve može da se desi, da to može biti i kraj njegove političke karijere, a u krajnjoj liniji i života.
"Kao što znate velike sile imaju običaj da kada ne mogu ništa da urade oni završe sa tobom, pa nema čovjeka, nema ni problema. Sve to znam, ali kada sam odlučio da se borim za to, da preuzmem odgovornost za opstanak svog naroda nemam pravo da mislim o sebi, to je jednostavno tako", rekao je Vulin.
Osvrnuo se i na kritike koje redovno dolaze iz Federacije BiH u vezi sa proslavom Dana Republike - rođendana Republike Srpske, Vulin kaže da one dolaze iz nemoći jer nisu uspjeli spriječiti delegaciju iz Srbije da dođe u Banjaluku.
"Kažu treba ukinuti specijalne paralelne veze. Kako vi to sada mislite da uradite? Kako se to poštuje Dejton tako što se ukidaju specijalne paralelne veze? Kako vi to pravdate pred sobom?", upitao je Vulin.
Najveći neprijatelj BiH su, navodi on, upravo oni koji bi da unište Republiku Srpsku.
"Ja da želim BiH ja bi se trudio da svi njeni dijelovi budu podjednako razvijeni, podjednako uspješni, podjednako poštovani, a ako je skoro polovina teritorije BiH neprijateljska, pa kako vi mislite da živite tako, ne ide to, i ne može to tako da se radi", rekao je Vulin u podkastu Srne.
Vulin: Napadi na Srpsku nisu motivisani njenom politikom, već njenim postojanjem
Senator Republike Srpske Aleksandar Vulin rekao je da napadi na Srpsku nisu motivisani njenom politikom, već samim njenim postojanjem.
"Stranci, inače, Republiku Srpsku smatraju nevoljnim kompromisom i nevoljnim ustupkom koji su morali da daju Srbima jer drugačije nije mogao da se okonča sukob na prostoru BiH. I kada je već nastupio mir bilo bi dobro da Republike Srpske više nema, i sve što se radi, radi se da ne bude Republike Srpske", konstatovao je Vulin.
Da se bezuslovno poštuje Dejtonski sporazum, kaže on, ne bi bilo nikakvih tenzija u BiH, ali kada imate kompletnu politiku i međunarodne zajednice i FBiH usmjerenu samo na uništenje Republike Srpske "kako onda mislite da to sve prolazi mirno i bez ikakvih tenzija, kako mislite da sve to funkcioniše".
Podsjetivši da administracija američkog predsjednika Džozefa Bajden kaže da će uvesti sankcije svakome ko, između ostalog, ne poštuje Dejtonski sporazum, Vulin je ukazao ako je tako onda ode Federacija pod sankcije, ode Šmit pod sankcije, odoše pod sankcije svi oni koji bi da unište Republiku Srpsku.
"Republika Srpska je suština Dejtona, predviđena je u Dejtonu, zna se tačno koja su joj ovlašćenja, zna se koje su joj granice, znači da ako se budu pridržavali sopstvenih ideja, o tome da svako ko osporava suverenitet država na Zapadnom Balkanu odoše svi koji kažu da Kosovo nije Srbija, odoše pod sankcije svi koji kažu da Srbiju treba pocijepati, a Republiku Srpsku ukinuti", konstatovao je Vulin u podkastu Srne.
Međutim, ističe on, naravno da nisu dosljedni i da se ništa neće desiti jer su ove sankcije na prvom mjestu usmjerene protiv Srba.
BiH poštujem, Republiku Srpsku volim
Istine radi, istakao je Vulin, Srbija ne osporava suverenitet BiH, ali insistira na poštovanju Dejtonskog sporazuma koji je jasno predvidio kako se šta radi.
"Kada pričamo o suverenitetu, Republika Srbija kao čuvar Dejtonskog mirovnog sporazuma podržava suverenitet BiH. BiH poštujem, Republiku Srpsku volim", poručio je Vulin, koji je i potpredsjednik Vlade Srbije.
On je naglasio da poštuje granice koje su Dejtonom predviđene, koje je priznala Vlada i Skupština Srbije.
"Ali da li ću činiti apsolutno sve da Republika Srpska bude bolja, razvijenija, apsolutno ću to uraditi. Da li ću pomagati opštine sa srpskom većinom u Federaciji da, apsolutno ću to uraditi i nemam šta da se pravdam za to. Imam okvir - specijalne paralelne veze i tačka", istakao je Vulin.
On je rekao da će Srbija da pomaže Republici Srpskoj, i tu nema nikakvog pravdanja niti reciprociteta prema FBiH i istakao da bi Federacija trebalo da bude zahvalna jer je Republika Srpska dio BiH.
"Što razvijenija Republika Srpska, to razvijenija BiH. Nema pravdanja i rasprave o onom što je već raspravljeno i dogovoreno, urađeno i potpisano, i nećemo više o tome da pričamo, ali hoćemo da pričamo o tome da Republika Srpska bude poštovana, i da bude čuvana", istakao je Vulin.
On je podsjetio da je Srbija u svakoj opštini Srpske nešto izgradila i da će tek da izgradi i da je uvijek tu da pomogne i zaštiti kada god je teško, te da će tako nastaviti da radi.
Vulin: Da bi se rešili predsednika Dodika, pokušavaju i sa procesom
Senator Republike Srpske Aleksandar Vulin rekao je da je sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika još jedan u nizu pokušaja da mu se onemogući političko djelovanje, s obzirom da su propali pokušaji da bude pobijeđen na izborima ili demonstracijama na ulici.
"Oni će koristiti svaku priliku da vam otežaju i da onemoguće političko djelovanje predsjednika Republike Srpske", rekao je Vulin u podkastu Srne i naveo da se isto pokušava u Srbiji sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem kojeg u Srbiji na izborima niko ne može da pobijedi, jer ga voli Srbija i vole ga Srbi.
On je istakao da Vučića pokušavaju da sruše na ulici, ali ni to im ne ide baš najbolje.
"Imamo snažnu državu koja se odupire pokušajima obojenih revolucija, a koju i danas gledate. Ovu djecu zloupotrebljavaju i koriste pokušavajući i tako da politički eliminišu predsjednika Vučića. Poslije toga idete na njegove najbliže saradnike, pokušavate i njih da ocrnite stavljate im sankcije, pokušavajući da ga ostavite da se bori sam u političkoj areni, u krajnjoj liniji da se bori za život", rekao je Vulin.
Nakon svega pokušaće na još neki način, kaže Vulin, a u Republici Srpskoj to je pokušaj da se presudi predsjedniku Dodiku i pokušaju da legitimno izabranog predsjednika Srpske kriminalizuju, stave pod nekakav pravni okvir, da bi se mogli pozivati na to, u cilju sprečavanja njegovog političkog angažovanja i djelovanja.
"Šta mislite koliko sekundi bi još trajalo to suđenje da izađe Milorad Dodik i kaže glasam za to da BiH uvede sankcije Ruskoj federaciji? Ne bi ni pokušali da opravdaju svoje licemjerje, samo bi prihvatili to i rekli - 'odlično, pritisci funkcionišu treba nastaviti u tom pravcu'. Njima nikada nije dosta, nikada nije kraj, uvedeš sankcije Rusiji, pa da priznaš Kosovo i tako dalje, nikada nema kraja", istakao je Vulin.
Sve dok se na svjetskom nivou ne promijene geopolitički odnosi, dok se ne uspostavi neki novi okvir funkcionisanja velikih sila, odnosno dok se ne postigne nekakav novi sporazum kolektivne bezbjednosti koji će garantovati mir bar u Еvropi, naglasio je Vulin, tek tada Srbi mogu očekivati da će doći do drugačijih pravila i predvidljivog ponašanja.
Sada je sve, navodi on, potpuno nepredvidljivo i ne zna se šta odakle dolazi.
Kao primjer trenutnog stanja odnosa, Vulin je naveo nedavnu izjavu njemačkog kancelara Olafa Šolca koji je rekao da se granice ne mogu mijenjati, i da je to princip koji važi i za velike i male.
"Da li to znači da će njemačka Vlada da povuče priznanje Kosova i da će ispraviti tu tragičnu grešku? Naravno, da ne znači. Kako je moguće da za Srbiju ne važe pravila da su granice svetinja, a za Ukrajinu to važi. Ja sam se obradovao jer sam pomislio pa mora da to znači i bezuslovno poštovanje Dejtonskog sporazuma, pa da će reći da sva ovlašćenja koja su oteta Republici Srpskoj budu vraćena, ali naravno da nije i da za Srbe to ne važi", rekao je Vulin.
Vulin: Srbi zauzimaju veće mesto u istoriji, nego na geografskoj mapi
Potpredsjednik Vlade Srbije i senator Republike Srpske Aleksandar Vulin rekao je da Srbe, bez svake sumnje na Zapadu doživljavaju kao narod koji se "nesretno uklinuo u srce Еvrope", a nije trebao da bude tu, a kada je već tu treba da ga razvlaste i onemoguće da odlučuju sami o sebi.
"Mi Srbi i dalje zauzimamo veće mjesto u istoriji nego na geografskoj mapi i danas mi stvaramo istoriju bez obzira koliko nas je malo ostalo i bez obzira što ne živimo više na prostorima na kojima smo nekada živjeli, ali smo istorijski narod i izgleda da je to problem", istakao je Vulin.
Stoga, kaže on, Srbija i Srpska su jedno, okupljaju Srbe bez obzira gdje oni žive, jer je to jedan narod.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska i Srbija su po prvi put u istoriji, ne na osnovu sporazuma političkih lidera, vizionara, pisaca, pjesnika, istoričara već na osnovu odluke dva najviša legalna i legitimna organa vlasti, dvije skupštine, donijele Deklaraciju svesrpskog sabora i jasno rekli kuda će se kretati borba za očuvanje srpskih nacionalnih interesa i rješavanje srpskog nacionalnog interesa.
"U ovoj generaciji političara to se desilo po prvi put, baš kao što se u ovoj generaciji prvi put izgovorila rečenica na tom zvaničnom nivou - ne dozvoljavamo da nas dijele i svađaju, već da svi mi koji smo Srbi treba da budemo uz svoju Srbiju i uz svoju Republiku Srpsku, nema nas jednih bez drugih", ukazao je Vulin.
Ne može opstati Srbija ovakva kakvu je danas znamo ukoliko bi bila ugušena Republika Srpska, kaže Vulin, dodavši da bi Srbija onda bila sljedeća tačka velikog pritiska.
Takođe, istakao je on, ne može biti ni Srpske ukoliko Srbija ne sačuva svoju ekonomsku, diplomatsku, vojničku, političku snagu i suverenost, jer nema ko da garantuje očuvanje Dejtonskog sporazuma.
"Mi smo jedno i svaki udar na Srpsku je udar na Srbiju. Jako sam ponosan što sam kao ministar odbrane pred parlamentom Srbije, a po naređenju predsjednika Vučića obrazlagao nacionalnu strategiju odbrane u kojoj se po prvi put uvode dvije stvari, vojna neutralnost i da je Republika Srpska strateški interes Republike Srbije i da je svaki napad na Srpsku napad na Srbiju - to se nikada prije nas nije radilo, nikada se nismo obavezali na tako nešto. Dakle, mi smo jedno i svaka rana nanijeta Republici Srpskoj je rana nanijeta Republici Srbiji", poručio je Vulin.
Prema njegovim riječima, ko god misli loše Srpskoj i Srbiji taj je protiv Deklaracije svesrpskog sabora u kojoj se ne govori ni o kakvim sukobima.
"Da budem vrlo iskren smatram da je vrijeme da tražimo od Hrvatske da nam kaže koji je njen stav prema Jasenovcu, i da li osjeća potrebu da se izvini srpskom narodu za sve što se dešavalo tokom Drugog svjetskog rata. Da li osjeća neko, da li ijedan jedini legitimni predstavnik hrvatskog naroda, neko ko vlada u Hrvatskoj, ima potrebu da ispod one jasenovačke ruže održi govor u kojem kaže: 'Izvinite, braćo Srbi'", rekao je Vulin.
Prema njegovom mišljenju, Srbi treba to da traže, jer do sada su ćutali, "kao da se mi stidimo njihovog zla, kao da je njihovo zlo naše zlo, a nije tako".
Komentarišući stalne pritiske i njihov uticaj na ekonomsku situaciju, Vulin je istakao da se to osjeti jer ne možete da se bavite ekonomijom na ekonomski način, već morate da razmišljate da li će vam neko uvesti sankcije.
"Republika Srpska ne može, kao svaka druga normalna Vlada da se zaduži na tržištu, ne može da uzme povoljan kredit, ne može da izda obveznice, to radi Srbija, to radi Amerika, to rade svi, a Republika Srpske ne može jer ima sankcije, i to direktno, što naravno smeta njenom ekonomskom razvoju", kaže Vulin.
Naravno da vas ometa, rekao je on, kada stalno morate da se borite sa stvarima koje se podrazumijevaju ili za koje ste mislili da su prirodne poput Rezolucije 1244 u kojoj jasno stoji "Kosovo je teritorija pod privremenom upravom Ujedinjenih nacija".
"Kako to sada, gdje su te Ujedinjene nacije, kako se to upravlja Kosovom, od kuda Kurti u Prištini? ", upitao je Vulin, podsjetivši da se u Rezoluciji tačno navodi da je jedina oružana snaga na Kosovu KFOR.
I sa svim tim treba da se bori vlast, kaže on, ističući da to umnogome otežava posao.
"Nije to stvar mog vremena ili angažovanja, već je to stvar realnih problema, realnih fizičkih prepreka koje vam se nameću i stavljaju pred vas. Ali šta da radimo, da je lako drugima bi dopalo", zaključio je Vulin.