Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da institucije Srpske brane Ustav BiH i da nema legitimnijeg zahtjeva od vraćanja na izvorni Dejtonski sporazum.
Dodik je istakao da je interes Republike Srpske da se BiH vrati na Ustav BiH, dok drugi hoće vanustavnu zemlju.
On je naveo da će na sjednici Narodne skupštine Srpske, na čijem je dnevnom redu zaštita Ustava, tražiti da se situacija i politički sistem prilagode Ustavu BiH.
"Mi znamo da je to nemoguće uraditi jednokratno, već ćemo ostaviti par mjeseci, a ako to ne budu željeli, onda ćemo proglasiti da je propao dejtonski proces, koji se svakako propao, jer politička i institucionalna praksa nije ustavna", rekao je Dodik za TV "Blic".
Ako BiH nije dejtonska, kaže Dodik, onda ćemo mi tražiti ono što smo unijeli u BiH, a to je nezavisna Republika Srpska.
"Možda neće trebati ni referendum. Zatražićemo od Srbije da uđemo u federalni-konfederalni odnos, monetarnu uniju. Granice su i sada slobodne, a umjesto na Drini biće entitetske granice. Niko neće zabraniti muslimanima da putuju, da prolaze", rekao je Dodik.
On je ukazao da su međuentitetske granice u Dejtonu uspostavljene da ne mora više da se ratuje, te dodao da proces ide ka tome da će jednog dana osvanuti priča - ili ima BiH ili nema.
"BiH nema ako mi ne učestvujemo u zajedničkim institucijama. Nema je ako mi donesemo odluku neke druge vrste. Mi smatramo da BiH isključivo može biti kapacitirana u skladu sa Ustavom. U suprotnom, mi smo protiv te BiH, a kada to kažem onda me optužuju za secesiju", rekao je Dodik.
Predsjednik Srpske je istakao da nije za secesiju, već za ustavnu BiH.
"Stranci to nisu željeli to da čuju, kao i mediji koji su dobija pare od USAID-a, već su uzeli narativ da je Dodik secesionista. Secesija je nasilno odvajanje, mi nećemo da se nasilno odvojimo i nikakvu vojsku nećemo upotrijebiti", rekao je Dodik.
Ako zajednički nivo bude popunjen van volje Srpske, to će ubrzati raspad BiH
Predsjednik Srpske je rekao da će, ukoliko pozicije na zajedničkom nivou budu popunjene mimo volje Srpske, to samo ubrzati raspad BiH.
Dodik je naveo će, ukoliko ga Sud BiH osudi, to destabilizovati situaciju i da će u tom trenutku opozicija zauzeti funkcije u zajedničkim institucijama i biće servilna.
On je naveo da je neko procijenio da, kada njega nema, nema jake političke partije, nema Republike Srpske.
Dodik je istakao da Srpsku treba da predstavljaju izabrani predstavnici iz Republike Srpske u BiH.
"Mi nismo servilni i zato hoće da nas promijene. Dovode ljude koji nemaju podršku naroda. To se dešavalo u prošlom ambijentu međunarodnih odnosa, prije Donalda Trampa", rekao je Dodik za TV "Blic".
Dodik je naveo da Srpska vodi autentičnu politiku i da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nikada od njega nije traži da nešto politički uradi, već je uvijek govorio da će poštovati odluke Republike Srpske.
On je ukazao da je "dvije trećine Narodne skupštine Republike Srpske vlasništvo koalicije koju predvodi SNSD" i da su kapacitirani da mogu promijeniti Ustav.
Govoreći o novoj američkoj administraciji, Dodik je rekao da je Majkl Marfi došao u BiH da završi neki nedovršeni posao, ali da to nije učinio, jer je došla nova administracija.
"Podržavali smo i prije i sada administraciju Donalda Trampa. Sada je narativ potpuno promijenjen. Promjene su se desile i u okviru toga imamo plan za djelovanje", rekao je Dodik.
Poziv opoziciji na razgovor - Dejton je urušen, opasna kretanja za Srbe
Dodik je najavio da će pozvati opoziciju na razgovor, te istakao da je Dejtonski sporazum urušen i da su danas mnogo opasnija kretanja za Srbe na ovim prostorima.
Dodik je rekao da opoziciji im neće zamjeriti ukoliko ne žele razgovor, da ne očekuje da ga podrže, jer SDS nije podržao ni svog predsjednika Radovana Karadžića.
"Za razliku od njih ja nikoga ne mrzim. Jedini relevantan momenat u kome gubite ili prikupljate snage su izbori. Mi smo pokazali na nedavnim lokalnim izborima da imamo snagu i podršku naroda", dodao je on.
On je istakao da i bez opozicije ima potpunu većinu, javnost, kao i prijatelje sa kojima se konsultuje oko mnogih pitanja.
"Pozivam ih da dođu, ali poslije 12.00 časova u ponedjeljak taj razgovor više neće imati smisla, jer dolazi nam u posjetu bivši gradonačelnik Njujorka Rudolf Đulijani i još mnogo toga, ali otom -potom", rekao je Dodik.
On je istakao da je za njega primarno da se bori za srpski nacionalni identitet, ali da ne bi ugrozio nijednog Bošnjaka ili Hrvata.
"Mi ćemo odustati od Dejtonskog sporazuma jer je on urušen, ostalo je samo da se sruši ovo pitanje pariteta o odlučivanju i gotovo je sve", rekao je Dodik za RTRS.
On je ukazao da je BiH nametnuta vojska, dat im je Sud i Tužilaštvo koje nisu imali, fiskalne nadležnosti putem Uprave za indirektno oporezivanje, da BiH propisuje stope PDV i nameće ih, Agencija za istrage i zaštitu /SIPA/, Obavještajno-bezbjednosna agencija, te Granična služba nisu predviđene Dejtonskim sporazumom.
"Sve su te stvari koje su nam otete iz naše nadležnosti. Mi smo prvih godina to veoma uspješno radili. Pedi Еšdaun je nametnuo zakon u kome kaže da BiH donosi ustav tako što se prvo iz indirektnih poreza izuzima dio sredstava, a ono što ostane dijeli se entitetima vjerujući da će napraviti ekspanziju u rastu tog budžeta i razvlastiti entitete. Naravno to se nije desilo, potpuno pogrešan koncept", istakao je Dodik.
Navodeći da to neko ovdje shvata, a neko ne, Dodik je rekao da pokušava da ostane u službi primarnog - dugoročnog nacionalnog interesa srpskog naroda.
Ono što vidi na nivou BiH, kako je rekao, više je neka sluganska priča, nego što je stvarna politika.
"Reći ću im samo jednu stvar, nećete smijeniti nikoga preko Domu naroda", poručio je Dodik.
Nijedan protjerani migrant iz Njemačke neće ući u Srpsku
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da u Srpsku neće ući nijedan migrant iz Njemačke, čija nova vlast, prema određenim informacijama, ima zadatak da istjera par stotina hiljada migranata i uputi u zemlje iz kojih su ušli u ЕU, pri čemu se ističu BiH i Albanija.
"Šta u toj situaciji Srpska treba da radi ako joj pošalju 50.000 migranata? Postavlja se i pitanje kako su ti migranti prošli kroz Tursku, Grčku, Rumuniju i Bugarsku prije nego što su došli u BiH, i na kraju krajeva, zašto ih je Njemačka i primila", upitao je Dodik.
Navodeći da je Njemačka pozvala i pustila migrante na svoju teritoriju, Dodik je za RTRS rekao da ona treba i da se bavi njima.
"Nijedan migrant neće doći u Republiku Srpsku dok je Milorad Dodik ovdje. To nema veze sa ljudskim pravima već sa politikom. Naš ozbiljan problem sa Еvropom je što ranije nismo dali da budemo dio evropske politike o migrantima, već smo im poručili da u Srpskoj neće biti sabirnih centara. Migranti mogu da prođu, ali se ne mogu zadržavati", naglasio je Dodik.
On je upitao zašto sada u Njemačkoj ne kažu da je mađarski premijer Viktor Orban bio u pravu kada je prije deset godina postavio žičane ograde na svoju granicu.
Dodik je naglasio da Srpskoj nije važno da li će se Njemačka riješiti migranata, već da oni neće doći u Srpsku.