Lični podaci

MUP Srpske: IDDЕЕA nastavlja obmanu, za kršenje zakona tražićemo odgovornost

  • 31.05.2024. 12:54

Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske saopštilo je da je Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH /IDDЕЕA/ na grub način zloupotrijebila zakonsku nadležnost da pruža tehničku podršku ministarstvima unutrašnjih poslova u BiH, te da će za kršenje zakona tražiti odgovornost.

Iz MUP-a Srpske poručuju da IDDЕЕA u svom reagovanju na izjavu resornog ministra Siniše Karana nije osporila činjenicu da ta agencija nema zakonski osnov za izdavanje elektronskih sertifikata na daljinu ili u oblaku, da nema zakonski osnov za kreiranje "BiH e-identiteta" i da nije vlasnik ličnih podataka koje obrađuju.

"Problem je što je IDDЕЕA na grub način zloupotrebila zakonsku nadležnost da pruža tehničku podršku ministarstvima unutrašnjih poslova u BiH, te se upustila u avanturu nezakonitog i nepouzdanog kreiranja identiteta na daljinu i time značajno dovela u pitanje zaštitu ličnih podataka. Ministar Karan nijednom riječju nije osporio pravo da se izdaju digitalni sertifikati vezani za lična dokumenta", ističe se u saopštenju MUP-a Srpske.

Iz MUP-a navode da je za navedeno potrebno stvoriti pravni osnov i da je jedini način da se ovi sertifikati izdaju, da zahtjeve obrađuje nadležno ministarstvo unutrašnjih poslova, kako je i definisano propisima.

"Paralelno, potrebno je u potpunosti uskladiti pravni okvir, jer je Zakon o digitalnom potpisu BiH iz 2006. godine, Zakon o IDDЕЕA iz 2008. godine, a Zakon o ličnih kartama iz 2012. godine. U međuvremenu se značajno izmijenila pravna regulative u Еvropskoj uniji, kao i sigurnosni standardi koji nisu uspostavljeni na nivou BiH. Na način na koji se radi u IDDЕЕA u riziku je kompletan sistem evidencija u BiH", navedeno je u saopštenju.

Iz MUP-a upozoravaju da ni Republika Srpska ovo neće dozvoliti i neće dozvoliti da se niti jedna nadležnost otme Republici Srpskoj.

"IDDЕЕA ima svoju ulogu u sistemu izdavanja ličnih dokumenata i tu ulogu, kao tehnička podrška, mora nastaviti da obavlja. Ni manje ni više. Građani se mogu obraćati samo MUP-ovima za sve usluge, a svaki pokušaj otvaranja nekih kancelarija pod plaštom digitalizacije nije zakonit i nije moguć", ističe se u saopštenju.

Takođe, navodi se da će se za takve pokušaje tražiti svaka vrsta odgovornosti.

"Pozivamo IDDЕЕA i nadležne na nivou BiH da se građani prestanu obmanjivati i da se nastavi sa zajedničkim radom u skladu sa Ustavom i zakonima", zaključeno je u saopštenju.

Iz IDDЕЕA su ranije saopštili da su netačne i neosnovane tvrdnje ministra Karana da ta agencija nema ovlaštenja za uspostavljanje servisa za direktnu vezu s građanima i da uvođenje digitalnog potpisa predstavlja potencijalnu opasnost za građane.

"Zakonski osnov za izdavanje elektronskih sertifikata i elektronskog potpisa vezan za identifikacione dokumente regulisan je odredbom člana osam stav šest Zakona o IDDЕЕA, kao i Zakonom o elektronskom potpisu BiH, te propisima donesenim na osnovu tog zakona. IDDЕЕA ima zakonski osnov i nadležnost za pružanje ovih usluga, što je potvrđeno važećom zakonskom regulativom, kao i sprovedenom resertifikacijom i dokazima o usklađenosti sa eiDAS standardima i zakonima, koji su i dostavljeni Ministarstvu komunikacija i transporta u Savjetu ministara", naveli su iz IDDЕЕA.

Pratite nas i putem Vibera