Srbi imaju pravo na istinu i istoriju koju neće pisati zapadni srbofobični mediji niti samoproglašeni kolonijalni upravnici BiH, rekao je istoričar Miloš Ković.
Povodom miješanja krnjeg Ustavnog suda BiH u nastavu istorije u Republici Srpskoj i prejudiciranja iznesenih istorijskih činjenica o događajima i ličnostima iz Republike Srpske i Odbrambeno-otadžbinskog rata, Ković ističe da nisu nove ambicije tribunala da pišu istoriju srpskog naroda.
On napominje da su se Srbi sa takvim pokušajima suočili još 1909. godine u takozvanom Zagrebačkom veleizdajničkom procesu, potom Banjalučkom procesu 1915/1916. godine, pa sve do Haškog tribunala.
- Ne zaboravimo da je glavna ambicija Haškog tribunala bila da piše istoriju srpskog naroda, kako bi se Srbima udario žig krivice, koja je na zemljama NATO pakta za razbijanje jugoslovenske države - naglasio je Ković koji je i profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Riječ je o tome, ukazuje Kojić, da žrtve budu proglašene za zločince, pri čemu su glavne žrtve ratova i razbijanja Jugoslavije bili upravo Srbi.
- Kao što je suđeno prvom predsjedniku Republike Srpske /Radovanu Karadžiću/ koji se sada nalazi u britanskim kazamatima, tako se danas sudi današnjem predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku - kaže Ković.
On ukazuje da namjera da se odredi šta će pisati u udžbenicima istorije za srpske đake "zaista izlazi iz kompetencija svake kolonijalne uprave".
Ković podsjeća da svaki narod, pa i Srbi imaju pravo na slobodu i istinu, što im niko ne može oduzeti.
- Mi imamo pravo na istinu i imamo pravo na istoriju. Našu istoriju neće pisati zapadni srbofobični mediji niti samoproglašeni kolonijalni upravitelji BiH - poručuje Ković za Srnu.
On je istakao da uvijek postoje pokušaji da se utvrđene istorijske činjenice ospore zbog političkih interesa, te podsjetio da je tako Hitlerova Njemačka osporavala utvrđene istorijske činjenice o krivici za izbijanje Prvog svjetskog rata.
Ković naglašava da su utvrđene činjenice da su Srbi bili spremni da žive sa svima, te 1992. i prethodne 1991. godine u zajedničkoj državi i da su bili posljednji koji su napustili jugoslovensku ideju.
"Srbi su bili spremni na sve kompromise. Rat je počeo tako što su secesionisti do zuba naoružani muslimanski secesionisti, podržani od Hrvatske, napali kasarne Jugoslovenske narodne armije /JNA/. Tako je rat počeo i u Hrvatskoj i u BiH", naveo je Ković.
Prema njegovim riječima, rat je počeo tako što su pogaženi zakoni SR BiH preglasavanjem Srba od druga dva naroda.
"To su istorijske činjenice. Politički interesi su politički interesi i to je jasno, ali istoriju ne možete da menjate. Nije istorija toliko relativna i toliko podložna manipulaciji kao što tvrde neprijatelji istine, i današnji i postmodernistički cinici. Dakle, bilo je što je bilo i to se više ne može promeniti", istakao je Ković.
Krnji Ustavni sud BiH 11. oktobra privremeno je obustavio primjenu dijela Pravilnika o nastavnom planu i programu za osnovno vaspitanje i obrazovanje Republike Srpske i priloga za nastavni predmet Istorija za deveti razred osnovne škole koji se odnosi na temu o Republici Srpskoj i Odbrambeno-otadžbinskom ratu.