Kiseonik koji se koristi u bolnicama u Republici Srpskoj zadovoljava sve standarde i propise, što će biti prezentovano javnosti, jer postoje čvrsti dokazi da je apsolutno adekvatnog kvaliteta, izjavio je advokat Goran Vasilić za ATV.
"Četiri firme u Srpskoj su dobavljači svih zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj i sav kiseonik koji oni isporučuju dolazi najvećem dijelom iz EU gdje su protokoli i standardi izuzetno rigidni, gdje važe posebna pravila proizvodnje", rekao je Vasilić, koji zastupa interese četiri privredna subjekata koji isporučuju kisonik svim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj, te dodao da insinuacije o temi kvaliteta treba da se odbace.
On je istakao da je čistoća kiseonika u zdrastvenim ustanovama u Republici Srpskoj prevazilazi 95, odnosno 99,5 odsto, te da se može govoriti da je bilo ko od ovih firmi izazvao štetu po stanovnike, odnosno pacijente.
Vasilić je rekao da za svu kompletnu regulativu koja se tiče proizvodnje, prometa i distribucije lijekova u BiH, postoji jedna agencija na nivou BiH - Agencija za lijekove BiH koja propisuje i podzakonska akta koja upućuju na sam rad privrednih subjekata koji žele da se bave distribucijom ili proizvcodnjom lijekova.
"Činjenica je da se kiseonik u humanoj upotrebi, kakav se i danas nalazi u zdravstvenim ustavnovama u Republici Srpskoj, nalazi na listi lijekova", rekao je Vasilić.
Naglasio je da ne treba dodatno uznemiravati javnsot, ali da treba istaći da su distributeri kiseonika pod izuzetnim pritiskom, a niko nije izašao da objasni situaciju pod kojim uslovima posluju i pod kojim naporom obezbjeđuju taj kiseonik.
"Juče je bilo odsustvo struke, jer smo suočeni s tim da se struka nejavlja u kriznoj situaciji niti postoji mehanizam koji bi ispitao, osim `ad hok` tijela koja se, čini mi se formiraju, od danas zaključcima vlade...", rekao je Vasilić.
Bitno je, dodao je, da se što prije, prema trenutnim zalihama u svim zdravstvenim ustanovama, izvrši uzrokovanje, ali je iznio saznanja da Agencija za lijekove BiH ne posjeduje adekvatnu aparaturu kojom bi mogla da se uzorkuje i izvrši stručna naliza.
On je naveo da će jedan dio dobavljača već sutra, uz prisustvo direktora bolnica i zdravstvenog inspektorata, uzeti te uzorke da se ne bi čekao eventualni protok vremena, nedostatak ksieonika, problem sa isporukom itd.
Vasilić je naglasio da u ime dobavljača može da kaže da tehnički ili industrijski kiseonik ne postoji.
"Pozivam da se racionalno razmišlja o bilo kakvim konotacijama u vezi sa kiseonikom, da se javnost smiri, da se toliki teret na dobavljače ne stavlja, a sasvim sigurno sa njihove strane učiniće sve i učinili su sve da se preko javnih nabavki bore za nabavku kiseonika i to sve kako-tako pod ovim uslovima funkcioniše", rekao je Vasilić.