Uskoro će biti potpisan ugovor za prvu fazu drinskog nasipa vrijednosti skoro dva miliona maraka, najavljeno je danas u Vodama Srpske.
U pripremi je i ugovor za regulaciju Studenog Jadra u opštini Milići, obezbijeđena su sredstva i za rekonstrukciju glavnog obodnog kanala u Bijeljini.
Radiće se na vodozaštiti u Banjaluci, Modriči, Doboju, Zvorniku, Karakaju. Ima i planiranih projekata za sjeverozapad Srpske iz koga se voda polako povlači.
Premijer je juče podvukao da bi problem plavljenja trebalo što hitnije i, konačno, trajno riješiti. Zvuči dobro ali nije jednostavno.
"Na nekoliko lokacija već u startu ćemo imati probleme oko samih izvođenja jer lokalne zajednice nisu riješile imovinske odnose i razumijem i to što je premijer rekao, sasvim je logično, treba ubrzati sve to ali to naravno ne zavisi sve ni od njega ni od JU 'Vode Srpske', već od više nekih faktora", kaže direktor "Voda Srpske" Miroslav Milovanović.
Iz Dubice danas poruka nadležnim republičkim institucijama da je, pod hitno, potrebno izgraditi zaštitni zid od gradske Pijace do Hotela "Zepter" jer je postojeći u jako lošem stanju.
Ovog puta jedva je izdržao visok vodostaj zbog čega je ozbiljno bilo ugroženo gradsko područje.
U Kostajnici bi rješenje mogao da bude zaštitni zid koji bi, smatra premijer, zaštitio kritične dijelove te opštine. Na prvu zvuči sasvim u redu, ali je Kostajnica specifična.
"Situacija je takva da mi imaom dijelove naše opštine gdje granica Republike Hrvatske zalazi u prostor koji mi koristimo. Evo lijevo sve poplavljeno je dio poljoprivrednih površina koji katastarski pripada Republici Hrvatskoj. Teško se braniti kad nešto nije tvoje. Da je to nešto naše znali bi se odbraniti", Kaže Nikola Janjetović, načelnik Kostajnice.
"Bez obzira na sve one blagodeti ove naše dvije rijeke, ima trenutaka kada su one zaista velika opasnost za život, materijalna bogatstva, objekte i na neki način predstavljaju opasnost na koju moramo računati", rekao je načelnik Novog Grada Miroslav Drljača.
Iz "Voda Srpske" danas i podsjetnik da je, od 2014. godine, Vlada plasirala više od 250 miliona maraka u objekte zaštite od poplava iz različitih izvora.
Ulagalo se u objekte vodoprivrede u 43 lokalne zajednice na 322 lokacije.