Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac informisao je novoimenovanog francuskog ambasadora Fransou Delmasa o političkim prilikama u BiH i prenio mu stavove Republike Srpske koja ne priznaje Kristijana Šmita, za koga je rekao da je na čelu političkog progona legalno izabranog predsjednika Srpske.
Košarac je istakao da Republika Srpska podržava implementaciju 14 prioriteta iz Mišljenja Еvropske komisije integralno i u paketu, uključujući i usvajanje zakona o Ustavnom sudu BiH koji će riješiti pitanje stranih sudija u toj pravosudnoj instituciji.
On je istakao da Republika Srpska insistira na zatvaranju OHR-a, da je opredijeljena za ЕU integracije, pri čemu insistira na uvažavanju ustavnih nadležnosti i mehanizmu koordinacije, te punoj uključenosti i vidljivosti Srpske u svim procesima, saopšteno je iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.
Košarac je napomenuo da Republika Srpska ne priznaje Kristijana Šmita za visokog predstavnika u BiH, jer nije imenovan u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma.
"Apsurdna je situacija u kojoj nelegalni i nelegitimni stranac nametne zakone u BiH i stoji na čelu političkog progona i sudskog procesa protiv legalno i legitimno izabranog predsjednika Republike Srpske, koji je postupio u skladu sa zakonima i Ustavom Republike Srpske", istakao je Košarac.
On je naglasio da je Republika Srpska privržena implementaciji izvornog Dejtonskog sporazuma, te da zagovara unutrašnji dogovor dva entiteta i tri konstitutivna naroda, bez međunarodnog intervencionizma.
"Mi prepoznajemo različite vrste modeliranja nelegitimnog Šmita sa predstavnicima ЕU i određenim strukturama iz Federacije BiH, što je u pravilu protiv interesa Republike Srpske. Zabrinjavajuće je što zagovaraju određena rješenja, koja naknadno predstavljaju Republici Srpskoj", naveo je Košarac.
On je dodao da je dodatni paradoks to što o evropskoj perspektivi Brisel prvo razgovara sa nelegitimnim Šmitom, umjesto da se rješenja traže u razgovoru sa legitimnim predstavnicima tri konstitutivna naroda u BiH.
"Takve prakse prepoznajemo kao maligne uticaje dijela međunarodne zajednice i to nam je apsolutno neprihvatljivo", naglasio je Košarac, koji je i zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara.
On je istakao da je netačan i apsolutno neprihvatljiv nametnuti narativ dijela međunarodne zajednice, prvenstveno Ambasade SAD-a u BiH, te određenih političkih struktura iz FBiH, o tome da je Republika Srpska uzrok političke nestabilnosti i da blokira ЕU put BiH.
Nametnuti negativni narativi, kaže Košarac, izraz su pritiska na rukovodstvo Republike Srpske koja snažno odbacuje takve tvrdnje, jer su potpuno neistinite, a cilj im je diskreditacija institucija i rukovodstva Republike Srpske, na čelu sa predsjednikom Miloradom Dodikom.
"Jasno nam je da je cilj takvih nastojanja da se ugrozi javna imovina Republike Srpske, ali isto tako svima treba da bude jasno da je imovina crvena linija, ispod koje Republika Srpska i njeni politički predstavnici neće ići", naglasio je ministar Košarac.
On je podsjetio da je Republika Srpska dala podršku svim evropskim zakonima koji su usvojeni na nivou institucija BiH.
"Nažalost, zastoj su prouzrokovale određene strukture iz FBiH, koje nisu ispoštovale postignuti dogovor o implementaciji 14 ključnih prioriteta", zaključio je Košarac.