OHR-u, odnosno Kristijanu Šmitu, sada smetaju himna "Bože pravde" i grb Nemanjića. Ističu da će na Ustavnom sudu BiH biti da, kako kažu, "u svjetlu svoje dosadašnje sudske prakse", ocijeni ustavnost zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne. Od tih najava nelegitimnog Kristijana Šmita nema ništa-poruka je iz Srpske.
Vraćanje u upotrebu himne "Bože pravde" i grba Nemanjića niko neće moći osporiti, dokument je pravno izbalansiran i ne vrijeđa nikoga, kaže predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić. Kristijan Šmit i Ustavni sud BiH su u šah-mat poziciji. Nemanjićko nasljeđe je bar 300 godina starije od Osmanskog nasljeđa i nema nikakve probleme ni sa Hrvatima ni Bošnjacima. Krajnje je neznanje problematizovati tu vrstu priče, ističe Stevandić.
„Diplomatski skandal i sramota da bilo ko imputira ili naređuje Ustavnom sudu kako će odlučivati, to je dokaz diplomatskog kolapsa međunarodnog prava u BiH i njihova sramota. Pravo je čudo da ljudi koji bi trebalo da poznaju diplomatiju to sebi dozvole. O tome će odlučiti institucije Republike Srpske, o tome će odlučiti klubovi i ako klub Bošnjaka stavi veto, mi ćemo sačekati odluku Ustavnog suda Republike Srpske. To je pažljivo izbalansiran dokument, ne vrijeđa nikoga i opominje građanina Šmita da se ne miješa u poslove Parlamenata i Ustavnog suda jer on o tome ne odlučuje ni kao građanin, a pogotovo ne kao nelegalni visoki predstavnik“, izjavio je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Šta god Ustavni sud BiH odluči, nećemo prihvatiti jer usvojeni Zakon je u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, ali i sporazumom o specijalnim paralelnim vezama Srpske i Srbije donesenom na Svesrpskom saboru. Ovaj Zakon još jedan je dokaz neraskidivih veza dvije bratske zemlje.
„Mi ne uvodimo grbove koji su u zvaničnoj upotrebi u Srbiji, nego u skladu sa specijalnim paralelnim vezama oni se uvode u upotrebu i u Republici Srpskoj, isto kao kad bi Federacija potpisala sporazum o specijalnim paralelnim vezama sa Turskom i Hrvatskom, onda oni mogu koristiti grb Turske i grb Hrvatske uz one zvanične grbove koji se koriste u FBiH. Tako da nema potrebe pravdati se i objašnjavati stvar je u tome da je to sve u skladu sa Dejtonom i Ustavom BiH, a što se tiče odluke Ustavnog suda BiH poznato je da mi to više ne primjenjujemo“, naveo je Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Još jedan pokušaj da se izvrši atak na Republiku Srpsku, njene zakonodavne organe, koji su i jedini nadležni, a ne strani turista koji niti je legalan niti legitiman. Sumnjivo je što Kristijan Šmit unaprijed zna kakav bi bio ishod odluke ako se ona nađe pred Ustavnim sudom BiH.
„Tu postoji jedna druga opasnost, on nagovještava da neko treba da ide sa apelacijom ka Ustavnom sudu i da nagovještava kakva će odluka Ustavnog suda biti. Što je u suprotnosti sa svim ustavnim principima. Ono što je važno napomenuti jeste da je Narodna skupština donijela zakon u kojem je dozvoljeno da kroz ministarstvo, da li kroz republičke organe vlasti, da li kroz lokalne, pored amblema Republike Srpske i himne Republike Srpske bude izložen i grb Srbije i himna 'Bože pravde'“, smatra Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.
Grb "Nemanjića" je u srpskom narodu vijekovima, a himna "Bože pravde" ima sentimentalnu vrijednost svim Srbima nebitno sa koje strane Drine se nalaze. Nije namijenjeno da se bilo ko od ostalih naroda vrijeđa.
„Mi vrlo dobro znamo šta himna 'Bože pravde' i šta ovaj grb predstavlja svima nama. Potpuno ću reći da ovo ima više sentimentalnu vrijednost nego pravnu. Mi smo svi zajedno poštovali i ustajali kada čujemo himnu 'Bože pravde' na svim važnim i zvaničnim manifestacijama se ta himna puštala bez obzira da li imamo predstavnike Republike Srbije na istoj, ovo je nešto što će samo nastaviti nešto što je bilo u prethodnom vremenskom periodu. Sve ovo što treba da predstavlja svakom Srbinu ne samo u Republici Srpskoj, nego gdje god da živi, nešto što mi nosimo u samom sobom i mislim da kada je u pitanju Zakon ništa on krucijalnije neće promijeniti“, rekao je Mladen Ilić, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Iako su u skupštinskoj sali njegovi poslanici podržali ovaj Zakon, predsjednik SDS-a sada ga naziva političkom kampanjom vlasti. Sada više izgleda da je SDS glasanjem za zakon odigrao na kartu političke kampanje i dodvoravanju narodu.
„Sada ovo što rade je posipanje pepelom, uopšte im ne vjerujem da će istrajati na tom putu“, kaže Milan Miličević, predsjednik SDS-a.
Ako Hrvati u BiH nerijetko koriste šahovnice, postavlja se pitanje zašto se Srbima brani dvoglavi orao? Koga to vrijeđa i kome to smeta?
„Ne vidim nikakav problem da se srpska trobojka vijori da li sa grbom 'Nemanjića' da li bilo kakva u svakom slučaju je narod koristi i kad vidite mnoge proslave, veselja, svadbe, i vidimo situaciju i u Zapadnoj Hercegovinu da se nerijetko koristi zvanične zastave Republike Hrvatske, ne vidim da iko ima problem s tim, tako da u svakom slučaju presipanje iz šupljeg u prazno“, smatra Đorđe Vučinić, poslanik Liste za pravdu i red u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Šta god da se desi srpska trobojka će da se vijori. Poslanici su dvotrećinskom većinom izglasali Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne. Prema njemu, u već postojeći zakon se dodaje novi član, koji glasi – da se zajedno sa isticanjem zastave i amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Srpske mogu isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe. Na ovaj način Republika Srpska doprinosi zaštiti identiteta svojih konstitutivnih naroda, ostalih i građana, njihove kulture i tradicije, afirmiše poštovanje ljudskih prava i unapređuje prijateljske odnose i saradnju među državama i narodima.