Samovolja Petra Đokića, ministra energetike i rudarstva, oštetiće budžet Srpske. Okružni sud je poništio odluku Vlade Srpske o dodjeli koncesije za izgradnju solarne elektrane Dubovik u Krupi na Uni.
Pred Đokićem su sada dvije opcije. Ako raskine sporni Ugovor sa konzorcijumom SaniFoks-GTI, Srpska će morati da plati ogromne penale. Ako ipak izignoriše presudu Suda, druga strana, odnosno konzorcijum koji je i započeo proces pred sudom tražiće milionsku odštetu. U oba slučaja će se, dakle, iz budžeta Srpske plaćati greška napravljena Đokićevim potpisom.
Iako je od presude prošlo pet dana, a Vladi sudskom odlukom dat rok od 30 dana da ispoštuje presudu, ministar se ne oglašava.
Oglasio se, zato, njegov pomoćnik za elektroenergetiku koji je na ovaj scenario upozoravao i ranije, jer je, kako je tada rekao, odluka puna manjkavosti. To, za ATV, ponavlja i danas.
- Ovo je samo još jedan dokaz da se koncesije za ozbiljne energetske projekte dodjeljuju nepoznatim firmama u energetici, da ne kažem da se te firme formiraju ad-hok samo za određene projekte kako bi se dobila koncesija, pa poslije trgovalo s njom. Ovakvom politikom rizikujemo ne samo nerealizaciju projekata, nego i potencijalne tužbe protiv Vlade Republike Srpske. Vlada Republike Srpske, odnosno Ministarstvo energetike i rudarstva mora prestati sa tom praksom i u širim konsultacijama donositi odluke sa kim će da gradi partnerstva u energetici, odnosno da postavi jasne granice i kriterije za pokretanje inicijativa - kaže Milan Baštinac.
Moglo je, dakle, da se spriječi, umjesto da se liječi. Preporučili su Ministarstvu to i u Pravobranilaštvu Srpske. Na odluku o dodjeli koncesije su dali i negativno mišljenje.
- Konstatovano je da se nisu stekli uslovi da se predmetni ugovor može zaključiti, između ostalog iz razloga što rješenje Vlade Republike Srpske o izboru najpovoljnijeg ponuđača i dodjeli koncesije nije steklo svojstvo pravosnažnosti u trenutku zaključenja ugovora. Takođe, iz razloga što se ne može na jasan način utvrditi da li su ispoštovane odredbe Javnog poziva, te da li je odluka Komisije prilikom bodovanja bila pravilna - poručuju iz Pravobranilaštva Srpske.
I upravo je bodovanje i bilo sporno konzorcijumu firmi „Solar energetik“, „Tempo kompani“, „Interpromet“ i „Siming trejd". Iz ove posljednje, koja i zastupa konzorcijum, ranije su poručili da će, ukoliko Sud presudi u njihovu korist, tražiti milionsku odštetu.
I ništa od toga nije spriječilo Đokića da potpiše Ugovor o koncesiji, umjesto da je sačekao da se proces pred sudom završi. Jedan od onih koji su glasno, s druge strane, podržavali dodjelu koncesije Konzorcijumu SaniFoks-GTI., je i predsjednik OO Đokićevog SP u Krupi na Uni, i novoizabrani načelnik te opštine Gojko Kličković za ATV demantuje pisanja pojedinih medija da ima lične konekcije sa SaniFoksom, ali ne krije da i nakon presude, navija za to da se potpisani Ugovor ne raskida. Uz to bi, priznaje, i penali koje bi Vlada u tom slučaju plaćala, bili ogromni.
- Nema oko toga ništa, mi nastavljamo, počeli smo gore već sa pripremnim radovima, to je dug postupak. Kad je to Vlada poništila koncesiju, i kad bi to Vlada radila protiv sebe, jer kad bi poništila koncesiju, onda bi tek spor bio velik i težak - smatra Kličković.
Kličković, koji je i bivši Đokićev savjetnik, tvrdi da su Vlada i Komisija za koncesije pripremili odgovor Sudu, u kojem se obrazlaže način na koji su se ponude bodovale. A i to je, kako je ATV već pisala, proteklo burno, jer su pojedini članovi Komisije odbili da potpišu ono što se od njih tražilo i napustili zasijedanje.
Ni iz jednog od dva, u ovom slučaju, suprotstavljena konzorcijuma na naša pitanja o tome šta očekuju u narednom periodu, danas nisu odgovarali. U svakom slučaju, vrlo brzo bi trebalo da se zna kako će se štetan potez Petra Đokića, na kraju liječiti. Po svemu sudeći, pilula će biti poprilično gorka i skupa.