Ono što je poslanik Bundestaga Mihael Brant izrekao o Republici Srpskoj njegov je lični stav i njegovo lično pravo. Međutim, za BiH i region nije dobro da članovi njemačkih institucija i viših tijela ЕU postupaju tako – na bukvalno kolonijalistički način i žele da svoje frustracije promovišu kao nacionalne politike.
Ovako stručnjak za međunarodne odnose i nekadašnji konzul BiH u Frankfurtu Lučiano Kaluža komentariše intervju poslanika Bundestaga Mihaela Branta sarajevskom „Oslobođenju“, u kome je ovaj funkcioner njemačkih Hrišćanskih demokrata (CDU) iznio niz uvreda i zluradih komentara na račun Republike Srpske, njenih institucija i predsjednika.
Za Dejtonski sporazum Brant je rekao da se radi o „nepravednom dogovoru koji je nagradio ratne zločine“ i koji „krši osnovne evropske i zapadne vrijednosti“.
Bošnjački lobista od rane mladosti
Prema Kalužinim riječima, Brant slične poruke daje u kontinuitetu. Ne radi se o nečemu novom niti bi njegovim riječima trebalo davati na značaju. Kaluža podsjeća da je Brant još od devedesetih godina i građanskog rata u BiH bio jedan od najglasnijih zagovornika bošnjačkih interesa u Njemačkoj.
U BiH došao je još kao student – bio je prvi strani student koji je nakon rata upisao Sarajevski univerzitet, a radio je i kao službenik-dobrovoljac Haškog tribunala. Poslanik je Bundestaga od 2005, a bio je u krugu bližih saradnika nekadašnje kancelarke Angele Merkel.
Kada je Njemačka odbila da 2017. uvede sankcije Miloradu Dodiku, Brant se takvom stavu ogorčeno usprotivio – u intervjuu za „Avaz“, tražio je od tadašnjeg njemačkog šefa diplomatije da Njemačka uvede sankcije Dodiku. Štaviše, tražio je da sankcije uvede i kompletna ЕU.
„Diplomate u Briselu i Berlinu ne smiju više da budu puki gledaoci ove situacije, vremena je sve manje. Dodikova najava o jednostranom pomjeranju granica u Еvropi je opasna igra vatrom. Kada osigurač počne da gori, biće prekasno“, rekao je tada Brant.
Saradnja jedino rješenje
Da se radi samo o ličnom stavu, Kaluža potkrepljuje i činjenicom da je prije oko mjesec dana ministar za evropsko proširenje njemačke pokrajine Hesen Manfred Penc bio na radnom sastanku sa predsjednikom Republike Srpske. Razgovor je vođen, kako Kaluža kaže, u srdačnoj atmosferi.
Penc je prenio pozdrave od pojedinaca iz CDU-a, stranke kojoj pripada i Brant, kao i njemačkih institucija. Penc je tada podržao institucionalni razvoj republike Srpske i BiH u partnerstvu sa Njemačkom, bez nametanja rješenja i bez pritisaka, naglašava Kaluža.
„Dakle, poslate su potpuno drugačije poruke, one koje jesu primjerene i normalne u 21. vijeku. I to je u potpunoj suprotnosti sa ovim što je izgovorio gospodin Brand. Mislim da ne treba davati na značaju njegovoj izjavi, ali treba uzeti u obzir da je on član CDU, jedne od najvećih struktura u Njemačkoj“, naglašava Kaluža.
Njemačka politika i politika Hrišćanskih demokrata prema BiH i Balkanu je nepromijenjena već decenijama, vrlo jasno je i direktno saopštavana, dodaje Kaluža.
„Ono što pretpostavlja da bi se u narednom periodu moglo desiti jeste da se pokuša sa usaglašavanjem i nalaženje zajedničke mogućnosti za saradnju, kako sa Republikom Srpskom, tako i sa svim ostalim institucijama jer je to jedini način na koji cijela regija, zajedno sa Srbijom i ostalim zemljama može pokušati da u partnerstvu dogovori za približavanje ЕU“, zaključuje Kaluža.