Rijeka Bosna za sada ne prijeti stanovništvu i imovini u Modriči, zaključak je opštinskog Štaba za vanredne situacije koji je radi predostrožnosti proglasio stanje pripravnosti prvog stepena.
Načelnik Štaba Jovica Radulović rekao je da se Bosna izlila na nebranjeni prostor u mjestima Vranjak, Koprivna, Botajica i Dugo Polje, ali da nije pričinila štetu na imovini niti ugrozila domaćinstva.
Nivo rijeke Bosne u podne je u Modriči bio 180 centimetara ispod kote redovne odbrane od poplava.
Radulović je rekao da kiša koja i dalje pada može povećati nivo Bosne i da se može očekivati još jedan plavni talas tokom sutrašnjeg dana.
Radulović, koji je i načelnik opštine, objasnio je da su proglasili stanje pripravnosti prvog stepena da bi upozorili stanovništvo i nadležne službe da preduzmu mjere zaštite ukoliko dođe do pogoršanja situacije.
On je naveo da se prati stanje rijeke Bosne od Sarajeva do Modriče, te da je lokalna uprava u kontaktu sa Republičkim hidrometeorološkim zavodom i Javnom ustanovom "Vode Srpske".
Samostalni stručni saradnik za Civilnu zaštitu Željko Terzić rekao je da je trenutni vodostaj rijeke Bosne na mjernoj stanici kod Starog mosta plus 120 centimetara, što u odnosu na redovnu kotu odbrane od poplave od 300 centimetara, ne predstavlja veliki rizik.
"Mještani naselja Dobor nemaju razloga za zabrinutost s obzirom na to da je kota odbrane od rijeke Bosne sa nasipom izgrađenim nakon poplava 2014. godine 400 centimetara", rekao je Terzić i dodao da se očekuje maksimalan nivo Bosne oko 300 centimetara.
Terzić je dodao da za sada nema bujičnih voda u Modriči i da je zapadni odbrambeni kanal minimalno napunjem vodom.
Sjednici Štaba prisustvovao je predstavnik "Voda Srpske" Damir Ivetić, koji je rekao da će ova ustanova pružiti tehničku podršku Modriči, Vukosavlju i Šamcu ukoliko se situacija pogorša.
"Ustanova ima 13.000 vreća za pijesak, koje će staviti na raspolaganje ugroženim područjima", rekao je Ivetić.