Prije donošenja odluke o sankcijama bilo bi korisno da se razgovaralo i sa srpskom stranom o situaciji u BiH, kaže generalni konzul BiH u Štutgartu. Standardno, Nijemci sluha imaju samo za glasove iz drugog entiteta, kaže Vera Sajić. A trebalo bi da znaju i to da ne ruše zvaničnici Srpske ustavni poredak, već njihov državljanin koji je umislio da je kolonijalni upravnik i koji je donio svoj dekret.
"Ono što sada čini Republika Srpska i predstavnici Republike Srpske je zapravo ustavna samoodbrana, a nikako secesija što je zapravo pravno dokazivo. Еvo, mi ovim vidimo i da neke evropske zemlje zapravo žmire na situaciju u BiH, zatvaraju oči i nastavljaju sa svojim starim politikama“, poruka je generalnog konzula BiH u Štutgartu Vere Sajić.
Osuda sankcija stiže i iz Slobodarske partije Austrije. Tamo su oštro kritikovali odluku da se zabrani ulazak predsjedniku Srpske u tu zemlju. Kažu, to je neprihvatljiva spoljnopolitička greška.
"Austrija je decenijama imala posredničku ulogu na Zapadnom Balkanu. Međutim, pod ovom koalicijom i njihovom potpuno pogrešno usmjerenom ministarkom spoljnih poslova, ta uloga se svjesno gubi. Umjesto neutralnosti, praktikuje se poslušnost prema ЕU“, naveli su iz ova partije.
Stiže i reakcija iz Predstavništva Republike Srpske u Austriji. Mladen Filipović naglašava da austrijski investitori nastavljaju da ulažu u Srpsku i jačaju saradnju. Tražiće zvaničnu informaciju o sankcijama.
"Mi smo i zatražili od Ministarstva vanjskih poslova stav o izjavi ministarke vanjskih poslova i smatramo da dalje aktivnosti i naši projekti koje sprovodimo su vrlo pozitivni, u privrednom kontekstu mi imamo veliki broj austrijskih privrednika koji su prisutni u Republici Srpskoj u BiH“, rekao je šef Predstavništva Republike Srpske u Beču Mladen Filipović.
Što se predsjednika Srpske tiče, on je kratko poručio da je Njemačka nemoćna u borbi sa Amerikom i Rusijom pa ponovo počinje da se iživljava nad Srbima. Zaboravljaju da ovo nije 1914. ili 1941., rekao je Dodik i dodao da sankcije nikad nisu bile niti donijele rješenje.