Ministar zdravlja i socijalne zaštite

Šeranić: Raditi na rehabilitaciji osoba sa mentalnim problemima

  • Izvor: SRNA
  • 10.05.2023. 13:59

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić smatra da je potrebno raditi na rehabilitaciji osoba koje imaju problem sa mentalnim zdravljem kako bi se pripremile za samostalan život i rad u okviru zajednice, te napomenuo da postoji određena stigmatizacija ovih lica u društvu.

- Treba jedni drugima da budemo podrška, da svaka od tih osoba ostvari puni potencijal i nadam se da ćemo u tome uspjeti, na nama je da radimo - istakao je Šeranić.

On je ocijenio da je potrebno da se u cijelo društvo uvede interdisciplinarnost koja je napravljena u sistemu mentalnog zdravlja gdje psihijatri i psiholozi rade zajedno sa socijalnim radnicima, pedagozima, defektolizima i logopedima kroz centre za mentalno zdravlje.

- Sistem zdravstva treba zajedno da radi sa sistemom školstva, sporta, kulture kako bismo mogli što bolje da na vrijeme prepoznamo određenu problematiku koja se tiče mentalnog zdravlja da bismo reagovali i pomogli onima kojima je pomoć najpotrebnija - izjavio je Šeranić na konferenciji za novinare u Sarajevu povodom početka regionalne konferencija o mentalnom zdravlju "Vi ste najvažniji" čiji je cilj predstavljanje dostignuća reforme u oblasti mentalnog zdravlja u BiH.

On je istakao da je u okviru Projekta mentalnog zdravlja u BiH urađeno mnogo na standardizaciji, akreditaciji usluga, interdisciplinarnosti, koordinisanoj brizi, okupacionoj terapiji - i sve to je ukazalo na koji način bi trebalo da se radi u buduućnosti.

Šeranić je dodao da se u okviru projekta radilo sa ljudima koji imaju problem sa mentalnim zdravljem, te da su osluškujući njihove potrebe uvidjeli na koji način još bolje i kvalitetnije mogu da rade kako bi im pomogli.

- Radili smo na destigmatizaciji osoba koje imaju probleme sa mentalnim zdravljem i tu je naša i uloga medija od ogromne značaja, jer je važno kako se odnosimo prema njima - ukazao je Šeranić.

On je izrazio nadu da će na tom putu i dalje imati podršku Ambasade Švajcarske u BiH, Svjetske zdravstvene organizacije, te Zdravstvene mreže za jugoistočnu Evropu.

Šeranić je napomenuo da je u Republici Srpskoj 2020. godine usvojen novi Zakon o zaštiti mentalnog zdravlja, kao i Starategija razvoja organizacije sistema mentalnog zdravlja i to su strateški dokumenti koji su uokvirili dalji put aktivnosti u ovoj oblasti.

Ambasador Švajcarske u BiH Danijel Hun istakao je da njegova zemlja već 13 godina pruža podršku realizaciji ovog projekta kako bi unaprijedili sistem pružanja usluga u oblasti mentalnog zdravlja.

- Radili smo u okviru 74 različita centra za mentalno zdravlje i pružili usluge za više od 70.000 pacijenata. Želim da izrazim posebno zadovoljstvo što su ministarstva zdravlja Republike Srpske i Federacije BiH blisko sarađaivala na ovom projektu i to treba da se ponovi i u drugim sektorima - istakao je ambasador Hun.

Direktor Instituta za populaciju i razvoj Emina Osmanagić istakla je da mentalno zdravlje više nije zanemarena tema u zdravstvenom sektoru u BiH.

- U BiH su poboljšane usluge mentalnog zdravlja za cjelokupnu populaciju, pa je naša reforma mentalnog zdravlja postala dobar primjer za region i za Evropu, što dokazuje i veliki broj učesnika na konferenciji - navela je Osmanagićeva, ističući u ovom slučaju izuzetno dobru saradnju vladajućih struktura sa organizacijama civilnog društva.

Direktor Sekretarijata Zdravstvene mreže za jugoistočnu Evropu Mira Јovanovski Dašić rekla je da će BiH od 1. jula preuzeti predsjedavanje ovom organizacijom pa se očekuje da će tema mentalnog zdravlja i dalje ostati ključni regionalni prioritet, čime će se potvrditi predanost Mreže pružanju podrške državama članicama u ovom trasformativnom procesu.

Na regionalnoj konferenciji o mentalnom zdravlju, koja traje do sutra, zdravstveni profesionalci iz Albanije, Bugarske, Izraela, Moldavije, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Rumunije i Srbije predstaviće najbolje prakse svojih zemalja u oblasti mentalnog zdravlja.

Konferenciju je organizovao Institut za populaciju i razvoj u okviru Projekta mentalnog zdravlja u BiH koji Institut sprovodi od 2010. godine u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, federalnim Ministarstvom zdravstva i uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske.

Tagovi:
  • 16:30 Vijesti u 16:30

    Pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta.

  • 16:50 Centar dana

    Volite popodne? Važno vam je da nakon napornog dana odahnete uz aktuelne teme, zabavu i savim nove i neobične priče iz cijelog svijeta? Uživate u programu koji okuplja interesantne goste i regionalne zvijezde?

  • 18:20 Еnergo klub

    Gdje na jednom mjestu dobiti informacije iz energetike, kako globalne, a tako i domaće? Naš novi format ‘Еnergo klub’ pružiće vam relevantne aktuelnosti iz oblasti proizvodnje električne energije.

  • 18:45 Bar TV

    'Ova ekipa oko šanka uljepšaće svaki radni dan – 'Bar TV' ekskluzivno na ATV-u. Sjajna trojka Filips, Jugoslav i Sladan pokrenuće sve moguće teme – od igle do lokomotive. Pridružiće im se u toj 'borbi' misli i stavova kolege i drugari. Za njihovim šankom u TV bifeu ništa neće ostati nedorečeno. I ničega neće biti previše, osim smijeha.

  • 18:55 Marketing

    Blok ekonomsko-propagandnog programa.

  • 19:00 ATV Vijesti

    Centalna informativna emisija ATV-a u kojoj donosimo pregled najvažnijih informacija i događaja iz zemlje, regiona i svijeta tačno u 19 časova.