Savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH Radovan Kovačević istakao je da je susret srpskog člana Predsjedništva Milorada Dodika kao političkog lidera jedne male Republike Srpske sa predsjednikom velike Rusije Vladimirom Putinom već sam po sebi velika pobjeda i uspjeh.
Kovačević je naglasio da se treba uzeti u obzir i da je Dodik, u samo nekoliko dana, kao politički lider iz Republike Srpske razgovarao sa komesarom za inostrane poslove EU Žozepom Boreljom, da bi iz Brisela direktno otišao za Instanbul gdje ga je najsrdačnije dočekao ministar inostranih poslova Turske Mevlut Čaušoglu.
"Dodik je zatim otišao u Sankt Peterburg na Međunarodni ekonomski forum i tamo razgovarao sa ministrom inostranih poslova Ruske Federacije Sergejom Lavrovom, predsjednikom jednog od domova ruskog parlamenta Valentinom Matvijenko, kao i nizom zvaničnika, da bi na kraju razgovarao sa samim Putinom", podsjetio je Kovačević.
Komentarišući navode opozicije da je Putin prilikom sastanka sa Dodikom rekao da je činjenica da postoje određeni problemi sa BiH koja pokušava da se pridruži sankcijama, Kovačević je istakao da opozicija nije čula da je Putin rekao da visoko cijeni Dodikov stav o tom pitanju.
"Nisu čuli da Putin visoko cijeni što je Dodik taj koji se bori protiv toga da se Rusiji kao garantu Dejtonskog sporazuma uvode sankcije. Nisu čuli ni Putinovu izjavu da visoko cijeni činjenicu da je Dodik taj zahvaljujući kojem su odnosi između Rusije i Republike Srpske višestruko popravljeni u svakom mogućem smislu", rekao je Kovačević za RTRS.
On je naveo da se ne smije zaboraviti da je u trenutku kada je Dodik došao na vlast u Srpskoj, Rafinerija nafte bila u fazi raspadanja sa milionskim dugovanjima i ljudima koji su ostajali bez posla.
"Tada je Milorad Dodik prvi put razgovarao sa Putinom i došlo je do jedne od najvećih stranih investicija u Republiku Srpsku", podsjetio je Kovačević.
Zahvaljujući razgovorima Dodika i Putina, dodao je Kovačević, za Republiku Srpsku ostaje ista cijena gasa kakvu više niko ne plaća u Evropi, osim Srbije.
"Dogovoreno je da će se ići u izgradnju gasovoda kroz Republiku Srpsku, te da će se graditi gasne elektrane kod Banjaluke i Prijedora, što su ogromne ivesticije u vremenu kada je kriza sa energentima najveći problem Evrope i svijeta", napomenuo je Kovačević.
On je naglasio da predstavnici opozicije u Republici Srpskoj u svemu nađu problem, te da je evidentno da se u posljednje vrijeme svađaju sami sa sobom.
"Čuli smo od njih prvo da je Dodik zavadio Srpsku sa cijelim svijetom zato što odbija da uvede sankcije Rusiji, da bi nekoliko dana nakon toga izašli sa novom tezom da je Dodik izdajnik srpskog naroda i Srpske zbog toga što je uveo sankcije Rusiji", kaže
Nakon toga, podsjeća Kovačević, opozicija je izašla sa novom tvrdnjom koju je saopštio lider SDS-a Mirko Šarović "da je za njih Vladimir Putin crni đavo".
"Sad su izašli sa jadnim pokušajima da zavade Dodika i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i Srpsku i Srbiju. Moraju znati da su to uzaludni pokušaji koji nemaju nikakvog smisla i da su odnosi između Republike Srpske i Srbije na najvećem mogućem nivou upravo u ovom periodu", rekao je Kovačević.
Govoreći o neopravdanim napadima opozicije, Kovačević je naveo da problematizuju i pitanje "Otvorenog Balkana" zaboravljajući činjenicu da je upravo Dodik inicirao da se o ovom pitanju glasa na Predsjedništvu BiH i da je najglasniji promoter te ideje.
"Gdje je bila opozicija kada je Narodna skupština usvajala zaključak o podršci 'Otvorenom Balkanu'? Pobjegla kao i svaki put, kad god je trebalo da se na bilo koji način podrže interesi Republike Srpske, interesi naroda i građana Republike Srpske i dobrih i bratskih odnosa između Srpske i Srbije", istakao je Kovačević.
Govoreći o Dodikovoj posjeti Turskoj, Kovačević je ukazao na značaj razgovora o auto-putu Beograd-Sarajevo, što je pitanje koje su inicirali Dodik, Vučić i predsjednik Turske.
"O tome govorimo već neko vrijeme. Bilo je problema sa trasama, jer se u Federaciji BiH nisu mogli dogovoriti i opet je Milorad Dodik bio taj koji je riješio i taj problem", rekao je Kovačević.
On je naveo da se lideri Srpske trude da sa Turskom grade dobre i prijateljske odnose.
"Razgovarano je i takozvanoj trilaterali u koju bi bile uključene Srbija, Hratska i Turska i lideri konstitutivnih naroda iz BiH. Ako je već potrebno da neko posreduje u BiH onda to ne treba da bude jedan Kristijan Šmit koji nema nikakav legitimitet, kojeg niko ovdje nije pozvao, niti ima pravo da se upliće u odluke koje ovdje treba da donose izabrani politički predstavnici naroda", naglasio je Kovačević.
Prema njegovim riječima, ako je potrebno da neko posreduje, onda neka to budu oni koje svi u BiH smatraju prijateljima.
"Činjenica je da Srbiju svi Srbi smatraju prijateljem, kao što Hrvati vide Hrvatsku i Bošnjaci Tursku. To je bolji način da sjednemo i razgovaramo od onoga da neko sa strane nameće bilo kakva rješenja. Jedino rješenje za BiH je u unutrašnjem dogovoru tri konstitutivna naroda i dva entiteta", smatra Kovačević.
Govoreći o sastanku u Briselu, on je naveo da je ključno da su predstavnici vladajuće koalicije tamo otišli da zaštite interese i prava Republike Srpske i njenih građana.
"S druge strane, opozicija je od početka kalkulisala i u Briselu nastupala sa samo jednog stanovišta, a to je sitni politički interes njih i njihovih političkih stranaka. Predstavnici većinske volje naroda u Srpskoj nemaju takav luksusz, jer su ostali jedini da štite interes Republike Srpske i to su tamo radili", smatra Kovačević.
Zahvaljujući tome, dodao je on, dobili smo dokument u kojem piše da je BiH sastavljna od dva entiteta, kao i da je uspostavljena u skladu sa Ustavom BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom, što je sve za šta se Republika Srpska bori.
"To su velike pobjede Republike Srpske u ovom dokumentu u kojem ona nije izgubila apsolutno ništa", istakao je Kovačević.