Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Goran Marković rekao je da moguća zabrana političkog djelovanja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku nije u skladu sa ustavnom definicijom BiH zasnovane na vladavini prava i slobodnim i demokratskim izborima.
Marković je prije današnjeg okruglog stola o temi "Protivpravnost primjene nametnutih zakona pred Sudom BiH u slučaju predsjednika Republike Srpske" naveo je da će u radu ovog skupa prvo krenuti od analize uloge i mjesta visokog predstavnika u pravnom sistemu BiH i toga da li uopšte visoki predstavnik postoji.
"Da li je od potpisivanja Dejtonskog sporazuma pa do danas ikada imao i da li ima pravo na nametanje zakona, jer je to fundamentalno pitanje koje je važno za ovaj krivični postupak", rekao je Marković novinarima u Palama.
On je dodao da će se na današnjem okruglom stolu problematizovati to što su Tužilaštvo i Sud BiH smatrali kao nesporno pitanje da li visoki predstavnik ima pravo na nametanje zakona.
"Želimo da problematizujemo neka pitanja koja se tiču samog krivičnog postupka, prije svega, činjenice da predsjednik po Ustavu Republike Srpske ima obavezu, ne pravo, ne diskreciono ovlaštenje, nego obavezu da donosi ukaz o proglašenju zakona koji donosi Narodna skupština Republike Srpske", naveo je Marković.
Osim toga, dodao je Marković, želi se ukazati i na to da u samim odlukama koje je donio Kristijan Šmit, a prethodile su pokretanju krivičnog postupka protiv Dodika, postoje neke unutrašnje protivrječnosti koje mogu da utiču na ishod samog postupka.
"Mislim na odluke od 1. jula 2023. godine, gdje se zapleo u ozbiljne protivrječnosti pravne prirode, preko kojih se olako prelazi, a one svakom pravniku jesu važne za razumijevanje protivpravnosti ovog postupka koji se vodi", istakao je Marković.
On je naveo da se ovaj okrugli sto organizuje na inicijativu dva javna univerziteta u Republici Srpskoj kako bi se analizirali svi aspekti krivičnog postupka koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pred Sudom BiH.
"Taj krivični postupak treba, koliko god je to moguće, analizirati objektivno, polazeći od onoga što su znanja pravne struke i nauke bez bilo kakvih stranačkih simpatija, jer ovo je principijelno pitanje koje je važno ne samo za razumijevanje ovog krivičnog postupka, nego i za budućnost BiH i razumijevanje njenog funkcionisanja i pravnog sistema", zaključio je Marković.
Učesnici okruglog stola su ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milan Kulić i rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin.
Okrugli sto organizuje se na inicijativu dva javna univerziteta u Republici Srpskoj, a u njegovom radu učestvovaće pravnici, politikolozi i drugi pripadnici akademske zajednice, kao i pravnici iz pravosudnih i drugih institucija.