Delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević poručio je danas da će politički proces, koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika" Miloša Lukića, završiti političkim porazom onih koji su ga pokrenuli, a da će pobjeda ponovo biti na strani Republike Srpske i srpskog naroda.
Kovačević je naglasio da evidentno da je samo u BiH moguće da se vodi proces protiv legitimno izabranog predsjednika države zbog toga što ne poštuje odluke jednog čovjeka koji je niko i ništa u BiH.
"Njihov osnovni cilj je da se sruši Republika Srpska, da se ona ponizi i da se nastavi sa ugnjetavanjem srpskog naroda u BiH. Međutim, politički proces će završiti političkim porazom onih koji su ga pokrenuli, a pobjeda će ponovo biti na strani Republike Srpske, srpskog naroda i svih nas koji živimo u Srpskoj", naglasio je Kovačević.
Kovačević je ukazao da se od početka ovoga što u BiH pokušavaju da nazovu "procesom" potvrđuje samo jedno - da je riječ o političkom, nikako pravnom procesu, te ocijenio da je riječ o klasičnom političkom progonu Dodika zbog toga što je predsjednik Republike Srpske.
"Tu su stvari potpuno jasne i to nam je potvrđeno i ovom danas javno objavljenom optužnicom, što isto tako nije nešto što se može nazvati pravnom praksom", izjavio je Kovačević za RTRS.
Kovačević je rekao da je bitno razumjeti to da je Dodik neko ko evidentno smeta predstavnicima međunarodne zajednice, predstavnicima političkog Sarajeva od prvog dana kada je postao predsjednik Vlade Republike Srpske, te ukazao da oni sve vrijeme smatraju da će, kad ga sruše, srušiti Republiku Srpsku.
"To nam još jednom pokazuje da njihova meta ovdje nije Dodik, nego Republika Srpska", naglasio je Kovačević.
On je rekao da su kroz vrijeme na razne načine pokušavali da optuže Dodika, navodeći kao primjer slučaj "Ikona", kupovinu privatne nekretnine, te zbog nabavke određenih materijala i kupovine zgrade Vlade Republike Srpske.
"Stalno su tvrdili da je Dodik nekakav kriminalac. Međutim, nikada nisu uspjeli da pokrenu bilo kakav proces protiv njega. Na kraju su morali da odu do toga da su doveli jednog stranca u BiH, koji nije izabran na način kako je to predviđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom, koji ne ispunjava nijedan uslov da bi bio bilo šta u BiH, osim što je gost", ukazao je Kovačević.
Potom su, naveo je Kovačević, rekli da će taj stranac biti nekakav visoki predstavnik, iako to ne može biti, te otišli do toga da je on izmijenio zakon tako da će onaj ko ne poštuje njegove odluke ići u zatvor.
"Sada uzimaju jednog čovjeka koji je izabran na slobodnim, demokratskim izborima za predsjednika jedne države i njemu će, kao, da sude zbog toga što ne poštuje odluke nikoga - jednog čovjeka koji je niko i ništa u BiH", rekao je Kovačević.
On je naveo da treba pokušati zamisliti da se to dešava u bilo kojoj drugoj zemlji na svijetu.
"Zamislite da dođe sada u SAD nekakav čovjek i kaže da je neko i nešto, iako je niko i ništa, i da on tereti američkog predsjednika zato što ne poštuje odluke nekoga ko je niko i ništa... Ili, zamislimo, da dođe u Njemačku i da tereti njemačkog kancelara jer ne poštuje odluke stranca, kojeg niko nije izabrao, imenovao", rekao je Kovačević i naglasio da je evidentno da je to moguće samo u BiH.
Sud BiH zakazao je za ponedjeljak, 16. oktobar, ročište na kojem bi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i vršilac dužnosti direktora "Službenog glasnika" Miloš Lukić trebali da se izjasne o krivici po optužnici za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.
Prema rasporedu koji je objavljen na internet stranici Suda BiH, Dodik i Lukić bi o krivici trebali da se izjašnjavaju između 13.00 i 16.00 časova, i to pred sudijom Jasminom Ćosić Dedović, čije izuzeće je ranije tražio branilac predsjednika Srpske.
Sud BiH juče je odbio kao "neosnovane" prigovore branilaca predsjednika Srpske i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika".
Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika" Miloša Lukića za nepoštivanje odluka Kristijana Šmita koga Srpska ne smatra visokim predstavnikom, jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savjetu bezbjednosti UN.