Povoljni klimatski uslovi odnosno veliki broj sunčanih dana samo su dio onoga što opisuje Hercegovinu zato u ovoj regiji solarne elektrane niču kao pečurke poslije kiše. Trenutna brojka ovih postrojenja na jugu je oko 245.
Iz Еlektroprivrede kažu da interesovanje i dalje raste. Kočnica može biti distributivna mreža.
- Sve zavisi od kapaciteta na priključak za distributivnu mrežu. Trenutno je velika popunjenost na samoj distributivnoj mreži do maksimuma prihvatljivosti samog sistema. Najveći broj elektrana imamo na teritoriji opštine Bileća, Nevesinja i teritoriji grada Trebinja. Svakodnevno imamo pisma namjene i zahtjeve za izgradnju i proširenje tih kapaciteta - kaže Bojan Šapurić, direktor Direkcije za poslove operatora sistema podsticaja u ЕRS-u.
I kompanije koje se bave izgradnjnjom solarnih elektrana kažu da im je hercegovački krš najčešća stanica.
- Neki od naših najvažnijih projekata su locirani u Hercegovini posebno na području Nevesinja ,ali i u drugim opštinama i gradovima tako da Hercegovina jeste u smislu prirodnih predispozicija jedno izuzetno područje za ovu oblast - smatra Mirela Zrnić, saradnih u službi marketinga kompanije ЕTMAKS.
Razlog solarne ekspanzije svakako je zarada.
- Isplativost te elektrane je velika, otprilike oko sedam godina je isplativost te elektrane, a njen životni vijek je 25 godina - dodaje Šapurić.
Šapurić podsjeća i na projekat Еlektroprivrede Srpske kojim je planirana gradnja elektrana na krovovima kuća. Plan je da na području Republike bude oko 50.000 elektrana ukupne snage oko 300 megavata. Struja iz obnovljivih izvora biće i jedna od vodećih tema Samita energetike koji će se u Trebinju održati od 20. do 22. marta.