Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić izjavio je da je potpuno jasno da predstavnici NATO-a bombardovanje Republike Srpske 1995. godine i Srbije 1999. godine vide kao političko i pitanje stvaranja novog poretka na teritoriji bivše Jugoslavije u tom periodu, a ne kao zločin.
"Nesporno je da oni od svake žrtve žele da naprave političko pitanje", rekao je Kojić Srni komentarišući izjavu zamjenika generalnog sekretara Sjevernoatlantske alijanse Mirče Džoane da su najave pojedinačnih tužbi iz Srbije i Srpske protiv NATO-a za štetu prouzrokovanu bombardovanjem osiromašenim uranijumom "pokušaj da se iz političkih razloga vrate neka sjećanja iz prošlosti".
Kojić je istakao da je prioritetno pitanje tih tužbi da žrtve, koje su od posljedica bombardovanja osiromašenim uranijumom oboljele od malignih bolesti i porodice stradalih u bombardovanju, dobiju ne materijalnu odštetu, nego satisfakciju za to što do sada niko nije odgovarao za ta zlodjela.
"Činjenica da niko nije odgovarao ni za jednu žrtvu NATO bombardovanja Republike Srpske i Srbije potvrđuje da NATO može da provodi silu nad malim zemljama i brojčano malim narodima, a da to predstavlja kao političko pitanje", ocijenio je Kojić.
Ističući da je riječ o bolnom pitanju za porodice žrtava i cjelokupni srpski narod, Kojić je konstatovao da je vrijeme da se dobije bilo kakva satisfakcija kad već nije moguće kažnjavanje pred krivičnim sudovima odgovornih za bombardovanje, ubijanje, uništavanje infrastrukture, fabrika i domova.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić je nedavno razgovarao sa advokatima Srđanom Aleksićem i Anđelom Fjore Tartaljom o nadoknadi štete za ugrožavanje života i zdravlja stanovnika Srpske zbog NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom.
Tartalja je pred italijanskim sudovima dobio više od 300 presuda protiv Ministarstva odbrane Italije, a u korist italijanskih vojnika oboljelih ili preminulih od raka nakon što su u misijama na Kosovu i Metohiji, BiH, Iraku, Siriji i Avganistanu bili neposredno izloženi osiromašenom uranijumu.
On pomaže pravnom timu Aleksić, koji je podnio 2022. godine Višem sudu u Beogradu pet tužbi u kojima se zahtijeva nadoknada štete od NATO-a kojeg su tužili građani oboljeli od kancera nakon što su neposredno bili izloženi dejstvu osiromašenog uranijuma.