Sankcije koje je Velika Britanija uvela predsjedniku Republike Srpske i srpskom članu Predsjedništva BiH neće uticati na promjenu politika u Republici Srpskoj koje se zasnivaju na poštovanju Ustava i Dejtonskog mirovnog sporazuma, zaključila je vladajuća koalicija. Lideri svih partija okupljenih oko SNSD, osuđuju sankcije uz poruku da one neće doprinijeti miru u BiH. Ista sudbina, kažu, čeka sve one koji budu štitili interese Republike Srpske.
"Ovo nije poruka pojdinačano Željki Cvijanović i Miloradu Dodiku. Nego funkcijama koje obavljaju. Jer obavaljajući te funkcije u skladu sa Ustavom BiH, trpe kazne. Zašto je gospođa Cvijanović kažnjena, zato što je potpisala ukaz o proglašenju Zakona koji je usvojila Narodna skupština, nemojte da se lažemo", rekao je Dragan Čavić, predsjednik NDP-a.
"Uvođenje sankcija gospodinu Dodiku i gospođi Cvijanović od strane Ujedinjenog Kraljevstva je jedan vid odmazde i kažnjavanja ljudi koji ne rade po diktatu. I to je dokaz da njih dvoje nisu vodili vazalnu politiku. Kao što vam je poznato, gospodinu Dodiku su uspjeli da nametnu neku recikliranu optužnicu", kaže Nenad Stevandić, predsjednik US.
Od opozicije mlake reakcije. Čini se da u PDP-u više likuju nego što osuđuju sankcije najvišim institucijama Republike Srpske. Osuda je, smatraju mnogi, trebalo da bude barem od Jelen Trivić koja cilja na kandidaturu za predsjednika Republike.
"Ja nemam šta o tome da mislim. Mi ne možemo uticati kakve će biti odluke administracija velikih zemalja. Sami ste se u to upetljali, sami se iz toga ispetljavajte. Mi niti vam možemo pomoći niti vam možemo odmoći. I to je moj stav po tom pitanju. Ali gospodo ako dobijate lične sankcije one su sankcije i za Republiku Srpsku", kaže Jelena Trivić, poslanik PDP-a u NSRS.
Dalje od Trivićeve nije odmakao ni potpredsjednik partije. Igor Crnadak osim što demantuje da PDP ima bilo kakve veze sa sankcijama, priželjkuje smjenu vlasti.
"Republika Srpska treba da ima jake institucije, a ne da o svemu odlučuje jedan čovjek i izvršni komitet. E ja se zato radujem što će njih dvoje da odu sa scene ali na izborima. A ovo što se tiče sankcija, to je samo odnosa Dodika i Cvijanović sa jedne strane i tih njihovih međunarodnih partnera. Sa odnosima koji su se na kraju očigledno pokvarili", smatra Igor Crnadak, poslanik PDP-a u NSRS.
Konkretniji su bili u SDS-u. Ne likuju, i ne podržavaju bilo kakve sankcije.
"Te sankcije nemaju direktnih posljednica na njih dvoje, i meni je drago da je tako. Mi iz SDS-a smo na svojoj koži osjetili sankcije i mi smo aposlutno protiv sankcija", izjavio je Miladin Stanić, šef Kluba SDS-a u NSRS.
Brojne reakcije stižu i od rukovodstva Narodne skupštine Republike Srpske. Iza svega se, kaže Denis Šulić vjerovatno kriju pritisci zbog Zakona o imovini koji je usvojio Parlament Srpske.
"Sankcije nikome ništa dobro nisu donijele. Tako da ni ove sankcije neće ništa dobro donijeti nego će samo ojačati nas da budemo još opredjeljeniji da čuvamo institucije Republike Srpske i da se maksimalno borimo za naše nadležnosti", ističe Denis Šulić, potpredsjednik NSRS.
Premijer Republike Srpske kaže da mu je žao što su britanci nasjeli na manipulaciju bošnjačke politike. Iz SNSD-a poručuju da su Dodik i Cvijanovićeva samo prepreka bošnjačkim političkim ciljevima. Sankcije su nastavak sramnog političkog pritiska na Republiku Srpsku, smatra portparol SNSD Radovan Kovačević.
Potez Velike Britanije osuđuju i brojna republička udruženja proistekla iz odbrambeno otadžbinskog rata.