Kristijan Šmit bi sada da se miješa i u obrazovni sistem Srpske. Mijenjao bi udžbenike istorije. Problematično mu je što djeca u BiH uče po različitim programima. O tome se može razgovarati samo kada se na stradanja Srba u Podrinju bude gledalo na isti način kao na stradanje Bošnjaka, odgovara direktor centra za istraživanje rata i ratnih zločina Srpske.
“Ne možemo da govorimo o udžbenicima, odnosno tekstovima koji će biti nametnuti na osnovu lažnih teza, na osnovu nečeg što je kreirano sa drugom namjerom, a ta namjera očito treba da utiče na indoktrinaciju”, kaže Milorad Kojić, direktor Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Republike Srpske.
Pokušavajući da stvori bosansku naciju i bosanski jezik, zube je polomio i Benjamin Kalaj, podsjeća Radovan Kovačević. Dalje ruke od naše djece i obrazovnog sistema, poručuje Šmitu savjetnik srpskog člana predsjedništva.
“Mogu samo da kažem da će zube slomiti i Kristijan Šmit i svi oni koji se bave takvim vještačkim i lažnim projektima. Zube će polomiti svi oni koji budu pokušavali da stvore jednu istoriju u BiH. To je nemoguće”, poručuje Radovan Kovačević, savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH.
Nema ponovo reakcije na Šmitove poteze iz većeg dijela opozicije u Srpskoj. Na telefon nam se nisu ni javili Mirko Šarović, Branislav Borenović, i Jelena Trivić, sa kojom je Šmit čak i sastančio u Banjaluci. Osuda najave Njemca stiže samo od lidera DNS.
“Gospodinu Šmitu bih poručio da je obrazovanje u nadležnosti entiteta. Još kad sam i ja išao u školu, komisije OHR su ocjenjivale i odobravale nastavne programe. Nastavne programe su nam odobrili i Vesetndorf i Ešdaun. I sada je to sporno Šmitu. Vjerovatno mu se ne dopada i dio o 2.svjetskom ratu”, izjavio je Nenad Nešić, predsjednik DNS-a.
U Srpskoj Šmita podsjećaju da nema ni pravo da se miješa u bilo šta u BiH, a kamoli nastavni program. To mu pravo nije dao Savjet bezbjednosti, koji ga, zbog glasova protiv od strane Rusije i Kine, nije imenovao za visokog predstavnika u BiH.