Američki pritisci na Republiku Srpsku, fizička i pravna lica ne prestaju. Demokratija u koju se zaklinju, reklo bi se, u drugim državama ima potpuno drugo značenje, a to je ugrožavanje osnovnih ljudskih prava.
Zbog toga je u najavi i tužba protiv američke vlade. Kako Republika Srpska to može uraditi? Kako pojedinci mogu braniti svoja prava?
O ovome smo razgovarali sa čuvenim advokatom Goranom Petronijevićem.
"Ideja da se pred američkim sudom uputi tužba koja bi bila uperena protiv onih koji su donijeli takve odluke je jedina moguća u smislu sudskog sprovođenja određenog suprotstavljanja takvom načinu ponašanja u međunarodnom pravu. Američki sudovi su poznati kao liberalni, nezavisni. To je bar bilo do sada. U posljednjih nekoliko godina, počev od onih izbora 2020. godine pa naovamo, vidjeli smo nekoliko devijacija i kompromitacija američkog pravosuđa u pravcu prihvatanja političkih pritisaka, ali se nadamo da se to odnosi isključivo na njihove međusobne unutrašnje političke obračune", rekao je Petronijević za ATV i dodao:
"Ovo što rade SAD, to je jedan duži vremenski period grubo kršenje međunarodnog prava i grubo narušavanje svih normi trgovinskog prava. Еkonomske sankcije kao jedna vrsta pritiska su moguće u međunarodnom pravu, ali za to postoji striktna procedura i, naravno, striktno određena nadležnost koja je vezana za UN i SB UN. Ovo što SAD rade godinama unazad, decenijama unazad, to nema veze s međunarodnim pravom, to nema veze sa UN. To su jednostrani hirovi SAD. To nisu sankcije u skladu sa međunarodnim pravom, jer u međunarodnom pravu postoje sankcije kao jedna vrsta pritiska na neku zemlju koja se ponaša protivno međunarodnom pravu. Pa da bi se ona na neki način privela k poštovanju međunarodnog prava, onda se između ostalog kao jedna od mjera primjenjuju takozvane ekonomske sankcije, koje se mogu odnositi na različite sektore ljudskog života i ekonomije".
On kaže da ovo nisu sankcije, već unilateralni potezi jedne države ili jedne grupacije država koje slijede kršenje međunarodnog prava.
Dodaje da pojedinci imaju mogućnost da se obrate američkom sudu sa zahtjevom da se sa ovakvim sankcijama prekine.
"Takva mogućnost postoji, ali sa druge strane, i oni koji donose takve sankcije, znaju da mali broj ljudi može ekonomski da podnese pokretanje jednog takvog postupka, jedne takve tužbe pred sudovima SAD", rekao je Petronijević.
Naglašava da je to jedan od faktora na koji Amerikanci računaju i sa kojim terorišu preostali dio svijeta.
Kada je riječ o Sudu za ljudska prava, Petronijević naglašava da on nema ingerencije nad SAD, te da se on odnosi na evropski dio svijeta.