Šamac

Obilježene 32 godine od osnivanja Druge posavske brigade

  • Izvor: Agencije
  • 17.05.2024. 19:25

U Šamcu su danas obilježene 32 godine od formiranja Druge posavske brigade, kroz koju je prošlo oko 7.000 boraca od kojih je 500 poginulo u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, a više od 1.200 ranjeno.

Nakon iznošenja ratne zastave, parastos je služio šamački sveštenik Nenad Tojić, a položeni su vijenci pored Centralnog spomenika poginulim borcima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu od kojih su 362 bila sa šamačkog područja.

Predsjednik Boračke organizacije Šamac Radovan Zoranović, koji je bio i ratni komandant Šestog bataljona Druge posavske brigade, rekao je da je brigada formirana 1992. godine kao nasljednik 17. taktičke grupe, te da je za svoje ratne zasluge odlikovana najvišim odlikovanjima Republike Srpske.

"Obilježavamo 32 godine jedinice koja je ratovala u centralnom dijelu ratišta koji se zvao `Koridor` i koja je dala ogroman doprinos za odbranu Republike Srpske. Druga posavska brgada je dala 500 poginulih, ratovali smo 1.450 dana, imali smo 1.200 ranjenih sve to pokazuje šta je to značilo za današnju Srpsku", kaže Zoranović.

Današnjem obilježavanju Dana Druge posavske brigade prisustvovao je i predsjednik Boračke organizacije Republike Sroske (BORS) Radan Ostojić .

Ostojić je, obraćajući se prisutnima, rekao da su se danas tradicionalno okupili u Šamcu da se obilježe 32 godine od dana kada je osnovana ova brigade i ono što treba prvo da urade je da se u molitvenoj tišini prisjete poginule braće, da odaju dužnu počast, evociraju uspomene na njihovo herojstvo i kulturu sjećanja prenesu na mlađe generacije.

"Riječ je o ljudima koji su svojim životima platili cijenu slobode koju mi danas uživamo i sigurno dok bude živjelo sjećanje na njih živjeće sloboda i Srpska. Druga posavska brigade i njeni pripadnici nose ogromne zasluge za odbranu Republike Srpske. Brigada je djelovala u organizacijsko-formacijskom sastavu Istočno.bosanskog korpusa i bila je ovdje na spoji koridoru, odnosno na spoju istočnog i zapadnog dijela Republike", kaže Ostojić.

On je dodao da su njeni uspjesi i uspjesi njenih pripadnika umnogome značili da dođe do proboja "Koridora", u svakom slučaju da dođe do teritorijalne povezanosti istočnog i zapadnog dijela Srpske.

"O njenim zaslugama govore njeni podvizi, junaštvo njenih pripadnika na bojnom polju, priznanja koja su zbog toga dobili i sama ratna jedinica, sigurno i broj poginulih i broj ranjenih. U svakom slučaju oni su ti koji su zajedno sa drugim pripadnicima VRS i Ministarstva unutrašnjih poslova svojim životima i dijelovima tijela i svojom krvlju iscrtali granice Srpske. Upravo zbog njih mi danas živimo u slobodi", kaže Ostojić.

On dodaje da zbog duga prije svega prema poginuloj braći treba smoći snage, jedinstva i sloge da se sačuva Republika Srpska, sada kada je izložena možda najvećim pritiscima od njenog međunarodnog priznanja.

"To je obaveza, prvenstveno postoji prema poginulim, prema samim nama koji smo zajedno sa njima branili Srpsku, prema mlađim generacijama, jer generacije imaju puno pravo da žive u miru i slobodi u Srpskoj", istakao je Ostojić.

Predsjednik Skupštine opštine Šamac Simo Varadinović kaže da je brigade osnovana samo sa jednim ciljem - očuvanjem vjekovnih ognjišta stanovništva koje je živjelo na ovim područjima, a dala je nemjerljiv doprinos samoorganizovanju naroda u tim nesretnim 90-tim godinama.

"Kulturu sjećanja na podvige uspjehe ove brigade svi treba da gajimo, a ja se iskreno nadam da će `Monografija Druge posavske brigade` koja ulazi u završnu radnu fazu biti jedan od ključnih faktora u tom pogledu", kaže Varadinović.

Na kraju manifestacije učenica devetog razreda iz Crkvine Mirjana Lukić pročitala je svoju pjesmu koju je Boračka organizacija nagradila na konkursu za najbolju priču pod nazivom "I moj tata se borio u ratu".

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: