Deveti januar je važan i nije samo simboličan datum nastanka Republike Srpske, već garant njenog očuvanja, a riječi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da se narod i vlast Srpske bore za ustavna načela i sve ono što je navedeno u Dejtonskom sporazumu su ohrabrujuće, izjavio je advokat Goran Petronijević.
- Ohrabrilo me ovo što smo čuli u govoru predsjednika Srpske. Glasno i jasno je rekao da ono za šta se narod i vlast Srpske bori nije separatizam - istakao je Petronijević.
On je napomenuo da je rastakanje Dejtonskog mirovnog sporazuma veoma opasno i da onaj ko to radi ne misli dobro BiH.
- Ne mogu optuživati Dodika da je on separatista, a da istovremeno ruše Ustav međunarodno priznate države za čije se očuvanje bori. Onaj ko se bori za opstanak ustavnih načela on misli dobro, a to je upravo Dodik - naglasio je Petronijević za Srnu.
On je rekao da je postupak koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika isključivo politički, te da nema veze sa pravom, i dodao da je Dodik jedini koji se u BiH zalaže za Dejtonski sporazum dok se aktivnost drugih može proglasiti državnim udarom.
- Nepunopravni visoki predstavnik zloupotrebljava bonska načela koja su takođe protivpravno donesena. Onda se dolazi do situacije da on mijenja Krivični zakon, da on mijenja Ustav. Znate šta je to? To je državni udar. To je državni udar na međunarodno priznatu BiH - naglasio je Petronijević.
U istoj državi, napomenuo je Petronijević, ne mogu da postoje i rade dva zakonodavna organa sa istim ovlaštenjima.
- To su sada Parlamentarna skupština BiH i Kristijan Šmit. Svi zagovornici ovlaštenja Kristijana Šmita, koji kažu da ima puno ovlaštenje da to radi, neka raspuste Parlamentarnu skupštinu. Možda će im to biti lakše - rekao je Petronijević.
Republika Srpska proslavlja Dan Republike i 32 godine postojanja.
Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.
Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.