Od lidera SDS-a i dalje, ni glasa, o potezu Kristijana Šmita. Dok su juče pljuštale osude širom Srpske, Mirko Šarović je imao prečeg posla u Sarajevu. Sa federalnim strankama i PDP-a sastančio je sa švedskom ministarkom spoljnih poslova, a razgovarali su i o sankcijama. Potvrdila je to i fotografija. Mirko Šarović, već uobičajeno, ne odgovara na pozive ATV-a. Na sastanku je u ime PDP-a bio Nenad Vuković, kaže, govorilo se o sankcijama, tvrdi da je protiv.
"Jedna od aktuelnih tema bile su i sankcije s obzirom na činjenicu da su dan prije toga objavili iz Velike Britanije da su uveli sanakcije Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović. Ja još jednom podvlačim stav PDP-a da smo mi kategorički protiv sankcija, odnosno bolje rečeno protiv bilo kakvog intervencionizma", rekao je Nenad Vuković, zamjenik predsjednika PDP-a.
Očigledno nemaju ništa protiv da na sarajevskim sastancima sjede uz one koji stalno zagovaraju sankcije Srpskoj i njenom rukovodstvu, recimo, sa Edinom Fortom, koji je od Kristijana Šmita tražio smjenu Željke Cvijanović, ili Sašom Magazinovićem koji se hvali da su on, i njegova stranka, zaslužni za sankcije Miloradu Dodiku. Ako je suditi po toj praksi, nije se za čuditi ako su ih akteri jučerašnjeg sastanka tražili i od Švedske.
"Pozvani smo da iznesemo svoje stanovište o mogućim sankcijama onim koje su bile, eventualno drugim i akteri sastanka su rekli sve ono što inače govore", rekao je Saša Magazinović, poslanik SDP-a u PD PS BiH.
Ako je suditi po DNS-u, oni strancima govore da su protiv sankcija. Zato, tvrdi lider te stranke, juče nije pozvan na susret sa Šveđankom. Iz tog proizilazi da jesu oni koji su za sankcije.
"Vjerovatno nisam pozvan zato što je moj stav i stav DNS-a jasan, mi smo protiv sankcija bez obzira na koga se odnose i taj stav smo iznijeli na svim dosadašnjim sastancima sa međunarodnim predstavnicima", Nenad Nešić, predsjednik DNS-a.
Nove sankcije Srpskoj, i njenim zvaničnicima, svakodnevno se priželjkuju u drugom entitetu. Posebno ih za Dodika traži Željko Komšić, čovjek koga kao hrvatskog člana Predsjedništva ne priznaju Hrvati.
"Mislim da je Njemačka blizu toga, Austrija će vjerovatno slijediti Njemačku, mada Vlada u Austriji pod ovim aktulenim premijerom pokazuje određene simpatije prema gospodinu Dodiku, za Italiju još nemamo nikakve informacije", rekao je Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva BiH.
Nezvanične informacije su da se po Sarajevu vrši pritisak na ambasade da evropske zemlje uvode pojedinačne sankcije jer Unija to neće učiniti. U tome, saznajemo, učestvuju i predstavnici opozicije iz Srpske.