Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da će republički budžet za ovu godinu sa svim predviđenim povećanjima plata, boračkih dodataka, invalidnina i penzija biti za više od 500 miliona KM veći od prošlogodišnjeg budžeta.
Višković je rekao da je, kada se poredi januar ove godine sa istim lanjskim mjesecom, evidentan rast prihoda, koji je krenuo već u posljednjem tromjesečju prošle godine i da se zato izašlo u javnost sa takvim mjerama.
- Činjenice govore da je bruto domaći proizvod Srpske na kraju 2018. godine bio 11,2 milijarde KM, a 2024. godine 18 milijardi KM, gdje je za prošlu godinu BDP imao rast za dvije milijarde i to nam omogućava da radimo ovo što radimo - naglasio je Višković.
On je za obveznice zajma za građane Srpske /koje kreću od 1. marta/ rekao da to nije ništa novo niti nešto što ne koriste i druge zemlje, da će biti prihvatljive za građane.
Višković je rekao da neće biti nekih pretjeranih procedura za njihovu kupovinu, kao i da će se njihova nominalna vrijednost kretati od 100 KM, pa na više.
Premijer Srpske je za "K3" televiziju rekao da Nacrt zakona o neprofitnim organizacijama, koji je juče utvrdila Vlada, ne narušava ničija prava i slobode, kako se to željelo predstaviti, nego da je njegovo donošenje neophodno, između ostalog, zato što i zakon o pranju novca koji je usvojen na nivou zajedničkih institucija BiH obavezuje da svi tokovi novca budu pod prismotrom.
- Za četiri godine, prema podacima koji su izašli, /dato je/ više od 400 miliona dolara za nekih 26.000 nevladinih organizacija, što je ogromna svota za domaće uslove. Finansiranja se vrše sa svih strana, a prednjače Еnglezi - naveo je Višković.
Prema njegovim riječima, taj novac se dobija i da bi se pravile razne obojene revolucije, nemiri i protesti.
- Imamo saznanja da su strane službe pojačale svoje prisustvo i na ovim prostorima da rade stvari onakve kakve vidimo u okruženju. Pojedinci se žestoko trude da ono što se trenutno dešava u Srbiji prelije u Republiku Srpsku gdje se pod plaštom podrške ovdje želi pripremati teren i atmosfera - dodao je Višković.
On je rekao da je Republika Srpska prva u regionu odlučila da uvede diferencijalni iznos najniže plate.
Višković je rekao da je ova odluka donesena kako bi se spriječila zloupotreba institucije najniže plate, te napomenuo i da poslodavci na to neće moći uticati sistematizacijom.
- Sistematizacija je zakonska obaveza, koju mora da ispuni svaki poslodavac kojima ima 15 ili više radnika. Te sistematizacije već postoje i neće se moći dramatično korigovati da bi na neki način ponovo izmanipulisali namjeru koju ima Vlada, da tom diferenciranom stopom razdvoje radnike različite stručne spreme, tako da ne mogu svi da imaju najnižu platu od 900 KM - rekao je Višković.
On je dodao da će to kontrolisati Poreska uprava Srpske, od koje je neophodno tražiti saglasnost za promjenu sistematizacije u preduzeću.
Višković je napomenuo i da je BiH jedina zemlja u regionu koja ima dividendu oslobođenu od oporezivanja.
- Imali smo oporezovanu dividendu do prije tri godine, ali je prvo Federacija BiH ukinula porez, te je morala i Srpska to da uradi, jer su privredni subjekti sjedište firme iz Srpske prebacili u drugi entitet - rekao je Višković.
On je rekao da je Srpska spremna da vrati porez na dividendu, ukoliko to uradi i FBiH.