Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, rekao je da su pismom Komiteta za međunarodne odnose i odbranu Doma lordova parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva direktno potvrđeni legitimni i legalni koraci koji vode ka samostalnosti Srpske.
Pismo Komiteta za međunarodne odnose i odbranu Doma lordova parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva upućeno sekretaru spoljnih poslova Dejvidu Kameronu, u kojem je, između ostalog, dr Džesi Barton Hronešova sa London koledža navela da su "...preduzeti koraci za legalnu secesiju Srpske".
„Dakle, sviđa mi se korištena terminologija i ponosan sam na činjenicu da je Dom lordova diskutovao o stanju u Republici Srpskoj i o meni lično i da je informisan o legalnim koracima koje preduzima Republika Srpska“, naveo je Dodik na društvenoj mreži Iks.
Takođe, dodao je Dodik, konstatovano je da su doneseni zakoni koji Republiku Srpsku vraćaju na "izvorni Dejton", tj. skup institucija s moćnijim entitetskim ovlaštenjima.
„I tu nisu pogriješili. Nama jeste cilj da institucionalno jačamo Srpsku kroz poštovanje izvornog Dejtonskog sporazuma. Ponosan sam i na činjenicu da nigdje nije konstatovano da koristimo neustavne metode, već da su svi koraci legitimni, ali su ujedno u suprotnosti s agendom pojedinih zapadnih zemalja kojima je namjera potpuni nestanak Srpske“, izjavio je predsjednik Srpske.
Ovo pismo se ne razlikuje od prethodnih koja se pojavljuju s vremena na vrijeme, što je očigledna potvrda da je Dom lordova samo potpisnik teksta koji je nastao na drugoj lokaciji i u drugom centru odlučivanja, zaključio je Dodik.
Komitet za međunarodne odnose i odbranu Doma lordova parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva uputio je pismo Dejbid Kameron, državnom sekretaru za spoljne poslove, poslove Komonvelta i razvoj UK, o stanju na zapadnom Balkanu i potezima koje bi UK trebao preduzeti.
Komitet je usmeno saslušavao sagovornike o ulozi UK-a u promociji prosperiteta, bezbjednosti i stabilnosti zemalja zapadnog Balkana. Fokus pisma je na odnosu Srbije i takozvanog Kosova, te stanju u Bosni i Hercegovini. Komitet je dao sedam preporuka i smjernica Vladi UK.
“Blisko sarađivati sa ЕU i zemljama Kvinte kako bi se jasno stavilo do znanja da su secesionistička retorika i akcije iz Republike Srpske u Bosni i Hercegovini neprihvatljivi. UK bi takođe trebao nastaviti davati snažnu podršku radu visokog predstavnika”, navedeno je, između ostalog, u pismu.