Otimanje imovine se krije iza namjera britanske kompanije koja po drugom entitetu radi šta hoće. Tamošnje čelnike to mnogo ne brine. Tek su stanovnici i aktivisti gradovi u kojima se izvode radovi digli svoj glas.
Pravobranilac Republike Srpske Milimir Govedarica kaže u našoj Temi dana da je otvaranje rudnika bez potrebnih saglasnosti i odobrenja pokušaj da se nametne zakon o imovini od strane Kristijana Šmita.
"U Varešu je bila načelna saglasnost Kristijana Šmita, a to je nemoguće u pravnom sistemu Republike Srpske“, kaže Govedarica.
Govedarica dodaje da su imovinsko-pravni odnosi u u nadležnosti Republike Srpske te da je to nemoguće bez saglasnosti Pravobranilaštva i drugih institucija Republike Srpske.
"Kada bi se nametnuo zakon koji spominje Šmit oni bi tada mogli da postupe i na našem području i uzurpiraju našu imovinu i podijele našu imovinu“, dodaje on.
Govedarica napominje da je u Varešu šumsko bogatstvo dodijeljeno jednoj britanskoj firmi ali se Šmit i OHR ne oglašavaju.
"Kroz Vareš pokušavaju da utiču na nas i zato je OHR formirao taj tim koji je formirao nacrt zakona o imovini gdje bi ta imovina sva, koja nije na BiH, trebala da pređe na vlasništvo lokalnih zajednica da bi lakše upravljali i otuđivali imovinu. Šmit i niko drugi se nije oglasio na taj posao u Varešu“, dodao je Govedarica.
Govedarica je podsjetio da se i u Sarajevu dešava ista situacija.
"Tamo smo imali predaju zemljišta za američku ambasadu gdje se nije postavljalo pitanje raspolaganja imovinom to je bio legalan i dobar pravni posao“, rekao je Govedarica.
Opširnije pogledajte u našoj Temi dana: