Kolegijum Narodne skupštine Republike Srpske zakazao je za sutra posebnu sjednicu sa samo jednom tačkom dnevnog reda - Informacija o rušenju Ustava BiH i mjerama i zadacima u cilju njegove zaštite.
Materijale za skupštinsko zasjedanje, prethodno je usvojila i u skupštinsku proceduru uputila Vlada Srpske. Ovo će biti jedan od institucionalnih odgovora Srpske na posljedice koje bi mogla da izazove presuda Suda BiH protiv predsjednika Republike Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića.
Materijali za posebnu sjednicu su dostavljeni dostavljeni.
Poruke su jasne. Suđenje predsjedniku Srpske i v.d. direktora Službenog glasnika nije suđenje Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću, već suđenje Republici Srpskoj, njenim institucijama i njenoj ustavnoj poziciji u BiH, s namjerom da se Republika Srpska u potpunosti razvlasti i oslabi do nivoa na kom bi njeno postojanje izgubilo svaki smisao, a time i slovo Dejtonskog sporazuma, navedeno je u Informaciji.
Sve ovo, piše dalje u dokumentu, dovelo je do destabilizovanja dejtonske BiH čiji se ne samo napredak, već i opstanak, na ovaj način dovode u pitanje, i to od onih koji se navodno zalažu za snažnu i nezavisnu BiH.
"Republika Srpska, koja se neprekidno zalaže za mir i stabilnost, kao jedan od dva entiteta koji čine BiH, potvrđuje svoju punu posvećenost Dejtonskom mirovnom sporazumu, uključujući Ustav BiH, kao i nastavku napretka BiH na putu regionalnih i evropskih integracija. Ako pravno nasilje nad Republikom Srpskom ne prestane i ne bude političke volje i međunarodne podrške da se BiH vrati na osnove i transformiše u državu u kojoj se poštuju Dejtonski ustav i zakoni Republika Srpska je dužna, bez odgađanja, preduzeti mjere radi zaštite svoje dejtonske pozicije kroz, isključivo, politička i pravna sredstva", navodi se u Informaciji o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava BiH, prenosi "RTRS".
Ova Informacija već je u rukama narodnih poslanika. Cilj je, prema riječima predsjednika Skupštine Nenada Stevandića, sada zaštititi sve institucije Srpske, a zatim i njenu imovinu.
"I trudićemo se da ono što nam je Ustavom dato, i što nam je Dejtonski mirovni sporazum verifikovao Ustav Republike Srpske, da svi ljudi vrše radnje po ustavu Srpske ne mogu biti procesuirani i da Republika Srpska ne može izgubiti svoje institucije", istakao je predsjednik NSRS Nenad Stevandić.
Republika Srpska pokazala se kao dosljedni branilac Ustava BiH, poručuje predsjednik Srpske Milorad Dodik.
"Na osnovu tog akta imamo pravo da branimo ustavnu poziciju Republike Srpske", ističe Dodik i upozorava, ono što u praksi imamo, ne piše u Ustavu BiH.
U Ustavu nema Oružanih snaga, BiH, nema SIPA, OBA, Suda, Tužilaštva, UIO, nema mnogih agencija, nema Granične službe BiH, nego je predviđeno da entitetske policije organizuju na svom prostoru graničnu službu. I mi ćemo to sve vratiti na taj nivo, naveo je Dodik.
Zato je, u ovom trenutku, u najvišoj zakonodavnoj instituciji, prije svega, najvažnije odbraniti Ustav.
Narodna skupština posljednja je linija odbrane i čuvar Republike Srpske, ističu poslanici.
"Mislim da je to važna poruka da ne idemo u destruktivnom radikalnom smjeru nego da je cilj naših političkih akcija da se odbrani Ustav i da se politički i pravni život u BiH stavi u ustavne okvire", upozorio je Srđan Mazalica, šef Kluba poslanika SNSD-a u NSRS.
"Poslanici NSRS treba da odluče da li ćemo uopšte ostati u ovom ugovoru koji se zove Dejtonski mirovni sporazum, koji je sastavni dio Ustava BiH i kakve ćemo zakone donijeti. Da li ćemo izaći iz sporazuma o UIO, Oružanim snagama, itd", smatra Darko Banjac, Klub poslanika NPS-DNS.
Vrijeme u kom se nalazimo, istorijsko je za Republiku Srpsku i baš zato je veoma važno da zaštitimo instituciju predsjednika Republike, ističe ministar Savo Minić.
"Ovo je veoma bitan trenutak. Ovo je trenutak prekretnice egzistencije Republike Srpske. I ko god kaže da je to politička floskula, da vlast nešto želi, taj ili nije svjestan trenutka ili nije dobronamjeran", poručio je Minić.
Svjesni su trenutka predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, koji su o političkoj situaciji, razgovarali s predsjednikom Skupštine. Boračka organizacija zatražila je obraćanje na skupštinskom zasjedanju, ali i sastanak s političkim partijama u Srpskoj.
"Ratujući za državu, ratovali smo za državu, za srpski narod, za Republiku Srpsku, njen ustav i njene nadležnosti. I naš stav od 96. do današnjeg dana se nije promijenio, mi smo i dalje stava da stojima iza Republike Srpske, njenih institucija i prije svega Ustava Republike Srpske", zaključio je Radan Ostojić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske.
Mnoge nadležnosti, upozorava lider PDP-a Draško Stanivuković, izgubljene su odlukama različitih predsjednika.
"Ako se radujemo presudi jednog čovjeka, radujemo se i slabljenju još jedne institucije koja nam je dragocjena", zaključuje Stanivuković.