Ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ izjavio je da ЕU, predvođena Njemačkom i uz partnerstvo Velike Britanije, gradi novu političku platformu za BiH, koja predviđa prenošenje nadležnosti i projekat centralizacije BiH kroz evropske integracije i zanemarivanje volje srpskog naroda u Republici Srpskoj, ali zanemaruje da Srpska već ima spreman odgovor na ovaj scenario.
Vranješ je naveo da "briselska supervizija", pod patronatom Londona, Berlina i Brisela, predviđa koaliciju bošnjačke "trojke"-HDZ i probosanske trojke iz Republike Srpske.
"Time se postiže zaobilaženje srpske izborne volje, prohodnost zakona po nalogu ЕU, nova unitarizacija i prenošenje nadležnosti pod oblandom ЕU-integracija, održavanje u životu probosanske trojke iz Srpske, umanjivanje autonomije Srpske i na kraju zaobilaženje (lidera SNSD-a Milorada) Dodika i SNSD-a sve do 2026. godine", rekao je Vranješ u Beogradu na tribini "Srpska se brani Ustavom".
On naglašava da bošnjačka "trojka" prati uputstva iz Londona, Berlina i Brisela, i smatra da SAD više nije oslonac za projekat centralizacije BiH, pa se fokus pomjera na evropske integracije kao novu platformu za prenošenje nadležnosti u BiH.
Prema njegovim riječima, očekuje se da partneri iz Republike Srpske budu kooperativni na planu evropskih integracija, dok će reformski zahtjevi ЕU značiti dalje razvlašćivanje Srpske i jačanje državnosti BiH.
On je rekao da su im za ostvarenje ovog cilj potrebni preduslovi od kojih je jedan promjena strukture vlasti na nivou BiH, kako bi obezbijedili prohodnost odluka i zakona po zahtjevima ЕU.
"Sve to, naveo je Vranješ, treba da bude završeno u ovoj godini kako bi se rezultati vidjeli prije izbora 2026. godine, jer će u suprotnom "trojka" doživjeti veliki pad.
Vranješ kaže da HDZ i njen lider Dragan Čović slijede uputstva na liniji Brisel-Zagreb-Mostar, koji su im, ukoliko okrenu leđa Dodiku i SNSD-u, obećali obezbijediti bolju hrvatsku političku poziciju, prije svega kroz usvajanje Izbornog zakona.
On je dodao da je hrvatski premijer Andrej Plenković uvjerio Čovića da će "trojka" i srpska opozicija glasati za Izborni zakon u Parlamentarnoj skupštini, te da će glasovi stranih sudija u krnjem Ustavnom sudu BiH biti na strani Izbornog zakona, ukoliko član Predsjedništva Željko Komšić pokrene apelaciju.
"Time bi bio usvojen asimetrični izbor članova Predsjedništva, što bi bilo prihvatljivo i srpskoj opoziciji u Parlamentarnoj skupštini BiH. To sve je dovoljno da Čović napravi zaokret u odnosu sa Dodikom. HDZ smatra da će se time preglasavanje i majorizacija Hrvata okončati, što će dovesti do velikog pomirenja sa Bošnjacima i ponovnog vezivanja zastava u FBiH", smatra Vranješ.
On je naveo da srpska opozicija oličena u krhkoj koaliciji SDS-PDP i predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović, posmatra ovu krizu kao priliku da dođe na vlast, jer posljednja istraživanja pokazuju da ove stranke doživljavaju dodatni pad rejtinga i povjerenja.
Vranješ je naveo da je njihova avantura sa "trojkom", u kojoj treba da odigraju ulogu političkih ikebana, posljednja slamka za koju se hvataju, prije kompletnog političkog kolapsa koji im slijedi.
Vukanovićev potencijalni izbor za ministra bezbjednosti u Savjetu ministara bi, kaže Vranješ, poslužio za kvorum u Savjetu ministara u slučaju kada bi ministri SNSD-a napustili sjednicu zbog tačaka koji nisu u interesu Srpske.
Vranješ je dodao i da bi njihovi poslanici u oba doma Parlamentarne skupštine BiH služili da podržavaju "evropske" zakone koje bi "trojka" i HDZ usaglašavali, čime bi srpska opozicija bila dizač ruku, koje bi London, Brisel i Berlin hvalili kao evropske snage iz Republike Srpske.
S druge strane, Vranješ je ukazao na činjenicu da taj plan ima određene manjkavosti, jer se zanemaruje pozicija SAD, i jer se Brisel, Berlin i London uzdaju da Amerika neće imati interesovanja da se uključi u odnose u BiH.
Osim toga, uzdaju se da će im SAD prepustiti inicijativu koju će predstaviti Amerikancima kao ubrzanje BiH na evropskom putu.
"Zanemaruje se pozicija Rusije i Kine u Savjetu bezbjednosti UN, ali i pozicija Srpske i volja srpskog naroda. Uzdaju se da će moguće sankcije, zatvaranje državnog vrha i potencijalno ekonomsko gušenje, dovesti srpski narod u Srpskoj u situaciju neće imati izbora nego da podrži novu platformu iza koje stoji probosanska trojka iz Republike Srpske", rekao je Vranješ.
Zanemaruje se, dodao je Vranješ, i pozicija SDA i njihovih sudija Ustavnog suda BiH, koja u svemu vidi priliku da potopi bošnjačku "trojku" i vrati se na velika vrata 2026. godine.
"Najvažnije što se zanemaruje jeste da Republika Srpska možda već ima spreman odgovor na ovaj scenario i međunarodnu podršku koja će pokvariti planiranje nove koalicije i njihovih evropskih partnera", naveo je Vranješ.