Obilježavanje Dana sjećanja na sve stradale i prognane Srbe u Pogromu "Oluja", koju zajednički organizuju Srbija i Republika Srpska, a na koje dolazi sve više i više ljudi, dokazuje da je saradnja Banjaluke i Beograda sve bolja, rekao je politikolog i novinar Nikola Jović.
Јović je u našem Јutarnjem programu naglasio da je važno njegovati kulturu sjećanja jer, kako je rekao, jedna nacija bez jasne vizije o prošlosti ne može graditi budućnost.
- Pod duhovnom zaštitom SPC, krajiški Srbi su zajedno sa institucijama organizovali opšti svenarodni moleban i ceremoniju obilježavanja jednog tragičnog događaja koji je ove godine bio u Prijedoru - ističe Јović.
Dodaje da odabir Prijedora za ovogodišnje obilježavanje ima simoboliku zbog velikog stradanja Srba sa tog područja u Drugom svjetskom ratu, ali i zbog ratnih zbivanja tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.
- Prijedor je glavni grad propagandne mašinerije povezane sa "bijelim trakama" tako da je odabir grada za obilježavanje Dana sjećanja ovaj put bio i više od simbolike - kaže Јović.
On ističe da je stotine hiljada Krajišnika koji su izbjegli iz Republike Srpske Krajine oplemenili i Srpsku i Srbiju i da je za njih bila sreća u nesreći što su došli u ove srpske krajeve i osjetili gostoljubivost.
Kada je u pitanju propust kada je tokom ceremonije u Prijedoru na video bimu objavljena fotografija žena, bošnjačkih izbjeglica iz Žepe, Јović kaže da je to detalj koji je mogao da baci ljagu na čitavu ceremoniju.
- Pored tolikog broja fotografija iz Oluje, toj fotografiji tu nije bilo mjesto. To nije smjelo da se desi jer neki jedva čekaju da iskoriste takve stvari u svoju propagandu i da umanje srpske žrtve. Taj incident treba do kraja istražiti, pronaći ko je kriv i adekvatno ga kazniti - zaključio je Јović.