Srpska se može pohvaliti uspješnim preduzetnicima, a jedan od njih je i Radmila Banjac. Njen poslovni put je, priča, bio trnovit ali nije odustala. Danas kaže da i te kako znači podrška resornog ministarstva i Zanatsko preduzetničke komore.
- Činjenica je da je bilo pomoći u koroni, ali ne izostaje pomoć i van korone. Prije korone je bila podrška grada, podrška Ministarstva privredne i preduzetništva i danas isto svaka subvencija, svaki projekat, ako imate s čim da aplicirate, ne vidim razlog da ne prođete ako je projekat kako treba - kaže Radmila Banjac, vlasnik frizerskih salona "Kapeli".
U Republici Srpskoj posluje oko 25.000 zanatsko-preduzetničkih firmi koje zapošljavaju i više od 50.000 radnika. Radi se na njihovom osnaživanju, prvenstveno olakšicama prilikom osnivanja preduzeća, poručeno je u Laktašima.
- Negdje otprilike oko 15 novina, koji na neki način pojednostavljuju samo poslovanje privrednika, jer cilj je da što više ljudi uključimo i što jednostavniju proceduru sprovedemo, tu je u pitanju i sama registracija preduzetnika - ističe Vojin Mitrović, ministar privrede i preduzetništva Srpske.
Stiže i poruka da zajednički nivo mora biti podrška institucijama Srpske za privredne inicijative.
- Cijenim da smo u više navrata kroz implementaciju zakonskih rješenja na zajedničkom nivou afirmisali potrebe Republike Srpske za promjene određenih regulatornih okvira na nivou BiH - izjavio je Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.
Institucije Srpske ulažu dodatne napore da osnaže privredne aktivnosti. Na to ukazuje i ekonomska politika. Ako se govori o obnovljivim izvorima energije, razvoju malih i srednjih preduzeća, preduzetništvu i zanatstvu, vidljivo je da je Srpske prava adresa za osnaživanje privrednih aktivnosti, poruka je sa konferencije