Siniša Simikić, asistent na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci kaže da je 9. januar svojevrsna brana koja je štitila Srbe da im se ne dogode zločini iz Drugog svjetskog rata.
"9. januar je jedan od istorijski datuma koji nakoj 30 godina možemo posmatrati kao kamen temeljac u našoj istoriji. Sve ovo što mi živimo faktički ne bi postojalo na ovaj način da nije bilo te skupštine 9. januara, odnosno da ti poslanici nisu proglasili Republiku srpskog naroda u BiH koja je kasnije sa donošenjem Ustava i ostalih zakonskih rješenja dobila ovaj obim", kaže Simikić.
On ističe da se 9. januar s pravom može posmatrati kao njen rođendan i svojevrsan simbol slobode jer je sa njim Srpska i srpski narod u BiH odlučio za svoj put i nije dozvolio da se njegova volja zanemari i preglasa. "To je glavna poruka devetog januara, a to je da se živi svoj na svome", poručio je Simikić.
"Ne treba zanemariti činjenicu da u trenutku proglašenja Republike srpskog naroda je vladao mir. Otvoreni ratni sukobi još nisu započeli, započeće prvog marta. Republika je proglašena u miru. Ono što je prethodilo proglašenju Republike je izjašnjenje građana na plebiscitu 7. novembra 1991. godine o ostanku u Jugoslaviji. Možemo i sa te strane reći da je proglašenje Republike Srpske imalo i legitimitet i legalitet. Deveti januar je simbol slobode, kao i neki drugi datumi kako u BiH. Izdvojiću i 9. maj koji proslavlja ruski narod, ali ga i srpski narod doživljava kao pobjedu nad najvećim zlom u 20 vijeku. Uvodim i 9. maj u kontekst ne slučajno. Sve što smo smatrali da je poraženo 9. maja 1945. godine se nekako vratilo. Imali ste zločine nad Srbima 1992. godine ili 1991. u Hrvatskoj. Činili su to ljudi sa ustaškim obilježjima kao i 1945. godine. To su srpski predstavnici osjetili i 9. januar je bio svojevrsna brana da se ne dogodi sve ono što se dogodilo tokom Drugog svjetskog rata", kaže Simikić.