Igor Žunić

''Pojedini gradonačelnici odbijaju investicije jer se plaše poraza na izborima''

  • Izvor: ATV
  • 11.09.2024. 20:45

Narodni poslanik Igor Žunić kaže u emisiji ATV-a da Republika Srpska ravnomjerno razvija sve opštine, ali da postoje pojedini gradonačelnici koji odbijaju investicije jer se plaše da će ih onda neko pobijediti na izborima.

"Republika Srpska se ozbiljno razvija. Radi puteve, hidrocentrale, bolnice, to je sve vidljivo. Razvija svaki svoj dio i svaku lokalu zajednicu. Ne postoji nijedna gdje Srpska nije intervenisala sa nekom investicijom. Postoje zadovoljstva i nezadovoljstva. Kada bih ja govorio o gradu iz kojeg dolazim mogao bih reći da ni ja nisam zadovoljan, možda se moglo u Derventu više od strane Vlade uložiti, takav smo jednostavno narod. Ali, da bi se ulagalo negdje prije svega treba da postoje projekti, treba da budu riješena imovinsko-pravna pitanja, da postoji volja da se negdje ulaže. Mi imamo nekoliko gradonačelnika i načelnika koji ne dozvoljavaju investicije. Spremni su zbog tog populizma da zaustave razvojne procese plašeći se da će ih neko pobijediti na izborima. Siguran sam da je osnovni cilj Vlade i SNSD-a ravnomjeran razvoj Republike Srpske i mislim da se ide u tom pravcu. Očekujem veće investicije u Hercegovini u toj putnoj infrastrukturi koja je najveći problem. Ali ako bi govorili o investicijama u Hercegovini u nekim drugim sektorima, to je daleko iznad ovih dijelova gdje živim ja. Položaj Srpske je takav da neke opštine i gradovi imaju bolji saobraćajni položaj još iz bivše SFRJ. Derventa je mjesto koje se nalazi na nekim čvorištu puteva. To je omogućilo brži privredni razvoj. Druge opštine možda imaju težu komunikaciju, pa je i to problem sa investitorima", kaže Žunić.

On govori da je prioritet Srpske završiti autoput Banjaluka - Beograd.

"Da sve bolnice uredimo i izgradimo, da krenemo u infrastrukturne projekte u hidroenergetskom sektoru, u vjetro parkove i ono što možemo mi da ponudimo. U toj raspodjeli svaka opština i lokalna zajednica treba da dobije svoj dio kolača. Ako govorimo o manjim projektima, kao što su izgradnja obdaništa, škole, puta, vodovoda, ne postoji nijedna lokalna zajednica bez obzira ko se u njoj nalazio da nije imala podršku Vlade, ukoliko je to željela. Ako imamo nekog kao što je gradonačelnik Bijeljine i ko praktično bojkotuje sve razvojne projekte i radi protiv njih onda možemo da imamo problem. Raditi nezakonito je kažnjivo. Imam osjećaj da dva gradonačelnika u dva najveća grada u Republici Srpskoj nisu razumjeli ni šta je zakon ni kako funkcioniše budžetski sistem, ni šta znači kada prekoračite svoja ovlaštenja, ni kada radite mimo odluka skupštine".

Žunić je podsjetio i da je legalizacija objekata u Republici Srpskoj besplatna, a da je zakon usvojen u Narodnoj skupštini.

"Legalizacija je besplatna za sve. Zakon smo mi usvojili u NSRS i omogućili da svi oni koji su izgradili svoje objekte do donošenja zakona imaju pravo i mogućnost da to legalizuju. To je nešto što bi trebalo da bude opšte poznati, ali generalno u javnosti nije. Onda neko ko misli da je politički mudrac proba da to zakonsko rješenje ubaci u neku lokalnu odluku koja bez tog zakonskog rješenja ne bi mogla da postoji. Možda dio biračkog tijela zavara, ali jasno je da je legalizaciju omogućila ova Vlada i NSRS svojim odlukama. Lokalne zajednice imaju obavezu da budu na ruci ljudima i da je primjenjuju.

U svakoj lokalnoj zajednici može više da se uradi. Žunić za Derventu ističe da je neophodna povezanost na autoput Doboj - Banjaluka.

"Kada bih ja govorio o svojoj lokalnoj zajednici i o tome što nisam zadovoljan, a što je mogla da radi Vlada ili NSRS, prvenstveno bih mislio na povezanost na autoput Doboj - Banjaluka. Najveći dio autoputa Doboj - Banjaluka prolazi kroz Derventu, a Derventa nema izlaz. Ne volim da pričam o ranijim vlastima, ali kada je usvajan prostorni plan Srpske i kada su se definisale trase, SNSD nije bio na vlasti. Derventa je imala narodne poslanike koji se nisu uključili u te procese. Kada sam postao narodni poslanik zatekao sam traku bez definisane izlazne petlje za Derventu. Ljudi iz Prnjavora koji su tada bili na vlasti našli su način da taj izlaz sa autoputa približe Prnjavoru. Sada sa mojom inicijativom, uz podršku Vlade, ministarstava ušli smo u izmjenu prostornog plana, nacrtali smo petlju, sada se kreće u projektovanje i izgradnju. Imamo obaveze da dijelove puteva koji su iz Dervente i Stanara lokalni, treba Vlada da donese odluku da budu regionalni jer na njih treba da se zakači petlja", kaže Žunić i poručuje:

"Dobra je stvar što je Derventa ozbiljan industrijski grad, pa smo odmah pored petlje predvidjeli veliku poslovnu industrijsku zonu koja može imati veze sa Dobojem i Stanarima. Mislim da je to značajan projekat za koji očekujem da će u narednom periodu biti urađen. Ne bih volio da se ovo zloupotrijebi u smislu predizborne priče jer te stvari se ne obećavaju u minut-dva. Poenta vizije je obezbijediti te strateške dokumente i obezbijediti novac".

Pratite nas i putem Vibera