Predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih

Kojić: Podrinje dolina srpske boli i patnje

  • Izvor: SRNA
  • 01.07.2023. 12:58

Predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić izjavio je danas da su Srbi u Podrinju u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu ubijani sistemskim zvjerski i minstruozno na najveće pravoslavne praznike i da se prekrajanjem istorije i unižavanjem srpskih žrtava one ponovo ubijaju.

"Oni žele da nam stave hipoteku genocidnog naroda, žele da prekroje istoriju, da unize naše žrtve, a porodice da ponovo ubiju. Neće im to uspjeti jer činjenice su potpuno jasne, činjenica je da smo ubijani sistemski, zvjerski i monstruozno na najveće pravoslavne praznike - Božić, Đurđevdan, Vidovdan, Petrovdan i Nikoljdan", rekao je Kojić u Bratuncu na obilježavanju 31 godine od srpskog stradanja u Srednjem Podrinju i Birču.

Kojić je istakao da je Podrinje dolina srpske boli i patnje i stradalnički prostor srpskog naroda koji je i u Prvom i Drugom svjetskom ratu bio poguban za Srbe.

Porfirije: Ljekovito čuti istinu o stradanju Srba u Podrinju i Birču

Porfirije: Ljekovito čuti istinu o stradanju Srba u Podrinju i Birču

"Sjećamo se drugog dana Trojica 1943. godine kada su ustaše u Srebrenici za samo jedan dan ubile 80 srpske djece... Znamo da je i tada postojao plan da Srbi budu protjerani sa ovih područja, da nam se zatre svaki trag. Taj plan je oživno i 90-tih godina prošlog vijeka kada su se potomci tih zločinaca, ubica i koljača, ostrvili na srpski rod sa istom željom za uništenjem svega pravoslavnog na ovom području", rekao je Kojić.

Nažalost, kaže Kojić, u velikoj mjeri su uspjeli u zatiranju Srba u Podrinju, jer su sva sela popaljena, a muslimanski vojnici su ubili sve što su stigli, nisu štedjeli ni djecu, trudnice, starce ni žene.

Kojić je podsjetio da je prva žrtva Podrinja ubijena 20. aprila 1992. godine, a riječ je o Srbinu LJubi Stjepanoviću koji je ubijen u zasjedi u Potočarima, koje, kako kaže, posjećuju svi zapadni ambasadori, čije su države upetljane u krvavi rat u bivšoj Jugoslaviji.

Služen parastos stradalim Srbima iz Podrinja, položeni vijenci i cvijeće

Služen parastos stradalim Srbima iz Podrinja, položeni vijenci i cvijeće

"Svi oni prođu kroz Bratunac i svjesno zaobiđu ovo svetilište i svjesno okrenu glavu od naših žrtava, jer ne žele da čuju istinu", rekao je Kojić.

On je naveo da je 28 divizija tzv. Armije BiH, pod komandom Nasera Orića, kidisala na sva sela i zaseoke Podrinja.

"Šestog maja 1992. godine na Đurđevdan u ranu zoru napali su selo Blječeva opštini Bratunac i tom prilikom ubili troje Srba, a svoju monstruoznost su pokazali Kosani Zekić staroj 64 godine koju su zaklali. Kasnije istog dana napali su i selo Gniona u opštini Srebrenica, čiji su stanovnici dana slavili krsnu slavu i tom prilikom su ubijena dva srpska civila", rekao je Kojić.

On je istakao da je to bio početak srpskog stradanja na ovim prostorima, nakon čega su uslijedili napadi na Rupovo Brdo u opštini Milići, Ratkovići u opština Srebrenica, selo Loznica u opštini Bratunac na Vidovdan, gdje ubijena i tromjesečna beba Mirjana Petrović.

Kojić je podsjetio da su 30. juna 1992. godine napadnuti i Brežani u opštini Srebrenica, gdje je ubijeno 20 Srba, od kojih je najmlađa bio LJubomir Josipović koji je imao 15 godina, a najstarija Stanko Milošević koji je imao 92 godine.

On je naveo da su nakon toga napadnuti Krnjići u opštini Srebrenica, zatim Zagoni u opštini Bratunac, a na Petrovdan i Zalazje i Sase te Zagoni i Biljača i tom prilikom je ubijeno 69 lica srpske nacionalnosti.

Obilježavanje 31 godine od stradanja Srba srednjeg Podrinja: Patrijarh Porfirije služi liturgiju

Obilježavanje 31 godine od stradanja Srba srednjeg Podrinja: Patrijarh Porfirije služi liturgiju

"Svi dobro znamo da na kakvim je mukama ubijen sudija Slobodan Ilić, ali za te zločine ne postoji ovozemaljski sud koji želi da presudi zločince...Stravično je prošla i bolničarka Rada Milošević i drugi zarobljenici na Zalazju, a brutalnost u izvršenju tih ubistava pokazala izuzetno visok stepen mržnje", rekao je Kojić.

On je ukazao i na krvavi Božić u Kravici, gdje je ubijeno 49 Srba, dok je Kravica gorjela i pljačkana 15 dana nakon toga.

"Sveti Slobodan Stojanović iz Kamenice kod Zvornika imao je samo 12 godina kada ga je brutalno zaklala Elfeta Veselji, samo zato što se vratio po svog psa. Taj monstrum od žene nagrađen je sa 13 godina zatvora za brutalnost koju je učinila", rekao je Kojić i dodao da je devetogodišnji Brano Vučetić imao devet godina kada mu je 14. decembra 1992. godine ubijena cijela porodica, a on odveden u srebrenički kazamat zajedno sa još dvoje djece od tri godine i sedam mjeseci.

On ističe da za sve ove i brojne druge zločine ni domaći ni međunarodni sudovi nemaju sluha, nemaju želje niti volje, ali da zato imaju želju i volju da ponovo čine te zločine puštajući na slobodu sve one zlikovce koji su sve ove zločine počinili.

"Apsurdno je da su Srbi osuđeni na preko 2.300 godina pred sudom BiH, a svi ostali na nešto više od 450 godina. Za zločine nad Srbima u Podrinju Sud BiH je osudio samo četiri lica na ukupno 29 godina, od toga za zločine na području Srebrenice jedno lice na tri godine, dok za zločine na području Bratunac niko nije odgovarao", rekao je Kojić.

On je dodao da su sa druge strane 45 Srba osuđena na 650 godina tamnovanja u kazamatima širom BiH.

"To je dokaz da žele da nam stave hipoteku i teret `genocidnog naroda`, hipoteku zločinaca. E pa neće moći...Danas na 31 godinu od srpskog stradanja sa ovog svetilišta javno ću reći da nismo genocidni, da nismo ubice ni monstrumi", rekao je Kojić.

On je istakao da su genocidne namjere i djela devedesetih godina učinjena nad ovim novomučenicima srpskim.

"U Srebrenici nije bilo genocida nad Bošnjacima, što je dokazala i Nezavisna međunarodna komisija na čelu sa Gideonom Grajfom koju je formirala Vlada Republike Srpske. To je za mene jedina istina. Vjerujem institucijama Republike Srpske u kojoj živim i radim", rekao je Kojić.

On je pozvao sve institucije Republike Srpske da se mnogo više radi na njegovanju kulture sjećanja i da se buduće generacije nauče istini, da se ne zaboravi prošlost kako u budućnosti ne bi ponovo stradali.

"Zaborav ubija brže i preciznije od metka, mnogo surovije. Ali postoji lijek za zaborav a to je sjećanje, poštovanje i pamćenje", rekao je Kojić.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: