Ministar zdravlja i socijalne zaštite

Šeranić: Nova zakonska rješenja unaprijedila sestrinstvo

  • Izvor: SRNA
  • 14.09.2022. 11:02

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da je resorno ministarstvo kroz nova zakonska rješenja prepoznalo sestrinstvo i omogućilo razvoj tog segmenta rada s ciljem standardizacije pružanja zdravstvenih usluga u cijeloj Srpskoj kako bi se obezbijedili isti kvalitet i efikasnost u svim zdravstvenim ustanovama.

Šeranić, koji je kao predavač danas učestvovao na edukaciji "Komunikacijske vještine medicinske sestre/ tehničara" koje se održava u Tesliću, ukazao je na značaj unapređenja sestrinstva u Republici Srpskoj.

"Rađene su edukacije za komunikaciju, kriznu komunikaciju, kao i teme za urgentna zbrinjavanja pacijenata u vezi sa standardnim operativnim procedurama u primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti, nešto što smo razvijali s ciljem standardizacije zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj", rekao je Šeranić novinarima.

Ministar je zadovoljan zainteresovanošću i povratnom informacijom sestara i tehničara kojima znače ovakve edukacije tokom obavljenja redovnih poslova.

Šeranić je zahvalio za saradnju Vladi Švajcarske i Fondaciji "Fami" i njihovu podršu projekatu jačanja sestrinstva u BiH, koje organizuje Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

Menadžer Projekta jačanje sestrinstva u BiH Eldin Fišeković kaže da je sestrinska radna snaga prepoznata kao esencijalna u zdravstvenom sistemu, te da je u proteklih deset godina projekat finanisira Vlada Švajcarske, a sprovode ga konzorcijum Fondacija "Fami" i Ženevska univerzitetska bolnica.

"Projekat uz vrlo blisku saradnju sa ključnim donosiocima odluka Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske pruža podršku u niz aspekata za razvoj sestrinske profesije od odgovarajućeg pravnog okvira, standardizacije sestrinske prakse, pružanja usluga sestrinstvo u zajednici i reforme kurikulua na visokoškolskim ustanovama", izjavio je Fišeković.

Glavna sestra Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra u Banjaluci Smilja Marinković, koja ovaj posao obavlja preko trideset godina, kaže da su Vlada Republike Srpske i resorno ministarstvo u prteklih pet godina učinili mnogo na prepoznavanju i unapređenju sestrinstva.

"Stadradizovane su operativne sestrinske procedure, uradili sestrinsku medicinsku dokumentaciju, nomenklature medicinskih usluga, registre medicinskih estara i tehničara, dakle da je to jedan ogroman napredak za medicinske sestre", izjavila je Marinkovićeva.

Ona je zadovoljna što će mlade kolege imati priliku da budu dio tima čitavog zdravstvenog sistema i u mogućnosti da odlučuju, jer zdrsvstveni sistem čini veliki broj medicinskih sestara i oni su jedna važna karika u kompletnom zdravstvenom sistemu.

Edukacija, koja je trajala tri dana, održavala se u hotelu "Kardijal" u Tesliću.

Tagovi: