Zahvat izveden juče

Đajić: Izvedena nova procedura - još jedan veliki uspjeh UKC-a

  • Izvor: SRNA
  • 23.12.2021. 13:59

U Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) Republike Srpske u Banjaluci prvi put je izvedena procedura koja predstavlja revolucionarni metod u liječenju pacijenata sa poremećajem srčanog ritma, što je još jedan veliki uspjeh ove ustanove, izjavio je generalni direktor UKC Vlado Đajić.

Riječ je o kriobalon kateterisanoj ablaciji atrijalne fibrilacije, a zahvat je izvedena juče na UKC, zajedno sa kolegama iz Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" i kolegama Klinike za kardiologiju.

Đajić je novinarima rekao da ova zdravstvena ustanova u mnogim stvarima rame uz rame sa centrima visoko razvijenih država i najboljim kliničkim centrima u svijetu.

"Dokaz za to je da mi, uprkos velikim problemima sa pandemijom radimo na upređenju zdravlja stanovnika Republike Srpske koji nisu oboljeli od kovida 19", naveo je on.

On je rekao da će u UKC nastaviti sa nabavkom opreme i edukacijom kadra, s ciljem unapređenja rada i stvaranja boljih uslova pacijentima Srpske i iz regiona.

Načelnik Klinike za kardiologiju UKC-a Tamara Kovačević Preradović rekla je da je ovo jedan izuzetno važan trenutak u razvoju Klinike za kardiologiju i UKC-a Republike Srpske te da je riječ o uvođenju nove procedure kojom je kompletirana oblast poznata kao elektrofiziologija, odnosno dijagnostika i terapija poremećaja srčanog ritma.

Ona je zahvalila generalnom direktoru UKC-a i Vladi Republike Srpske koji su, kako je navela, porepoznali značaj ovog dijela kardiologije.

"Prije nekoliko godina smo krenuli korak po korak, sistematično, onako kakva je i svjetska praksa, da razvijamo i dođemo do ove najkompleksnije procedure koju smo sada uveli", rekla je Preradovićeva.

Ona je dodala da cilj nije da se uvede nekoliko procedura i stane, već da imaju plan za narednu godinu koji su u rangu regionalnih centara.

"Paralelno sa ulaganjem u opremu je edukacija kadrova i već od januara naredne godine naši mladi doktori su na Institutu za kardiovaskularne bolesti `Dedinje`, što je garant budućnosti ove procedure“, rekla je Kovačević Preradović.

Šef Odjeljenja za elektrofiziologiju srca i poremećaja srčanog ritma UKC-a Dragan Unčanin zahvalio je za podršku kolegama iz Srbije, rukovodstvu UKC-a i Vladi Srpske koji su prepoznali potencijal Klinike za kardiologiju i omogućili da se na najsavremenijoj opremi izvede jedan od najsavremenijih zahvata koji se radi u elektrofiziologiji – kriobalon ablacija.

On je naveo da su juče urađeni ovi zahvati kod dva pacijenta, od 45 i 52 godine, da su obje procedure prošle veoma dobro, a sve je obavljeno u saradnji sa doktorima iz Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje".

Unčanin je rekao da pacijenti nakon ove procedure u bolici ostaju dva dana te dodao da su oba pacijenta veoma dobro i da se danas puštaju kući.

On je, između ostalog, naveo da se ova procedura radi u lokalnoj anesteziji, tako da se pacijentima punktira jedna vena u preponi, a zatim se dođe do srca kateterima.

Unčanin kaže da se ova aritmija javlja kod jedan do dva odsto ljudi u opštoj populaciji, što bi za Republiku Srpsku bilo oko 15.000 pacijenata, a u starijoj populaciji učestalost ove aritmije ide do osam odsto.

Tim Odjeljenja za elektrofiziologiju srca i poremećaje srčanog ritma-Pejsmejker centra Klinike za kardiologiju UKC Republike Srpske, zajedno sa timom iz Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" na čelu sa doktorom Milosavom Tomovićem, izveo je dvije procedure kod pacijenata sa poremećajima srčanog ritma.

Riječ je o proceduri - Kriobalon kateterisanoj ablaciji atrijalne fibrilacije koja je prvi put izvedena u ovoj zdravstvenoj ustanovi i u Republici Srpskoj.

Kateterska ablacija srčanih aritmija predstavlja revolucionarnu metodu i za nju se odlučuje ukoliko je liječenje lijekovima neuspješno.