Pune čekaonice

IZIS zadaje muke ljekarima

  • Izvor: ATV
  • 10.11.2022. 19:09

Čekaonice u domovima zdravlja pune. Vrijeme za koje su ranije pregledali 50 pacijenata, sada potroše da pregledaju 10. Gledaju u monitor, ne u pacijenta. Informatičari drže slovo ljekarima kako da rade posao. A oni ne mogu da izdaju recepte i doznake ili, na primjer, da zakažu specijalističke preglede.

“To je donio novi integrisani zdravstveni informacioni program”, žale nam se doktori porodične medicine. 

Hvataju se za glavu i mole Boga da ne dođe do greške koja bi mogla da ugrozi pacijenta. Do recepta za svoj lijek jedva je došla i Jovana.

"Napisala mi je recept na papir, kao što se nekada radilo i onda kada sam otišla u apoteku, nisu mi htjeli dati lijek, jer moraju sada preko tog novog programa. Tako učitavaju sad preko kartice. Onda sam zvala ambulantu ponovo i tek nakon pet-šest dana su upisali recept u program. Ponovo sam došla. Ponovo sam platila participaciju za taj isti lijek. Sestra je rekla da su cijeli taj dan imali haos sa tim programom i da im je zato bila veća gužva, nisu se javljali na telefone", kaže Jovana Savanović.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja tvrde da IZIS ima brojne prednosti. I trebalo bi da ima kada je za njega dato čak 26 miliona KM. U praksi je, kako tvrde naši sagovornici, znatno drugačije. Trenutne probleme u Fondu pravdaju “promjenom“ i “strahom od novog“.

“Sve zavisi od lične percepcije vaših sagovornika, a prije svega od spremnosti da se prihvati novina. Kao i u svakom poslu, neki zaposleni su spremniji da prihvate inovacije i da ih primjenjuju, uprkos očekivanim početnim teškoćama, dok je kod drugih taj proces zahtjevniji. Međutim, vjerujemo da će ljekari kada se 'uhodaju' u novi sistem spoznati sve njegove prednosti“, poručuju iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

U kompaniji “MMS Code“, koja je implementator projekta, tvrde da su na raspolaganju 24/7. Kako kažu, nije do njih, krivica je nestručnost ljekara. 

“Korisnici su koristili stari sistem dugi niz godina tako da im je rad u novom sistemu drugačiji, procesi koji su se obavljali na određeni način, sada se obavljaju na drugi, tehnologije u kojima radi aplikacija su drugačije i za sve je potreban određeni vremenski period prilagođavanja kako bi se korisnici navikli na novi način rada. Bez obzira što je obuka sprovedena u ovoj ustanovi, trenutno se obavlja produkciona podrška edukatora na licu mjesta ali i podrška za probleme koji se tiču rada aplikacija i kako se nešto radi na aplikaciji“, poručuju iz firme “MMS Code”.

Da nije tako, tvrde ljekari. Kada se problem javi, ljekari s kojima smo razgovarali nam kažu da im nerijetko niko ne priskoči u pomoć. Iz Doma zdravlja Banjaluka niko nije imao vremena o tome da priča. Nakon što su u telefonskom razgovoru rekli da direktorica nije u prilici da danas da izjavu, rekli su da će potražiti drugog sagovornika. Nakon toga se više nisu javili. Ljekari koji su se javili tvrde da trpe pritiske, ali i prijetnje otkazom ukoliko o ovome javno progovore.

Tagovi: