Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija izjavio je uoči sastanka Konstituence, koji počinje sutra u Sarajevu, da zemlje Zapadnog Balkana moraju pokazati veliki stepen solidarnosti u rješavanju problema.
Tegeltija je naveo da od sastanka Konstituence, grupe zemalja članica Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) čiji je domaćin BiH, očekuje da da neke odgovore, globalne, kako se kretati sa svjetskim izazovima kao što su inflacija, cijene energenata i hrane, za koje je istakao da ne pogađaju jednako sve zemlje.
"Svi današnji sastanci koje smo imali sa izvršnim direktorom MMF-a koji zastupa BiH u MMF-a Polom Hilbersom, regionalnim direktorom Svjetske banke za zapadni Balkan Sjaoćingom Juom i šefom Misije MMF-a za BiH Alinom Ijanku predstavljaju uvodne sastanke za sutrašnje dvodnevno zasjedanje Konstituence", izjavio je Tegeltija novinarima.
On je pojasnio da se ovaj sastanak nakon 14 godina prvi put održava u BiH, te da je danas razgovarano o programu koji će se naći na dnevnom redu, odnosno ključnim temama - inflacija i cijene energenata, dva otvorena pitanja u većini zemalja u svijetu u ovom trenutku.
Tegeltija je rekao da će sutra biti prisutan veliki broj guvernera centralnih banaka, ministara finansija zemalja članica, te istaknutih stručnjaka, eksperata koji rade za Svjetsku banku i MMF, koji će govoriti o svemu tome, iznijeti uvodna zapažanja.
"S druge strane, čućemo i ljude koji nose odgovornost za te stvari u svojim zemljama – ministre finasija, guvernere, kako oni vide, odnosno kako utiče inflacija na sveukupan život, kako utiče rast kamatnih stopa koje je donijela Evropska centralna banka na ukupnu privrednu aktivnost", naveo je predsjedavajući Savjeta ministara.
Tegeltija je izrazio očekivanja da će ovo zasjedanje u Sarajevu dati odgovore na neka pitanja, te da će biti poslana poruka da nije dobro da se zemlje počnu zatvarati, kada se pojavi neka kriza.
Kao primjer Tegeltija je naveo pandemiju virusa korona, kada je, kako je rekao, trebalo šest mjeseci da se svi zatvore, da niko nikome ništa ne dozvoljava ni da kupi, ni da izveze, da bi kasnije shvatili da se samo zajednički problemi mogu riješiti.
"Mislim da će takve biti poruke i sa ovog zajedanja u Sarajevu", zaključio je Tegeltija.