Slabo je šta u BiH urađeno na putu u Еvropsku uniju, to se vidi u izvještaju Еvropske komisije. Za mnogo toga opet krive Srpsku. Razumjeli smo priču koja dolazi iz ЕU, koja opet nije ni konzistentna, ni darežljiva, kako se pokušava predstaviti. Oni imaju svoje interese, odgovara predsjednik Republike.
„Najbolje to objašnjava onaj Konaković koji kaže: 'Mi smo hodali po svijetu i obezbijedili da više mi nismo krivci', a krivci smo kao mi, je li? Druga stvar, kako je moguće da ministar koji bi trebalo da bude zajednički, samo zastupa interese svoje političke partije? Pa mi smo to namjerno pustili da se vidi i ovaj put. Еvo to smo vidjeli kod Bisere Turković, e sada gledamo kod ovog. Nama je bio interes da pokažemo takvog tipa koji će upravo to da uradi“, izjavio je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
Ovim izvještajem je nastavljeno političko uslovljavanje, poruka je predsjednika parlamenta Srpske.
„To je isti izvještaj u kome se navodi da je Ukrajina napredovala u ljudskim pravima. Oni tamo ljude vezuju za bandere i bičuju ih, te protjeruju sveštenike iz crkve... Toga svega nema u BiH, mnogo je bolje. BiH su date kritike, a Ukrajini pohvale. To je rezultat geopolitičke strategije, a ne zrelosti jednog društva“, smatra Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Jedan na listi od četrnaest prioriteta je i rješavanje pitanja Ustavnog suda. Ono što u Sarajevu i dalje ignorišu, iz Srpske jasno naglašavaju - jedino odlaskom stranih sudija u BiH može da dođe do političke stabilnosti.
„I samim Ustavom i Dejtonskim mirovnim sporazumom je bilo predviđeno da strane sudije u BiH budu u određenom prelaznom periodu. Jedan od političkih stavova Republike Srpske je da se ta preporuka poštuje i da tek odlaskom stranih sudija u BiH možemo da dođemo do trajnog političkog rješenja i političke stabilnosti“, istakao je Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.
Nema evropske perspektive BiH bez odlaska stranih sudija i zatvaranja OHR-a, glavna je poruka iz Srpske. Aneksom četiri Dejtonskog sporazuma jasno je predviđeno da nakon pet godina prvobitnog mandata stranih sudija u Ustavnom sudu BiH može da se dogovori na Ustavu zasnovan model imenovanja domaćih sudija, podsjeća i ministar pravde Republike Srpske.