Saopštenja OHR-a u kojem priznaju da Kristijan Šmit nije imenovan u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma samo je ilustracija velike petljanije koju taj dio međunarodne zajednice zastupa u BiH, izjavila je delegat srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać.
- Oni znaju da nemaju nikakav pravni osnov, nikakvu validnost onoga što pokušavaju da rade, odnosno oni pokušavaju da djeluju protektorski, da ovdje nameću zakone i koješta, s ciljem ovladavanja ovim prostorom i resursima - rekla je Bursaćeva novinarima u Mrkonjić Gradu.
Ona je naglasila da se Republika Srpska snažno protivi njihovom cilju eliminacije Republike Srpske i njenih nadležnosti, a koji pokazuju i kroz sudski proces protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika.
Bursaćeva je naglasila da je zaslijepljenost predstavnika nedobronamjernog dijela međunarodne zajednice došla do zida nepostojanja njihovog legitimiteta.
- Međutim, i dalje su očito odlučni da istrajavaju, jer mnogima to omogućuje i dobra radna mjesta. Mnogi se nadaju da će taj jedan hibrid i nenormalni sistem koji su osnovali i implementirali opstati. Vidimo da su spremni da idu u avanture koje po njih ne mogu da se dobro završe - rekla je Bursaćeva.
Iz OHR-a je, u vezi sa ligitimitetom Šmita, saopšteno da je "Upravni odbor Savjeta za sprovođenje mira /PIK/ 27. maja 2021. godine zvanično imenovao Šmita za visokog predstavnika za BiH", te da "izraz podrške Savjeta bezbjednosti UN nije pravno neophodan za stupanje na snagu odluke Upravnog odbora PIK-a o imenovanju novog visokog predstavnika".
Rusija i Kina, kao stalne članice Savjeta bezbjednosti UN, ne priznaju Šmita za visokog predstavnika u BiH jer njegov mandat nije potvrđen u ovom tijelu UN.
Sud BiH zakazao je za sutra ročište na kojem bi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i vršilac dužnosti direktora "Službenog glasnika Republike Srpske" Miloš Lukić trebali da se izjasne o krivici po optužnici za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.
Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Dodika i Lukića za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita koga Srpska ne smatra visokim predstavnikom jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savjetu bezbjednosti UN.