Boljanić treću godinu oživljava sjećanje na akciju spasavanja savezničkih pilota „Halijard. U najvećoj operacija spasavanja izvan linija fronta tokom Drugog svjetskog rata, sa improvizovanog aerodroma u Boljaniću, spaseno je 60 pilota. Događaj je u prošlosti bio skrajnut, ali je pokazao da je srpski narod bio hrabar i na pravoj strani istorije, poručio je srpski član Predsjedništva BiH.
"To govori o Srbima koji su i gdje su se nalazili u tom Drugom svjetskom ratu. Srbi koji su pokazali da su dio pobjede, da su uvijek bili na pravoj strani istorije pogotovo tada i pogotovo u tim zadnjim danima", izjavio je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH.
Želja je da Boljanić bude mjesto okupljanja. Da svjedoči o svijetlom primjeru savezništva srpskog i američkog naroda i istini o srpskom narodu.
"Ovo je mjesto i solidarnosti i okupljanja i patriotizma i konačno pokazatelj kako to izgleda kako je kad se stoji na pravoj strani istorije i mislim da su mještani ovog kraja pokazali veliko srce", istakla je Željka Cvijanović, predsjednik Republike Srpske,
Zahvalnost za to stigla je i od bivšeg američkog kongresmena. Zahvalan je za učinjeno mještanima, kao i rukovodstvu Srpske
Halijard je priča o dva naroda. Ona se osim u Boljaniću priča u osam muzeja širom Amerike.
Tu priču i danas pamti Vaskrsija Janković. Tada šestogodišnjak gledao je pilote kako šetaju selom.
Operacija Halijard ili Vazdušni most trajala je od maja 1944. do februara 1945. godine. Aerodrom u Boljaniću, sa koga je u tri navrata spaseno 60 pilota, sagrađen je za svega desetak dana.